LIVE UPDATES
Bota

Qindra të vrarë në Turqi dhe Siri, RAPORTI i fundit, nga viktimat tek të plagosurit, ç'po ndodh pas tërmetit

Ekipet e shpëtimit tani po kërkojnë për të mbijetuar pasi tërmeti i fuqishëm tronditi rajonin, duke shkaktuar pasgoditje të shumta dhe duke dërguar lëkundje deri në Liban dhe Izrael.

6 Shkurt 2023, 09:35 Nga A.B
Qindra të vrarë në Turqi dhe Siri, RAPORTI i fundit, nga viktimat
Termet

TURQI- Më shumë se 500 njerëz janë vrarë dhe rreth 3,000 të tjerë janë plagosur në Turqi dhe Siri pas një tërmeti me magnitudë 7.4 ballë që goditi Turqinë jugore herët në mëngjes. Ekipet e shpëtimit tani po kërkojnë për të mbijetuar pasi tërmeti i fuqishëm tronditi rajonin, duke shkaktuar pasgoditje të shumta dhe duke dërguar lëkundje deri në Liban dhe Izrael.

Ja çfarë duhet të dini deri më tani:

Fatkeqësi: Tërmeti goditi 23 kilometra (14.2 milje) në lindje të Nurdagi në provincën Gaziantep të Turqisë, në një thellësi prej 24.1 kilometrash (14.9 milje) dhe është një nga më të fortët që ka goditur rajonin në më shumë se 100 vjet, sipas Gjeologjisë së SHBA-së.

Viktimat: Të paktën 284 persona kanë vdekur dhe më shumë se 2,300 të tjerë janë plagosur në Turqi, thanë zyrtarët. Në Sirinë fqinje, 237 njerëz vdiqën dhe 639 të tjerë u plagosën, njoftuan mediat shtetërore, duke cituar Ministrinë e Shëndetësisë. Numri i përgjithshëm i vdekjeve mund të arrijë deri në 10,000 njerëz.

Pasoja shkatërruese: Shoqëria Mjekësore Siriane Amerikane (SAMS) tha se spitalet e tyre në Siri "janë të mbingarkuar me pacientë që mbushin korridoret", ndërsa Helmetat e Bardha, të njohura gjithashtu si Mbrojtja Civile Siriane, e shpallën veriperëndimin e vendit si "zonë fatkeqësie".

Llogaritë e të mbijetuarve: Gazetari Eyad Kourdi, i cili jeton në Gaziantep, i tha CNN se kishte deri në tetë pasgoditje "shumë të forta" në më pak se një minutë pas tërmetit. Dr. Mazen Kewara, drejtor i SAMS për Lindjen e Mesme, tha se ai ishte strehuar në makinën e tij me familjen e tij pas tërmetit. Ata ishin duke fjetur "kur filluam të ndjejmë se gjithçka dridhej rreth nesh," tha ai.

Përpjekjet e shpëtimit: Holanda dhe Izraeli janë ndër vendet që premtojnë mbështetje pasi agjencia turke e fatkeqësive bëri thirrje për ndihmë nga komuniteti ndërkombëtar. Ndërkohë, rreth 1,000 vullnetarë kërkim-shpëtimi janë vendosur nga Stambolli në Turqinë jugore.

Kushtet e ngrirjes: Moti i keq, duke përfshirë borën dhe temperaturat nën zero, ka të ngjarë të pengojë përpjekjet e shpëtimit pasi një sistem moti i ftohtë dhe i lagësht lëviz nëpër rajon. Temperaturat do të bien të martën, ndërsa temperaturat më të ulëta në Gaziantep pritet të bien deri në -6 gradë Celsius (21 gradë Fahrenheit).

Mbështetje globale: Udhëheqësit nga SHBA, India, Pakistani dhe Ukraina kanë shprehur ngushëllime dhe kanë premtuar mbështetje pas katastrofës. Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha se SHBA ishte "thellësisht e shqetësuar" për shkatërrimin.

Burimi: CNN

termet ne turqi

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh