LIVE UPDATES
Bota

Pornhub “sherr” me Instagram: Po diskriminohen punonjësit tanë

Disa ditë më parë, Instagram hoqi llogarinë zyrtare të Pornhub, duke mërzitur rreth 13,000,000 ndjekësit e faqes.

2 Tetor 2022, 21:42 Nga k.m.
Pornhub “sherr” me Instagram: Po diskriminohen punonjësit
Foto ilustruese

SHBA- Një "luftë" ka shpërthyer javët e fundit midis Instagram dhe Pornhub, me uebsajtin që pretendon se po ndodh një diskriminim ndaj punonjësve të seksit. Së fundmi, dy platformat kanë shkëmbyer letra dhe akuza për “shkelje” të politikave dhe të drejtave të tyre.

Instagram fillimisht ndaloi llogarinë zyrtare të Pornhub nga platforma e tij, duke pretenduar se "shkel në mënyrë të përsëritur politikat tona". Megjithatë, faqja e përmbajtjes për të rritur u kundërpërgjigj, duke argumentuar se platforma e mediave sociale duhet t'i japë fund çdo diskriminimi ndaj atyre që punojnë në industrinë e të rriturve.

Disa ditë më parë, Instagram hoqi llogarinë zyrtare të Pornhub, duke mërzitur rreth 13,000,000 ndjekësit e faqes.

Në një letër të hapur drejtuar Instagramit dhe Metës, Pornhub i akuzon ata për “zbatim të errët, diskriminues dhe hipokrit të kushteve dhe politikave të tyre”.

Letra, e cila u miratua nga Koalicioni i Fjalës së Lirë, Shoqata e Artistëve të Performancës për të Rritur dhe një listë me më shumë se 60 yje të filmit për të rritur, shton:

"Punëtorët dhe aktorët e seksit janë vënë në shënjestër të padrejtë në formën e ndalimeve, pezullimeve dhe humbjes së privilegjet e heqja e përmbajtjes, pavarësisht se kujdesemi shumë që të mos shkelim udhëzimet e komunitetit të Instagramit."

Nëse do ketë rikthim, ende nuk dihet. Por me shumë gjasa do të shkojë në betejë ligjore.

instagram pornhub

Sondazh

Poll
Bota 2 Tetor 2022, 20:15 k.m.

A e ka "shitur fytyrën" Bruce Willis?

Bruce Willis SHBA- Agjenti i Bruce Willis ka mohuar raportimet se ylli i kinematografisë ka shitur të drejtat për fytyrën e tij. Jav&e...

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive