LIVE UPDATES
Bota

Brazili voton, Bolsonaro kërkon rizgjedhjen, Lula rikthimin

Deklaratat e bëra nga presidenti në prag të zgjedhjeve, të tilla si 'vetëm Zoti mund ta largonte nga detyra', kanë krijuar një atmosferë të tensionuar. Një farë nervozizmi mbizotëroi në dy qendra votimi që BBC vizitoi në Rio, pasi edhe ata që mbanin distinktivët Bolsonaro ose Lula. Shumë votues po tregojnë se kë mbështesin ose duke veshur të kuqe - ngjyrën e flamurit të Partisë së Punëtorëve të Lulës - ose fanellën e futbollit brazilian, e cila është e preferuara e Presidentit Bolsonaro dhe mbështetësve të tij.

2 Tetor 2022, 19:26 Nga k.m.

Brazili voton, Bolsonaro kërkon rizgjedhjen, Lula rikthimin

RIO DE JANEIRO- Brazilianët do votojnë duke u vwnw para një zgjedhje që mund të çojw vendin nga një lider i ekstremit të djathtë në një lider të krahut të majtë. Votimi është i detyrueshëm me më shumë se 156 milionë persona. Presidenti aktual Jair Bolsonaro po kërkon një mandat të dytë, por përballet me një sfidë nga ish-presidenti Luiz Inácio Lula da Silva.

Pasi votoi, Lula tha se donte ta kthente vendin "në normalitet". Bolsonaro - i cili shpesh ka vënë në dyshim sistemin e votimit elektronik - tha se "zgjedhjet e pastra" duhet të respektohen. Por Bolsonaro ka thënë në të kaluarën se nëse ai humbet zgjedhjet, kjo do të jetë për shkak se votimi ishte i manipuluar.

Deklaratat e bëra nga presidenti në prag të zgjedhjeve, të tilla si 'vetëm Zoti mund ta largonte nga detyra', kanë krijuar një atmosferë të tensionuar. Një farë nervozizmi mbizotëroi në dy qendra votimi që BBC vizitoi në Rio, pasi edhe ata që mbanin distinktivët Bolsonaro ose Lula. Shumë votues po tregojnë se kë mbështesin ose duke veshur të kuqe - ngjyrën e flamurit të Partisë së Punëtorëve të Lulës - ose fanellën e futbollit brazilian, e cila është e preferuara e Presidentit Bolsonaro dhe mbështetësve të tij.

Pikëpamjet e polarizuara të votuesve pasqyrojnë javët e fushatës së ashpër në të cilat dy kandidatët kryesorë shpesh shpenzonin më shumë kohë duke shkëmbyer fyerje sesa politikat e tyre. Gjatë një debati televiziv të enjten, Presidenti Bolsonaro e quajti Lulën, i cili kreu dënimin në burg pasi u dënua për akuzat për korrupsion, një "ish të burgosur" dhe "tradhtar", ndërsa Lula e quajti presidentin "gënjeshtar".

Pesë fakte kryesore për Lulën

-76 vjeç
-krah i majtë
-ish metalpunues
-ishte president nga 2003-2010
u burgos në vitin 2018, por dënimi u krye më vonë

Lula nuk ishte në gjendje të kandidonte në zgjedhjet e fundit në 2018 sepse ishte në burg. Kolegu i tij i Partisë së Punëtorëve, Fernando Haddad, nuk kishte të njëjtin njohje dhe nuk arriti të frymëzonte votuesit e majtë në mënyrën se si bën Lula. 

Pesë fakte kryesore për Bolsonaro

-67 vjeç
-ekstrem i djathtë
-ish kapiten i ushtrisë
-kandidon për një mandat të dytë 
-ka hedhur dyshime të pabazuara mbi besueshmërinë e sistemit elektronik të votimit në Brazil

Por me dënimin e Lulës të anuluar nga Gjykata e Lartë, ish-presidenti është rikthyer shumë në skenë dhe sondazhet i japin atij një epërsi ndaj Bolsonaro. Në garë janë edhe nëntë kandidatë të tjerë, por sondazhet sugjerojnë se mbështetja ndaj tyre nuk është më shumë se 10%.

Një raund apo dy?

Sistemi zgjedhor i Brazilit kërkon që një kandidat të fitojë më shumë se 50% të votave të vlefshme të hedhura në mënyrë që të shpallet plotësisht president. Nëse asnjë nga kandidatët nuk merr votat e nevojshme në raundin e parë më 2 tetor, pra sot, një balotazh do të mbahet mes dy kandidatëve më të mirë më 30 tetor. Sondazhet kanë treguar vazhdimisht Lulën në krye dhe ka një shans të vogël që ai të fitojë presidencën në raundin e parë, diçka që nuk ka ndodhur që kur presidenti i qendrës së djathtë Fernando Henrique Cardoso u rizgjodh në 1998. Megjithatë, shumë mbështetës të Bolsonaros mbeten të sigurt për fitoren dhe vetë presidenti beson se ai mund të fitojë plotësisht në raundin e parë.

Varfëria në rritje

Nivelet në rritje të varfërisë - uria thuhet se prek më shumë se 33 milionë nga 214 milionë banorët e Brazilit - kanë rritur mbështetjen për Lulën, i cili gjatë presidencave të tij të mëparshme nxori miliona nga varfëria përmes programeve bujare sociale. Por rritja e kishave i jep gjithashtu epërsi Bolsonaros, i cili - megjithëse ai nuk është ungjillor, është lidhur ngushtë me pastorët. Një nga ata që mbështesin presidentin aktual është Jean Regina, nënkryetar i Institutit Brazilian të Ligjit dhe Fesë. Sipas tij, udhëheqësit fetarë konstatojnë "se retorika e presidentit përputhet me atë që ata e konsiderojnë të dashur, që është ushtrimi i lirë i fesë së tyre dhe shumë aspekte morale të jetës shoqërore".

zgjedhjet ne brazil brazil lula luiz inácio lula da silva jair bolsonaro

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive