LIVE UPDATES
Bota

Senati amerikan voton për të mbrojtur martesat e të njëjtës gjini dhe mes racave të ndryshme

Ky ligj shfuqizon Ligjin për Mbrojtjen e Martesës të vitit 1966, që e përkufizon martesën në nivel federal si një akt mes një burri dhe një gruaje. Ligji i ri gjithashtu u kërkon shteteve të njohin martesat e të njëjtit seks dhe mes racave të ndryshme të lidhura në shtete të tjera, megjithëse nuk ua ndalon shteteve të miratojnë ligje që i ndalojnë këto martesa.

30 Nëntor 2022, 08:44 Nga A.B
Senati amerikan voton për të mbrojtur martesat e të
Kongresi

Senatorët amerikanë votuan të martën me 61 vota pro dhe 36 kundër për të mbrojtur martesat e së njëjtës gjini dhe ato ndërmjet racave të ndryshme. Dymbëdhjetë senatorë republikanë votuan pro këtij ligji, që tashmë do të dërgohet në tryezën e Presidentit Joe Biden për t’u firmosur në fuqi, pasi të jetë votuar edhe njëherë në Dhomën e Përfaqësuesve.

“Komunitetit tonë i duhet vërtet një fitore; kemi kaluar shumë”, tha Kelley Robinson nga organizata Fushata për të Drejtat e Njeriut, që mbështet të drejtat e komunitetit LGBTQ. “Si një homoseksuale, që jam gjithashtu e martuar, kam tashmë një ndjesi lehtësimi. E di se familja ime është e sigurtë”.

Ky ligj shfuqizon Ligjin për Mbrojtjen e Martesës të vitit 1966, që e përkufizon martesën në nivel federal si një akt mes një burri dhe një gruaje. Ligji i ri gjithashtu u kërkon shteteve të njohin martesat e të njëjtit seks dhe mes racave të ndryshme të lidhura në shtete të tjera, megjithëse nuk ua ndalon shteteve të miratojnë ligje që i ndalojnë këto martesa.

“Ky legjislacion i bashkon amerikanët”, tha Senatorja demokrate Tammy Baldwin, një prej propozuesve të ligjit dhe gruaja e parë homoseksuale e deklaruar publikisht që është zgjedhur në Senatin amerikan.

“Me Ligjin e Respektit për Martesën, mund të lehtësojmë frikën që kanë miliona çifte të të njëjtit seks dhe çiftet ndër-racore se liritë dhe të drejtat e tyre mund t’iu hiqen. Ne po garantojmë çiftet e të njëjtit seks dhe ato ndër-racore, se pavarësisht se ku jetojnë, martesa e tyre është e ligjshme dhe se do të vazhdojnë të kenë të drejtat dhe përgjegjësitë që u takojnë të gjitha martesave të tjera”, shtoi Senatorja Baldwin.

Gjykata e Lartë amerikane legalizoi martesat e së njëjtës gjini në nivel federal nëpërmjet vendimit të vitit 2015 për çështjen Obergefell kundër Hodges. Por, vendimi i gjykatës në qershor për çështjen Dobbs kundër Jackson, që anulloi të drejtën në nivel federal për abort, ngriti shqetësime për mbrojtjet federale edhe për të drejta të tjera.

Në opinionin e tij për çështjen Dobbs kundër Jackson, Gjykatësi Clarence Thomas shkruajti se gjykata duhet të rishqyrtojë edhe vendime të tjera të bazuara tek e drejta e privatësisë, si garancitë për të drejtën për martesë, apo të drejtën për të përdorur mjete të planifikimit familjar, duke argumentuar se Kushtetuta amerikane nuk i garanton këto të drejta. Opinioni i tij krijoi shqetësim të gjerë se në vazhdim gjykata do të anulonte të drejtën e martesës brenda gjinisë. Një grup dypartiak senatorësh punuan me projektligjin e Respektit për Martesën, për të trajtuar këtë shqetësim.

Senatori republikan Mike Lee tha gjatë debatit në seancën plenare të Senatit se ky legjislacion ishte i panevojshëm.

“Një rrjesht i vetëm nga një opinion i vetëm nuk përbën legjislacion që rrezikon seriozisht lirinë fetare. Ligji për Respektin për Martesën është i panevojshëm. Shtetet nuk po refuzojnë njohjen e martesave brenda gjinisë. Dhe nuk ka ndonjë rrezik serioz që dikush ta humbasë statusin e njohur”, tha ai.

Ligji kaloi në Dhomën e Përfaqësuesve më herët këtë vit me mbështetjen e 47 ligjvënësve republikanë. Tashmë do të rikthehet në Dhomën e Përfaqësuesve në mënyrë që ligjvënësit të votojnë për amendamentet për mbrojtjen e lirisë fetare që shtoi Senati.

Liberty Counsel, një organizatë jofitimprurëse që mbështet lirinë fetare, tha në një deklaratë se Ligji për Respektin për Martesën ishte antikushtetues dhe se nuk ofron “ndonjë mbrojtje për individët apo organizatat fetare, dhe amendamentet e shtuara më pas përjashtojnë një përqindje të lartë të organizatave fetare të mbrojtura nga kushtetuta apo ligjet”.

Por, Senatorja republikane Susan Collins, një tjetër mbështetëse e ligjit, tha në seancën plenare në Senat se shqetësimet për lirinë fetare janë një argument fals.

“Ky ligj do ta qartësonte në nivel legjislacioni federal se organizatat jofitimprurëse fetare dhe institucionet arsimore fetare nuk mund të detyrohen të marrin pjesë apo të mbështesin martesat që janë në kundërshtim me besimin e tyre fetar”, tha ajo.

Në maj 2022, një anketim i kompanisë Gallup, konstatoi se 71% e amerikanëve mbështesin martesat e së njëjtës gjini. Ndërkohë që mbështetja ishte në vetëm 27% kur u bë një anketim i ngjashëm në vitin 1996./VOA

senati amerikan

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave