LIVE UPDATES
Bota

Estonia bie dakord për të hequr monumentet e epokës sovjetike

Qeveria e Estonisë ka rënë dakord se monumentet komuniste në hapësirat publike duhet të hiqen.

6 Gusht 2022, 07:49 Nga s.s
Estonia bie dakord për të hequr monumentet e epokës sovjetike
Monumenti i tankeve të Luftës së Dytë Botërore në Narva

ESTONI- Qeveria ka rënë dakord se monumentet komuniste në hapësirat publike, përfshirë tankun T-34 në Narva, do të zhvendosen sa më shpejt të jetë e mundur. Lajmin e dha të mërkurën kryeministrja Kaja Kallas.

"Ne kemi vendosur gjënë kryesore, monumentet sovjetike duhet të hiqen nga hapësirat publike dhe ne do ta bëjmë atë sa më shpejt të jetë e mundur. Koha dhe rendi specifik varet nga gatishmëria dhe planet logjistike të qeverisjes vendore, logjistika kërkon saktësisht të njëjtin konsideratë, organizim dhe përfshirje të sektorit privat”, tha Kallas në konferencën javore për shtyp të qeverisë të enjten.

Në Estoni vlerësohet të ketë midis 200 dhe 400 monumente sovjetike. Kryeministri tha se monumentet komuniste në tokën private mund të hiqen nga pronarët e tyre, siç bëri Auvere Power Plant në fillim të kësaj jave.

“Një çështje më vete është tanku Narva, për të cilin është folur shumë. Aktualisht ky tank është i qytetit të Narvës dhe në hapësirën aktuale ligjore ka qenë e vështirë. Por pasi është e qartë që Narva nuk po e bën këtë. vetë, tensionet po rriten atje, është e qartë se shteti dhe qeveria estoneze duhet ta marrin vetë vendimin për zhvendosjen e këtij dhe monumenteve të tjera me vlerë simbolike. Është e rëndësishme të theksohet se përkujtimi i të vdekurve nuk është i ndaluar në asnjë mënyrë dhe nuk do të ndalohet, por duhet të bëhet në vendin e duhur dhe në një varrezë, ku mund të bëhet me dinjitet. Një tank është një armë vrasëse, nuk është një memorial dhe të njëjtat tanke po vrasin njerëz në rrugët e Ukrainës tani”, tha Kallas.

Kryeministrja tha se plani i saktë i heqjes së monumenteve nuk mund të publikohet ende, por planet janë ende në përgatitje e sipër.

"Është e rëndësishme që tensionet të mos përshkallëzohen atje apo gjetkë. Është e qartë se agresioni rus në Ukrainë ka grisur plagët në shoqërinë tonë që na kujtojnë këto monumente komuniste dhe për këtë arsye heqja e tyre nga hapësira publike është e nevojshme për të shmangur tensionet shtesë”.

Ministri i Brendshëm Lauri Lanemets tha në konferencën për shtyp se mbledhja e improvizuar në Narva të mërkurën në mbrëmje rreth monumentit ishte shkaktuar nga thashethemet. Nuk u raportua asnjë incident, por policia u shpjegoi disa njerëzve se tanku nuk do të hiqej nën mbulesën e errësirës. "Nëse diçka ndodh, atëherë qeveria e republikës do ta thotë këtë. Gjëra të tilla nuk do të lejohen të ndodhin fshehurazi në fund të natës", tha ai. Lanemets tha se ai i ka paraqitur qeverisë propozimin e tij për heqjen e tankut të tij e se do të merren parasysh të gjitha incidentet e mundshme dhe do të garantohet siguria e brendshme dhe rendi publik.

estoni

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave