LIVE UPDATES
Bota

Nju Jorku rishikon ligjet për armët pas vendimit të Gjykatës së Lartë

Rregullat gjithashtu kërkojnë që blerësit e armëve të provojnë se mund të përdorin një armë dhe të paraqesin llogaritë e mediave sociale për shqyrtim.

2 Korrik 2022, 13:05 Nga d.a.
Nju Jorku rishikon ligjet për armët pas vendimit të Gjykatës
Ligji i armeve ne SHBA

SHBA- Nju Jorku ka miratuar legjislacionin e urgjencës për të ndaluar armët nga shumë vende publike, pas vendimit historik të Gjykatës së Lartë të muajit të kaluar, i cili rrëzoi kufizimet e shtetit.

Sipas BBC, tregullat gjithashtu kërkojnë që blerësit e armëve të provojnë se mund të përdorin një armë dhe të paraqesin llogaritë e mediave sociale për shqyrtim.

Vendimi i Gjykatës së Lartë, duke zgjeruar në mënyrë efektive të drejtat e armëve, është më i rëndësishmi për armët në më shumë se një dekadë.

Ka një debat të ashpër kombëtar mbi këtë çështje, kryesisht midis republikanëve që janë më shumë në favor të posedimit të armëve dhe demokratëve që duan kufizime më të rrepta. Ndarjet politike u thelluan nga të shtënat e profilit të lartë në një shkollë fillore në Uvalde, Teksas dhe një dyqan ushqimesh në Buffalo, Nju Jork, në maj.

Megjithatë, dhuna nxiti një përpjekje të rrallë dypartiake, e cila rezultoi në ligjin më të rëndësishëm federal të SHBA-së për kontrollin e armëve në gati 30 vjet. Ai imponon kontrolle më të ashpra ndaj blerësve të rinj dhe inkurajon shtetet që të heqin armët nga njerëzit që konsiderohen si kërcënim.

Ligji i Nju Jorkut i cili hyn në fuqi më 1 shtator parashikon:

Një ndalim për mbajtjen e armëve të zjarrit në "vende të ndjeshme", duke përfshirë Times Square të Nju Jorkut - por edhe shkolla, universitete, ndërtesa qeveritare, vende protestash publike, objekte të kujdesit shëndetësor, vende kulti, biblioteka, kënde lojërash, parqe, bare, teatro, stadiume, muzetë, qendrat e votimit dhe kazinotë

Njerëzit nuk do të lejohen të marrin armë në asnjë biznes apo vend pune, përveç nëse pronarët vendosin tabela që thonë se armët janë të mirëseardhura

Ata që aplikojnë për një licencë do të duhet të japin referenca me katër karaktere, të marrin trajnime për sigurinë e armëve të zjarrit dhe të praktikojnë të shtënat, t'i nënshtrohen kontrolleve periodike të sfondit dhe të dorëzojnë informacionin e kontaktit për bashkëshortin, partnerin vendas ose çdo të rritur tjetër që jeton në familjen e tyre.

Aplikantët do të duhet të dorëzojnë një listë të llogarive të mediave sociale që kanë pasur në tre vitet e fundit

"Ndonjëherë, ata po telegrafojnë qëllimin e tyre për t'u shkaktuar dëm të tjerëve," tha guvernatori i Nju Jorkut, Kathy Hochul, një demokrate, në një konferencë shtypi.

ligji i armeve ne shba kathy hochul

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha