LIVE UPDATES
Bota

Shpresë për kurimin e demencës, mjekët zbulojnë ilaçin e Alzheimer që ngadalëson rënien e kujtesës

Mjekët janë optimistë se vazhdimi i trajtimit do të çojë në rezultate edhe më të mira.

30 Nëntor 2022, 07:03 Nga A.B
Shpresë për kurimin e demencës, mjekët zbulojnë
Foto ilustruese

SHBA- Mjekët kanë përshëndetur një "epokë të re" të mjekësisë. Një studim tregoi për herë të parë se një ilaç mund të ngadalësojë simptomat dobësuese të Alzheimerit.

Rezultatet nga prova klinike zbuluan se ilaçi lecanemab pastronte grumbujt e një proteine ​​të quajtur amiloid që mendohet të jetë një shkak kryesor i formës më të zakonshme të demencës, nga truri i pacientëve.

Të dhënat, të publikuara në një konferencë në San Francisko, çuan në një vërshim optimizmi nga shkencëtarët, shumë prej të cilëve kishin kaluar dekada duke u përpjekur të kuptonin se çfarë çon në sëmundje dhe të gjenin një trajtim.

Rob Howard, profesor i psikiatrisë në University College London, tha se rezultatet ishin "të mrekullueshme dhe plot shpresë", duke shtuar: "Më në fund ne kemi fituar pak ndaj kësaj sëmundje më të tmerrshme dhe më të frikshme. Vitet e kërkimit dhe investimeve më në fund janë paguar. E rëndësishme dhe historike. Kjo do të inkurajojë optimizmin e vërtetë se çmenduria mund të mposhtet dhe një ditë edhe të shërohet."

Prodhuesit e ilaçit publikuan rezultatet kryesore në një njoftim për shtyp më herët në vjeshtë, por shumë mjekë u ndaluan derisa rezultatet e plota u publikuan në konferencën e provave klinike mbi sëmundjen e Alzheimerit.

Ata treguan se lecanemab ngadalësoi rënien e kujtesës dhe aftësisë mendore me 27% në pacientët me Alzheimer të butë.

Në mënyrë kritike, ilaçi hoqi aq shumë nga proteina amiloide saqë pacientët nuk do të kishin prova të mjaftueshme të sëmundjes së Alzheimerit në skanimet e trurit të tyre për t'u kualifikuar në fakt për hyrjen në provë.

Studimi sugjeron fuqishëm se ilaçi fillon të ketë një efekt klinik vetëm pasi amiloidi reduktohet në nivele të ulëta në tru. Rezultatet pas 12 muajsh trajtimi sugjeruan se ishte joefektiv - por pas 18 muajsh, efekti ishte i rëndësishëm.

Mjekët janë optimistë se vazhdimi i trajtimit do të çojë në rezultate edhe më të mira.

Profesor Nick Fox, drejtor i Qendrës Kërkimore të Dementisë në University College London, tha: "Kjo konfirmon një epokë të re të modifikimit të sëmundjes për sëmundjen e Alzheimerit, një epokë që vjen pas më shumë se 20 vitesh punë të palodhur nga shumë, shumë njerëz, me shumë zhgënjime gjatë rrugës”.

Lecanemab nuk është një kurë. Ai është ngadalësimi i përparimit të sëmundjes së Alzheimerit, i cili do të ishte ndryshimi i lojës, duke vonuar nevojën për kujdes të specializuar dhe duke i lejuar njerëzit të kalojnë më shumë kohë me familjet e tyre.

/Burimi: Skynews

demenca alzheimer

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre