LIVE UPDATES
Bota

Skandali i përgjimeve në Greqi, Komisioni Europian i kërkon llogari qeverisë

Vërejtjet i referohen skandalit të mbikëqyrjes greke që ka minuar rëndë pozicionin e kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis pasi ai pranoi të hënën se Shërbimi Informativ Kombëtar (EYP) përgjonte liderin e opozitës dhe ish-deputetin e BE-së, Nikos Androulakis.

12 Gusht 2022, 13:32 Nga d.a.
Skandali i përgjimeve në Greqi, Komisioni Europian i kërkon
Mitsotakis

BRUSKEL- Komisioni Evropian ka kërkuar zyrtarisht informacion për skandalin e përgjimeve nga qeveria greke, mëson Anadolu Agency të enjten.

Më 29 korrik, Komisioni (Europian) i dërgoi një letër ambasadorit grek në BE, duke kërkuar informacion mbi hetimet në vazhdim në lidhje me përdorimin e Predator në Greqi”, tha një zyrtar i BE-së për Anadolu Agencynë kushte anonimiteti.

Vërejtjet i referohen skandalit të mbikëqyrjes greke që ka minuar rëndë pozicionin e kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis pasi ai pranoi të hënën se Shërbimi Informativ Kombëtar (EYP) përgjonte liderin e opozitës dhe ish-deputetin e BE-së, Nikos Androulakis.

Komisioni Evropian reagoi herët ndaj ngjarjeve që po shpaloseshin pasi organi ekzekutiv i BE-së kërkoi detaje në të njëjtën ditë kur drejtori i EYP-së, Andreas Kontoleon dhe sekretari i përgjithshëm i kryeministrit, Grigoris Dimitriadis, dhanë dorëheqjen pas rrëfimit të të parës në një komision parlamentar se agjencia e tij kishte spiunuar gazetarin Thanasis Koukakis.

Anitta Hipper, zëdhënësja e Komisionit Evropian për çështjet e brendshme, tha në fillim të kësaj jave se organi ekzekutiv i BE pret që autoritetet greke të shqyrtojnë "tërësisht" akuzat që rrjedhin nga skandali i spyware.

Çdo përpjekje e shërbimeve të sigurisë kombëtare për të hyrë në mënyrë të paligjshme në të dhënat e qytetarëve, përfshirë gazetarët dhe kundërshtarët politikë, nëse konfirmohet, është e papranueshme”, tha ajo.

Në parim, është kompetencë e shteteve anëtare të BE-së të hetojnë shkeljet që lidhen me funksionimin e shërbimeve të sigurisë kombëtare. Megjithatë, vendet janë gjithashtu të detyruara nga ligji i BE-së për mbrojtjen e të dhënave dhe praktika gjyqësore e gjykatës së BE-së për të drejtat themelore.

Koukakis, gazetari i cili ishte gjithashtu nën vëzhgim, do të dalë më vonë këtë muaj përpara komitetit PEGA të Parlamentit të BE-së që heton përdorimin e spyware nga vendet anëtare të BE-së, ndërsa lideri i opozitës Androulakis gjithashtu pritet të dëshmojë më vonë.

komisioni evropian skandali i pergjimeve ne greqi nikos androulakis

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren