LIVE UPDATES
Bota

Pse Rusia po përpiqet të pushtojë Ukrainën lindore?

Forcat ruse tashmë kontrollojnë zona të mëdha të jugut. Ukraina thotë se beteja për Donbasin është më e madhja në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore, por presidenti i saj është zotuar se ushtria do të luftojë për çdo centimetër të tokës.

26 Maj 2022, 19:05 Nga DOSJA
Pse Rusia po përpiqet të pushtojë Ukrainën lindore?
Donbas

UKRAINË- Forcat ruse po bombardojnë qytete dhe qytete në Ukrainën lindore me qëllimin e deklaruar për të "çliruar" qendrën e vjetër industriale të njohur si Donbas. Pasi braktisi fushatën e tij për të kapur kryeqytetin Kiev dhe qytetin e dytë Kharkiv, Vladimir Putin tani po kërkon fitoren ushtarake në lindjen kryesisht rusishtfolëse, ku akuzon në mënyrë të rreme Ukrainën për kryerjen e gjenocidit. Arritja e qëllimeve të tij në lindje është minimumi që i nevojitet para se të mund të përfundojë operacionin dhe të pretendojë një sukses. Forcat ruse tashmë kontrollojnë zona të mëdha të jugut. Ukraina thotë se beteja për Donbasin është më e madhja në tokën evropiane që nga Lufta e Dytë Botërore, por presidenti i saj është zotuar se ushtria do të luftojë për çdo centimetër të tokës.

Çfarë është Donbasi i Ukrainës?

Kur lideri rus flet për Donbasin, ai nuk i referohet vetëm zonës së prodhimit të qymyrit dhe çelikut të Ukrainës. Ai po nxjerr në pah dy rajone të mëdha lindore, Luhansk dhe Donetsk, të cilat shkojnë nga jashtë Mariupolit në jug deri në kufirin verior me Rusinë. Donbasi është kryesisht rusisht-folës dhe pasi Rusia pushtoi Krimenë në vitin 2014, forcat e saj përfaqësuese pushtuan më shumë se një të tretën e lindjeve të Ukrainës në një luftë që nuk mori fund kurrë. Përfaqësuesit rusë krijuan të ashtuquajturat republika popullore që askush nuk i njohu dhe Rusia tani planifikon të pushtojë pjesën tjetër të lindjes. Luhansk dhe Donetsk mund të jenë gjerësisht rusishtfolës, por ata nuk janë më pro-rus. Një sondazh ukrainas i opinionit në maj 2022 sugjeroi se 82% e ukrainasve në territorin e pushtuar nga Rusia që nga pushtimi i 24 shkurtit kishin një qëndrim negativ ndaj Moskës.

Një muaj pas pushtimit, Rusia zvogëloi ambiciet e saj për të kapur kryeqytetin, Kiev, dhe në vend të kësaj e zhvendosi fokusin e saj në Donbas. Nga fundi i marsit ajo pretendoi se kishte kontrolluar 93% të Luhansk dhe 54% të Donetsk, megjithëse kjo ishte sigurisht një mbivlerësim. Volodymyr Zelensky i Ukrainës deklaroi në prill se forcat ruse kishin filluar betejën për Donbasin dhe se forcat ukrainase ishin përgatitur prej kohësh për të. Rusia është larg nga nënshtrimi i të gjithë zonës, megjithëse nëse kap dy qytetet e mëdha binjake Severodonetsk dhe Lysychansk, atëherë i gjithë Luhansk do të ishte nën kontrollin e saj.

Pse Putini dëshiron të kontrollojë Donbasin?

Pak para se të fillonte luftën, Presidenti Putin njohu të gjithë Luhanskun dhe Donetsk si të pavarur nga Ukraina, jo vetëm shtetet e kufizuara të krijuara nga përfaqësuesit e mbështetur nga Moska. Ai ka bërë vazhdimisht akuzat e pabaza se Ukraina ka kryer gjenocid në lindje. Konflikti atje ka marrë më shumë se 14,000 jetë që nga viti 2014, por tre të katërtat e tyre ishin luftëtarë dhe linja 420 km e kontaktit nuk ndryshoi ndjeshëm pas vitit 2015. Ndërsa dështimi i Rusisë për të kapur Kievin u bë i qartë, ajo kaloi vëmendjen në arritjen e qëllimit kryesor, çlirimin e Donbasit. Hapi i ardhshëm i mundshëm i Moskës do të ishte aneksimi i Donbasit dhe zonave të tjera ngjitur, pikërisht siç bëri Presidenti Putin me Krimenë pas një referendumi të diskredituar në 2014.

Zyrtarët amerikanë besojnë se aneksimi është në kartat, dhe udhëheqësi kukull i Rusisë në Donetsk, Denis Pushilin, ka thënë se referendumet do të kishin kuptim kur forcat ruse të përfundojnë kapjen e të dy rajoneve. Bota e jashtme do ta konsideronte çdo votë si një mashtrim, por ai e sheh rezultatin si të dukshëm.

Cila është strategjia e Putinit?

Ushtria ruse po shtyn përpara në Luhansk dhe Donetsk dhe po gërmon në zonat e jugut, duke marrë kontrollin e rajonit të Khersonit, në veri dhe perëndim të Krimesë, si dhe një pjesë të Zaporizhzhia. Rusia tashmë ka siguruar një korridor tokësor nga Krimea në kufirin rus me kapjen e Mariupolit dhe ka kontrollin e furnizimit me ujë të Krimesë, si dhe termocentralin më të madh në Evropë.

Pra, a do të mjaftonte fitorja në Donbas për Vladimir Putin?

Është e pamundur të dihet se çfarë po mendon dhe çfarë marrëdhënie ka me komandën e tij ushtarake, thotë Sam Cranny-Evans nga Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara. Por nëse Rusia është e suksesshme në Luhansk dhe Donetsk, atëherë ai beson se Rusia do të vlerësojë gjendjen e forcave ukrainase: Nëse rusët mendojnë se janë në gjendje të fitojnë më shumë nga qëllimet e tyre të deklaruara, unë dyshoj se do të shkojnë drejt tyre.

Figura kryesore ruse, përfshirë sekretarin e Këshillit të Sigurimit, Nikolai Patrushev, e kanë bërë të qartë se nuk po ndjekin afatet, por janë të përgatitur për një luftë të zgjatur. Nëse ata janë të suksesshëm në Donbas, ata mund të kenë plane për zgjerimin e fitimeve në jug. Trupat ruse kanë gjuajtur raketa në qytetin e madh të Zaporizhzhia dhe presidenti Putin ka nënshkruar një dekret duke e bërë më të lehtë për qytetarët në zonat e pushtuara nga Rusia në jug të marrin pasaportat ruse.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra