LIVE UPDATES
Bota

“Jabanxhi në shtëpi të vet”, përmbaruesi i ndryshon bravën e shtëpisë me hipotekë

Në vitin 2021 vihet në dijeni nga përmbaruesi privat Besnik Bajraktari, se duhet të lironte shtëpinë pas një konflikti mes ndërtuesit dhe pronarit të truallit.

26 Maj 2022, 21:32 Nga DOSJA
“Jabanxhi në shtëpi të vet”, përmbaruesi i
Kristaq Qiqi

TIRANË- Kristaq Qiqi ka blerë një apartament në vitin 2012 në rrugën e Kavajës me kontratë të rregullt. Vitet e fundit ai është pajisur edhe me certifikatë pronësie. Në vitin 2021 vihet në dijeni nga përmbaruesi privat Besnik Bajraktari, se duhet të lironte shtëpinë pas një konflikti mes ndërtuesit dhe pronarit të truallit.

Qiqi nuk i vuri shumë rëndësi kësaj kërkese, duke qenë se kishte certifikatë pronësie dhe në vendim nuk përmendej prona konkrete e tij.

“Në vitin 2012, kam 10 vjet që banoj aty. Tani na del ky përmbaruesi Besnik Bajraktari dhe lidhet nëpërmjet Facebook, kontakton me vëllain tim dhe ai më sinjalizon mua. I shkoj në zyrë dhe i them çfarë problemi ke me mua. Tha kam një vendim gjykate të formës së prerë të Apelit që kjo pronë i përket Bashkim Pasmaçiut. Vendimi i gjykatës nuk ka specifikim fare. I thashë në gjyq më jep fletën e gjyqit dhe paraqitem. Iki në Londër, pandemia bllokoi gjithë zonën”.

Por në 10 Gusht 2021, kur Kristaqi ndodhej në Londër kthehet me urgjencë dhe e gjen bravën e apartamentit të tij, të ndryshuar.

“Shoh Besnik Bajraktari, përmbaruesi kishte bllokuar shtëpinë. Kam 9 muaj që po bredh rrugëve me shtëpinë time. Nuk i kam borxh njeriu. Lahem te vllai, te motra, te nipi. Të jesh jabanxhi në shtëpinë tënde”.

Zyra e Përmbarimit nuk tërhiqet e po kështu dhe pretenduesja e apartamentit Ada Pasmaçiu.

Kristaq Qiqi: Keni vepru gabim, sepse Gjykata e Apelit nuk e specifikon ambientin, se ku jetoj unë…as nuk e ka rrëzu. Dakord? Që të thotë, ta ketë të shkruajtur…

Zyra e Përmbaruesit Besnik Bajraktari: Siç ta thashë edhe herën e kaluar,nëse ne e kemi bërë bërë gabim, do mbajmë përgjegjësinë, që na takon.

Kristaq Qiqi: Do mbani përgjegjësi ju?

Zyra e Përmbaruesit Besnik Bajraktari: Po kaq, do na mundësh me gjyqe në rregull! Po vendosi gjykata, ta kthejmë prapë. Cfarë të të them unë tani…? Se nuk di çfarë të të them! Për Zotin nuk di ça me të thënë.

Kristaq Qiqi: Gjykata e Apelit çmon…nuk ka përcaktuar, se si do të ekzekutohet detyrimi nga palët e paditura, pasi nuk ka specifikuar pozicionin e ambienteve, gjendjen faktike të tyre…Mirupafshim! Merre lexoje, lexoje pak ti…!

Zyra e Përmbaruesit Besnik Bajraktari: Ky është problemi, se ti e lexon si do vetë. Unë e lexoj ndryshe…

Kristaq Qiqi: Si e lexon? Po aty thotë nuk mund ta përcaktojë. Një sekondë! Nuk mund ta përcaktojë thotë gjykata! Je në terezi ti!

Në mënyrë absurde Kadastra e Tiranës ka anuluar certifikatën e Kristaqit, pa asnjë lloj baze ligjore dhe për këtë arsye, palët janë në gjyq.

Marrë nga tvklan.al

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave