LIVE UPDATES
Bota

OKB akuzon Rusinë për shkelje të të drejtave të njeriut në Ukrainë

Një raport i fundit i këtij institucioni paralajmëron se agresioni i Rusisë ndaj Ukrainës do të ketë pasoja aftagjatë për Ukrainën dhe popullsinë e saj në një kohë kur vëmendja botërore mbi gjendjen kritike atje duket se po bie.

2 Prill 2024, 21:00 Nga N.F
OKB akuzon Rusinë për shkelje të të drejtave të njeriut
Foto ilustruese

SHBA- Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) akuzon Rusine për shkelje serioze të të drejtave ndërkombëtare të njeriut dhe ligjeve humanitare në luftën e saj ndaj Ukrainës. Një raport i fundit i këtij institucioni paralajmëron se agresioni i Rusisë ndaj Ukrainës do të ketë pasoja aftagjatë për Ukrainën dhe popullsinë e saj në një kohë kur vëmendja botërore mbi gjendjen kritike atje duket se po bie.

“Pavarësisht rasteve tejet shqetësuese të vuajtjes së përditshme njerëzore në Ukrainë, druaj se bota është bërë indiferente ndaj krizës”, tha Volker Türk, Komisioneri të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut.

Në një vlerësim shqetësues për situatën, zoti Türk i tha Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut se “u bënë 2 vjet që kur Federata Ruse nisi sulmin e armatosur në shkallë të gjerë ndaj vendit (Ukrainës). Dy vjet vuajtje të pafundme, gjakderdhje, humbje dhe pikëllim. Shumë familje janë ndarë”.

Ai vuri në dukje se është raportuar se më shumë se 10,500 civilë janë vrarë ndërsa më shumë se 20,000 janë plagosur.

“Të dhënat aktuale ka të ngjarë të jenë më të larta”, tha ai.

Raporti, që përfshin periudhën nga 1 dhjetor 2023 deri në 29 shkurt të këtij viti thotë se sulmet ajrore ruse vazhdojne të shkaktojë dëme masive ndaj civilëve. Ai thotë se këto sulme në gjithë Ukrainën po shkaktojnë rritje të viktimave civile, "duke përmbysur prirjen për rënie të numrit të viktimave civile përgjatë vitit 2023".

Këtë vit shënohen 10 vjt që nga aneksimi i paligjshëm i Gadishullit të Krimesë nga Rusia, një periudhë në të cilën njerëzit në Krime “janë akuzuar dhe dënuar për akte që nuk përbëjnë vepër penale sipas ligjeve ukrainase”, thuhet në raport.

“Shtetësia ruse është imponuar gjerësisht,” tha zoti Türk. “Autoritetet ruse kanë rekrutuar burrat e Krimesë në forcat e armatosura ruse, duke i detyruar të luftojnë kundër vendit të tyre”.

Ai tha se fëmijëve ukrainas u është hequr arsimi në gjuhën mëmë dhe njerëzve u është mohuar e drejta për të shprehur lirisht mendimin.

Në periudhën që mbulon raporti, zyrtarë të Zyrës së Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut morën në pyetje 60 të burgosur ukrainas lufte të cilët u liruan gjatë një shkëmbimi të robërve të luftës. Ata thane se robërit e luftës dhanë informacione të besueshme dhe detaje se ishin torturuar, rrahur, kërcënuar se do të vriteshin dhe se ndaj tyre ishte abuzuar seksualisht.

Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut ka regjistruar 12 raste ekzekutimi të së paku 32 robërve ukrainas. Zyra ka verifikuar tre nga këto incidente, në të cilën shërbimet ruse ekzekutuan shtatë pjesëtarë të shërbimit ukrainas.

Komisioneri i Lartë i bëri thirrje Rusisë për armëpushim. Rusia bojkotoi mbledhjen dhe informoi presidentin e Këshillit se “nuk donte të mbante fjalim”. Ambasadori i Ukrainës në zyrën e OKB-së në Gjenevë, Filipenko Yevheniia akuzoi Rusinë për shkelje sistematike të të drejtave thelbësore dhe lirive në Krime dhe në rajonet e pushtuara në Donbas dhe territore të tjera ukrainase.

Ambasadori ukrainas i bëri thirrje vendeve anëtare të Kombeve të Bashkuara të “dënojnë sulmet terroriste të Rusisë dhe t’i dërgojnë një mesazh të qartë Kremlinit se komuniteti ndërkombëtar nuk po mbyll një sy për sulmin ndaj një shteti të pavarur, vrasjes së civilëve dhe shkatërrimit të infrastrukturës kritike".

Marrë nga VOA

okb rusia ukraine

Sondazh

Poll
Bota 2 Prill 2024, 20:43 E. D

A po e braktis flota ruse Krimenë

foto ilustruese RUSI- Flota ruse e Detit të Zi pothuajse e ka braktisur Krimenë, duke lënë vetëm një anije luftarake humb&eum...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni