LIVE UPDATES
Bota

Libi/ Gjendet varr masiv me 42 trupa të groposur në Sirte

Nga eshtrat janë marrë mostra për të kryer analizën e ADN-së në bashkëpunim me shërbimin mjeko-ligjor, në mënyrë që t'u zbulohet identiteti.

2 Tetor 2022, 20:04 Nga k.m.
Libi/ Gjendet varr masiv me 42 trupa të groposur në Sirte
Foto ilustruese

LIBI- 42 trupa u gjetën në një varr masiv në Sirte, një ish-bastion i Shtetit Islamik ISIS në Libi, rreth 450 kilometra në lindje të Tripolit. Pas informacioneve që flisnin për "ekzistencën e një varri masiv" në Sirte, në zonën ku dikur ishte një shkollë, u identifikuan dhe u gjetën "42 trupa".

Nga eshtrat janë marrë mostra për të kryer analizën e ADN-së në bashkëpunim me shërbimin mjeko-ligjor, në mënyrë që t'u zbulohet identiteti.

Shteti Islamik e kishte bërë Sirtin bastionin e tij në periudhën 2015-2016, duke përfituar nga mungesa e shtetit. Xhihadistët mbrojtën ashpër qytetin për muaj të tërë duke përdorur taktika guerile urbane përpara se të mposhteshin nga forcat pro-qeveritare në fund të 2016-ës. Këto konflikte kishin lënë pas vetëm rrënoja në qytet. Që atëherë, shumica e xhihadistëve janë tërhequr në shkretëtirën e Saharasë.

Në tetor 2017, u gjetën 21 trupat të vrarëve nga ISIS; në 2018 u gjetën 110 të tjerë. Deri tek zbulimi i sotëm.

Libia është zhytur në kaos që nga kryengritja që përmbysi regjimin e Muammar Gaddafit në vitin 2011, me luftëra të vazhdueshme për pushtet dhe grupe të shumta të armatosura dhe mercenarë të huaj që shkatërruan vendin. Varreza masive, përveçse në Sirte, janë identifikuar gjithashtu në Tarhuna, Libinë perëndimore, me më shumë se 250 mbetje të gjetura që nga vera e vitit 2020.

libi

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave