LIVE UPDATES
Bota

Më i rëndi në 100 vite: Situata e fundit pas TËRMETIT, qytetet që u goditën

Lëkundjet shkaktuan shkatërrime në Kahramanmaraş si dhe në Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman dhe Hatay.

6 Shkurt 2023, 09:08 Nga A.B
Më i rëndi në 100 vite: Situata e fundit pas TËRMETIT,
Termeti

TURQI- Një tërmet me magnitudë 7.4 ka ndodhur në lagjen Pazarcık të Kahramanmaraş. Pas tërmetit vijojnë pasgoditjet në rajon. Intensiteti i tërmetit tronditi gjithashtu Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adiyaman, Malatya dhe Hatay. Në të gjitha qytetet ka ndërtesa të shkatërruara dhe qytetarë që janë nën rrënoja. Në deklaratën e bërë nga AFAD raportohet se në 7 provinca kanë humbur jetën 76 persona dhe janë plagosur 440 persona. Informacionet e para dhe situata e fundit nga qytetet e shkatërruara…

Lëkundjet shkaktuan shkatërrime në Kahramanmaraş si dhe në Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya, Şanlıurfa, Adıyaman dhe Hatay.

Tërmet; Është ndjerë intensivisht në provincat përreth, veçanërisht në Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Adiyaman, Gaziantep, Şanlıurfa, Dijarbakır, Malatya dhe Adana.

SITUATA E FUNDIT NË KAHRAMANMARAŞ

Guvernatori i Kahramanmaraş, Ömer Faruk Coşkun, tha se “Nuk është e mundur të jepet numri i të vdekurve dhe të plagosurve me ndërtesën e shkatërruar për momentin. Dëmet janë serioze.” tha.

OSMANE

Guvernatori i Osmaniye, Erdinç Yılmaz tha se 65 ndërtesa u shkatërruan në qytet, 7 persona humbën jetën dhe përpjekjet e shpëtimit po vazhdojnë.

ADIJAMAN

Guvernatori i Adiyamanit Mahmut Çuhadar njoftoi se 100 ndërtesa u shkatërruan dhe 28 persona humbën jetën.

DIJARBEKIR

Sipas informacioneve të fundit, numri i të vdekurve në Dijarbakir ka shkuar në 14. Guvernatori i Dijarbakirit, Ali İhsan Su deklaroi se 6 ndërtesa u shkatërruan.

MALATIA

Guvernatori i Malatya Hulusi Şahin deklaroi se nga tërmeti në qytet deri më tani kanë humbur jetën 23 persona, janë lënduar 420 persona dhe janë shkatërruar 140 ndërtesa.

SANLIURFA

Guvernatori i Shanliurfas, Salih Ayhan tha: “Për momentin, 17 qytetarë tanë kanë vdekur dhe 77 qytetarë tanë janë lënduar. 19 ndërtesa janë shkatërruar në qytet.” përdori frazat.

HATAY

Guvernatori i Hatay Rahmi Doğan deklaroi se në qytet ka ndërtesa të shkatërruara si pasojë e tërmetit, “Ka njerëz që humbën jetën, kemi shumë të plagosur”. tha.

RAPORTI

Guvernatoria e Kilisit njoftoi se nga tërmeti në qytet humbën jetën 4 persona dhe 10 të tjerë u plagosën.

Në deklaratë thuhej: Jane marrë 49 raportime. Në rrethin e Musabeyli janë 4 të vdekur dhe 10 të plagosur. Për vlerësimin e dëmeve vijojnë punën 26 efektivë të AFAD, 8 vullnetarë, 6 MEB AKUB, polici, xhandarmëri, zjarrfikëse, ekipet e kërkim-shpëtimit. dhe heqjen e mbeturinave Një ndërtesë në rrethin qendror është shkatërruar dhe vazhdojnë përpjekjet e kërkim-shpëtimit.

termet ne turqi

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët