LIVE UPDATES
Bota

Mbyllja e deputetëve në Kuvendin maqedonas, opozita: Interpelancë për Xhaferin

Ky veprim i kryetarit të Kuvendit, ka shkaktuar reagime e tensione të shumta në sallë nga deputetët VMRO-DMNE-së, të cilët kanë bllokuar foltoren e Kuvendit, ndërsa kanë protestuar me brohoritje në sallë.

26 Maj 2022, 22:14 Nga DOSJA
Mbyllja e deputetëve në Kuvendin maqedonas, opozita: Interpelancë
Talat Xhaferi

SHKUP- Opozita maqedonase ka kërkuar dorëheqjen dhe ndjekjen penale të kryetarit të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, pasi ua ka mbyllur atyre derën e sallës së Kuvendit të mërkurën rreth mesnate për të siguruar kuorumin për caktimin e rendit të ditës.

Ky veprim i kryetarit të Kuvendit, ka shkaktuar reagime e tensione të shumta në sallë nga deputetët VMRO-DMNE-së, të cilët kanë bllokuar foltoren e Kuvendit, ndërsa kanë protestuar me brohoritje në sallë.

“Thirreni policinë të vijë këtu pasi na është mbyllur dera. Na është kufizuar liria e lëvizjes. Kjo është e turpshme. Kjo është diktaturë”, ka thënë kryetari i Grupit Parlamentar të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Micevski, në një video të regjistruar nga celulari brenda sallës së Kuvendit.

Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, në videon e publikuar dëgjohet duke u thënë deputetëve të opozitës se ka vepruar në përputhje me rregulloren për numërimin e deputetëve të pranishëm në sallë, por nga opozita thonë se në rregullore nuk qëndron se për numërimin e deputetëve të pranishëm në sallën duhet të mbyllet dera e sallës plenare.

“Tashmë është e qartë si kristali se Kuvendi nuk është më një institucion demokratik, por një institucion i kapur nga një autokrat. Ky autokrat i lejon vetes të veprojë sikur Kuvendi të jetë një pronë private, duke mos respektuar asnjë rregullore dhe mbi të gjitha duke cenuar të drejtat themelore të njeriut. Talat Xhaferi me metodat e tij diktatoriale dhe joparimore nuk guxon të udhëheqë legjislaturën as edhe një ditë. Ky njeri nuk ka respekt për askënd, as për shërbimin parlamentar që e shau dhe e nënçmoi në mënyrën më të turpshme, as për deputetët të cilëve guxoi t'u kufizonte të drejtën e lëvizjes dhe i mbylli në sallën plenare”, ka deklaruar Micevski.

Ai ka shtuar se veprimi i kreut të Kuvendit, sipas tij, është bërë me urdhër të Lidhjes Social Demokrate (LSDM).

Deputeti i partisë opozitare “E Majta”, Dimitar Apasiev, ka kërkuar ndjekjen penale të Talat Xhaferit, por fillimisht ka kërkuar shkarkimin e tij nga posti i kryetarit të Kuvendit.

“Me mbylljen e deputetëve në sallën plenare të Kuvendit, Talat Xhaferi jo vetëm që bëri krim, por humbi plotësisht kredibilitetin për të drejtuar Parlamentin! Nga gjithsej 120 deputetë, pesë janë të nevojshëm për fillimin e procedurës së interpelancës. Dy deputetët e së majtës janë në dispozicion. Kërkohen tre heronj të tjerë dhe që procesi të fillojë”, ka shkruar Apasiev në Facebook.

LSDM-ja nuk e ka komentuar veprimin e Xhaferit, por ka akuzuar opozitën për pengimin e punës së institucioneve në kohën kur Maqedonia e Veriut, sipas saj, po përballet me krizë ekonomike.

“Derisa LSDM-ja po e menaxhon me sukses krizën, duke zbatuar masa prej qindra miliona eurosh për t'i ndihmuar qytetarët dhe kompanitë, VMRO-DPMNE vazhdon me bllokada. Veprimi destruktiv i Hristijan Mickoskit është një përpjekje për të rrezikuar funksionimin normal të institucioneve në kohën e krizës më të madhe botërore, por këtë nuk do ta lejojnë partitë në pushtet”, ka deklaruar zëdhënësja e LSDM-së, Bogdanka Kuzeska.

Nga kryetari i Kuvendit maqedonas, Talat Xhaferi, po kërkohet përgjegjësi edhe për fyerjet e tij drejtuar punonjësve të Kuvendit, më 13 maj, të cilët sipas tij, nuk ishin në krye të detyrës. Pas heshtjes gati dyjavore Xhaferi ka thënë se nuk ndien asnjë përgjegjësi për veprimin e tij pasi bëhet fjalë për lëshime të rënda nga punonjësit e Kuvendit.

“Nuk do të lejoj që në orar pune të shëtisin rrugëve. Duhet t’i kryejnë detyrimet e tyre. Nëse i shkohet çështjes deri në fund, do të ketë pasoja për një gabim të tillë. Materialet që ishin përgatitur para votimit të rendit të ditës, ashtu siç ishin përgatitur, e kthenin seancën nga fillimi”, ka thënë Xhaferi në një takim me gazetarët.

Talat Xhaferi, me propozim të Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI) për herë të parë në postin e kryetarit të Kuvendit u zgjodh në një atmosferë kaotike më 27 prill të vitit 2017 që shkaktoi dhunë të përgjakshme pasi Kuvendi ishte pushtuar nga ithtarë të VMRO DPMNE-së që kundërshtonin zgjedhjen e tij për kryetar. Në pozitën e të parit të Kuvendit Xhaferi u zgjodh edhe pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare që u mbajtën në 15 korrik të vitit 2020.

Marrë nga REL

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave