LIVE UPDATES
Bota

Premtoi "terapi shoku" për ekonominë e vendit, kush është presidenti i ri i Argjentinës, Javier Millay?

Javier Millay bëri fushatë për premtimet radikale të terapisë së shokut , duke përfshirë shfuqizimin e bankës qendrore, braktisjen e pesos dhe dollarizimin e ekonomisë dhe shkurtimin drastik të shpenzimeve publike, të cilat ai tha se do të kalonin përmes një "sharrë elektrike me zinxhir", reforma potencialisht të dhimbshme për një pjesë të madhe të qytetarëve.

20 Nëntor 2023, 08:06 Nga r.ll
Premtoi "terapi shoku" për ekonominë e vendit, kush
Javier Millay

ARGJENTINË- Ekonomisti ultra-liberal Javier Millay, i cili premtoi gjatë fushatës që do të zbatonte "terapinë e shokut" për të trajtuar problemet ekonomike të Argjentinës , do të jetë presidenti i ardhshëm i ekonomisë së tretë më të madhe të Amerikës Latine, pasi fitoi raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Millay i fitoi zgjedhjet me 55,95% të votave ndaj 44,04% të kundërshtarit të tij, ministrit qendror të ekonomisë Sergio Massa, me 86% të votave të numëruara. Këto rezultate të pjesshme, të cilat i japin një diferencë prej më shumë se 11 pikësh zotit Miley, u njoftuan nga sekretariati i përgjithshëm i presidencës mbrëmë, pak pasi Massa pranoi humbjen, shkruajnë mediat e huaja.

Javier Millay, 53 vjeç, është presidenti i zgjedhur nga shumica e argjentinasve për katër vitet e ardhshme, tha Massa, i cili doli në krye në raundin e parë të zgjedhjeve më 22 tetor.

Kandidati i koalicionit peronist (të qendrës së majtë) u tha mbështetësve të mbledhur jashtë selisë së tij të fushatës në Buenos Aires se ai e thirri zotin Millay për ta uruar atë sepse shumica e qytetarëve argjentinas votuan për të, dhe për t'i uruar atij fat të mirë. 

Në fjalimin e tij të fitores, Javier Millay deklaroi se sot fillon fundi i rënies dhe rindërtimi i Argjentinës, duke iu referuar "fundit të modelit (politik) të mëparshëm që sipas tij i varfëroi qytetarët e Argjentinës dhe se fillon adoptimi për modelin e lirisë në mënyrë që të bëhet sërish një fuqi botërore.

Javier Millay bëri fushatë për premtimet radikale të terapisë së shokut , duke përfshirë shfuqizimin e bankës qendrore, braktisjen e pesos dhe dollarizimin e ekonomisë dhe shkurtimin drastik të shpenzimeve publike, të cilat ai tha se do të kalonin përmes një "sharrë elektrike me zinxhir", reforma potencialisht të dhimbshme për një pjesë të madhe të qytetarëve.

Megjithatë, ajo ka tërhequr disa pjesë të popullsisë që thonë se janë dëshpëruar për shkak të krizës së thellë ekonomike, me karakteristika kryesore që janë inflacioni treshifror (afër 150%), zhvlerësimi i vazhdueshëm i monedhës kombëtare, borxhi i madh i jashtëm ( 44 miliardë dollarë).

Fitorja e Millay pritet të transformojë, përtej skenës politike të Argjentinës, pasi i jep fund rotacionit të forcave tradicionale politike në pushtet,  edhe politikën e saj të jashtme, pasi presidenti i ardhshëm ka thënë se nuk dëshiron të bëjë asgjë me “komunistët”, duke iu referuar Brazilit. dhe Kinës , dhe ka njoftuar se do të kërkojë një marrëdhënie shumë më të ngushtë me SHBA.

Ai ka dalë fuqishëm kundër abortit, është në favor të zbutjes së ligjeve për armët dhe e ka quajtur Papa (argjentinasin) Françeskun "bir i ****" socialist. Pas raundit të parë ai siguroi mbështetjen e një pjese të së djathtës "klasike", e cila mund të moderoj disi programin e tij politik.

javier millay

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!