LIVE UPDATES
Bota

Hong Kong: Fillon gjyqi më i madh i sigurisë kombëtare

Prokurorët akuzojnë se zgjedhjet paraprake jozyrtare - të mbajtura për të zgjedhur kandidatët që do konkurrojnë në zgjedhjet legjislative - ishin një "komplot" për të përmbysur qeverinë.

6 Shkurt 2023, 09:08 Nga k.m.
 Hong Kong: Fillon gjyqi më i madh i sigurisë kombëtare
Foto ilustruese

HONG KONG- Rreth 47 persona janë në gjyq për shkeljen e ligjit të diskutueshëm të sigurisë kombëtare të Hong Kongut, në rastin më të madh të këtij lloji. Ato përfshijnë disa nga figurat më të shquara pro-demokratike të qytetit, si aktivistët Joshua Wong dhe Benny Tai. Të akuzuar për "përmbysje" për mbajtjen e zgjedhjeve jozyrtare, shumica e tyre janë arrestuar në dy vitet e fundit për arsye të sigurisë kombëtare.

Cili është ligji i sigurisë kombëtare të Hong Kongut?

Prokurorët akuzojnë se zgjedhjet paraprake jozyrtare - të mbajtura për të zgjedhur kandidatët që do konkurrojnë në zgjedhjet legjislative - ishin një "komplot" për të përmbysur qeverinë. Po sipas tyre, ata kishin një "skemë masive dhe të mirëorganizuar" për të fituar një shumicë legjislative dhe për të gjymtuar qeverinë duke bllokuar miratimin e ligjeve, me qëllimin përfundimtar për të rrëzuar shefin ekzekutiv të emëruar nga Pekini.

Grupi, i cili është akuzuar për komplot për të kryer përmbysje, ka pohuar se ata thjesht po praktikonin politikë normale opozitare. Mbështetësit janë të rrethuar nga policia jashtë ndërtesës së Gjykatave të Magjistraturës West Kowloon gjatë një seance dëgjimore për 47 aktivistët pro-demokracisë në gjyq.

Të quajtur "The 47" nga mediat lokale, ato në gjyq përfshijnë: Z. Wong, 26 vjeç, i cili është burgosur tre herë për rolin e tij në protesta
Z; Tai, 58 vjeç, një ish profesor në detyrë në Universitetin e Hong Kongut; Ish-gazetarja Gwyneth Ho, 26 vjeç, e cila mbuloi sulmin në Yuen Long në 2019 ndaj protestuesve; Ish-ligjvënëse Claudia Mo, 66 vjeç, e cila ishte një përfaqësuese e zgjedhur për tetë vjet. Gjithsej 31 prej tyre, duke përfshirë Z. Wong dhe Z. Tai, kanë pranuar fajësinë dhe do të dënohen.

Zgjedhjet paraprake u mbajtën në korrik 2020, disa ditë pasi u prezantua ligji i sigurisë kombëtare. Qeveria kineze shpejt e shpalli të paligjshme zgjedhjen e kandidatëve. Votimet u rimbajtën dhe vetëm besnikët ndaj Kinës u lejuan të kandidojnë për postin. Si pasojë patën pjesëmarrjen më të ulët të votuesve në Hong Kong.

Gjyqi do të mbikëqyret nga tre gjyqtarë të zgjedhur me kujdes dhe jo nga një juri, që është praktikë për rastet e ligjit të sigurisë kombëtare. Procesi pritet të zgjasë 90 ditë./BBC

hong kong

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare