LIVE UPDATES
Bota

Pushueset britanikë janë 'me fat që janë gjallë', kondicioneri në hotelin në Greqi merr flakë

Si pjesë e një pakete pushimi Jet2, Alycia McNamara, Megan Kennedy dhe Faye Turberville, të gjitha 21 vjeç nga Birmingham, u nisën për në Kavos, Greqi për pushimet e tyre verore. i

12 Gusht 2022, 11:32 Nga d.a.
Pushueset britanikë janë 'me fat që janë
vajzat britanike

GREQI- Një grup prej tre vajzash janë me fat që janë gjallë pasi njësia e ajrit të kondicionuar në dhomën e tyre të hotelit mori flakë në Korfuz, duke i bërë ato të frikësohen për jetën e tyre.

Sipas Dailymail, si pjesë e një pakete pushimi Jet2, Alycia McNamara, Megan Kennedy dhe Faye Turberville, të gjitha 21 vjeç nga Birmingham, u nisën për në Kavos, Greqi për pushimet e tyre verore. 

Natën e tyre të parë, një nga vajzat vuri re një defekt në AC  dhe e raportoi atë dy herë në hotel. Megjithatë, pasi nuk ishte marrë asnjë masë, katër ditë më vonë, në orët e para të 8 gushtit, makina u kap nga flakët.

Të gjithë ishim në gjumë të thellë kur Megan na zgjoi duke bërtitur “Zjarr! zjarr! Dil tani! zjarr! Zjarr!”, tha zonja McNamara.

McNamara, alarmi i zjarrit nuk ishte fikur automatikisht, kështu që ajo nxitoi ta fikte vetë. Më pas Faye mbylli derën sepse në harkun e 20 sekondave po përkeqësohej gjithnjë e më shumë. McNamara tha se pas disa minutash kur askush nuk kishte ardhur për të ndihmuar, ajo vrapoi në recepsion për të thirrur për ndihmë. 

Pas zjarrit, stafi i hotelit shkoi në dhomën e hotelit për të marrë sendet e vajzave, të gjitha ose të djegura ose të mbuluara me hi.

Ishte e tmerrshme dhe ne jemi shumë me fat që jemi gjallë. Ne rezervuam me ta për siguri pasi e dimë se ata janë një kompani me reputacion dhe menduam se një incident si ky nuk do të ndodhte. Ne shpresojmë të dëgjojmë përgjigjen e tyre pasi një hetim është nisur, por ne jemi jashtëzakonisht të zhgënjyer me mungesën e mbështetjes që ata na dhanë duke marrë parasysh ashpërsinë e çështjes.”, tha McNamara. 

Për mbështetjen e Jet2, ajo shtoi: 'Jet2 nuk na ka ofruar asnjë formë kompensimi për fatkeqësinë dhe ne do të bëjmë një ankesë formale pasi kjo mund të kishte rezultuar fatale për disa sekonda! Në vend të kësaj, vajzat u zhvendosën në një dhomë tjetër, kjo pa alarm tymi.  Në total, paketa e pushimeve i kushtoi vajzave 1941 funte.

alycia mcnamara megan kennedy faye turberville

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve