LIVE UPDATES
Bota

Bill Gates 'derdhi' miliona për të sulmuar Elon Musk, CEO i Tesla: Çfarë ke hedhur në vaksina?

Publikimi i së djathtës ekstreme Breitbart News pretendoi se qindra miliona dollarë fluturuan nga fondacioni i Gates në 11 nga 26 organizatat që nënshkruan një letër të hapur muajin e kaluar duke u kërkuar reklamuesve të Twitter që të bojkotojnë kompaninë nëse Elon Musk rivendos fjalën e lirë në platformë.

26 Maj 2022, 18:21 Nga DOSJA
Bill Gates 'derdhi' miliona për të sulmuar Elon Musk, CEO i
Elon Musk dhe Bill Gates

SHBA- CEO i Tesla, Elon Musk, kritikoi të mërkurën filantropin miliarder Bill Gates pasi një raport pretendonte se bashkëthemeluesi i Microsoft derdhi miliona për të sulmuar blerjen e Twitter-it prej 44 miliardë dollarësh nga Musk. Publikimi i së djathtës ekstreme Breitbart News pretendoi se qindra miliona dollarë fluturuan nga fondacioni i Gates në 11 nga 26 organizatat që nënshkruan një letër të hapur muajin e kaluar duke u kërkuar reklamuesve të Twitter që të bojkotojnë kompaninë nëse Elon Musk rivendos fjalën e lirë në platformë.

Duke cituar kërkime dhe analiza nga Fondacioni për Lirinë Online (FFO), raporti analizoi dosjet publike për të gjurmuar qindra miliona dollarë në kontribute nga nënshkruesit e letrës në Fondacionin Bill & Melinda Gates.

"Në total, 11 nga 26 organizatat anti-Musk morën fonde nga një ent i mbështetur nga Gates," pohoi raporti.

Musk u përgjigj: Çfarë lëvizje k***!

Në momentin që një ndjekës në Twitter i replikoi Musk në lidhje me këtë raport ai iu përgjigj më fjalët: Ti mendon se është e keqe, prit derisa të zbulosh se çfarë ka vënë në vaksinën tënde.

Sipas analizës së FFO-së, Fondacioni Gates pagoi 102 grante të veçanta në para për ose përmes Fondit të Ri Venture, në total 457 milionë dollarë.

Stafi i Soros, Klintonit dhe Obamës lëshoi ​​letrën kundër Musk për të bojkotuar Tëwitter-in pasi Musk postoi në Tëitter se kush i financon këto organizata që duan të kontrollojnë aksesin tuaj në informcione. Raportet u shfaqën të mërkurën se grupet që qëndrojnë pas fushatës kundër Musk i përkasin donatorëve të pasur demokratë dhe fondacioneve të tyre familjare, sindikatave të punëtorëve dhe qeverive të kombeve evropiane.

Në fillim të këtij muaji, rreth 26 organizata aktiviste dhe OJQ nënshkruan një letër drejtuar reklamuesve në Tëitter duke u kërkuar atyre të bojkotojnë platformën nëse Musk bën ndryshime në moderimin e përmbajtjes. Më vonë u zbulua se disa nga këto grupe financohen ose janë të lidhura me filantropin miliarder George Soros, ish-presidentët amerikanë Bill Clinton dhe Barack Obama.

"Marrja e Twitter nga Elon Musk do të toksikojë më tej ekosistemin tonë të informacionit dhe do të jetë një kërcënim i drejtpërdrejtë për sigurinë publike, veçanërisht në mesin e atyre tashmë më të cenuar dhe të margjinalizuar. Nën menaxhimin e Musk, Twitter rrezikon të bëhet një gropë dezinformimi, me markën tuaj të bashkangjitur, duke ndotur ekosistemin tonë të informacionit në një kohë ku besimi tek institucionet dhe mediat e lajmeve është tashmë në nivelin më të ulët të të gjitha kohërave”, shkruan grupet.

Musk e ka pezulluar marrëveshjen me Twitter derisa kompania të zbulojë numrin aktual të robotëve në platformën e saj. Ai ka bërë një grindje me Gates në Twitter edhe më herët për çështje të ndryshme. Gates kishte shprehur shqetësimin në lidhje me marrjen e Musk në Tëitter, duke thënë se ai mund ta bënte faqen e mikro-blogimit një platformë "më të keqe".

Musk më herët postoi një foto të Gates, duke e akuzuar atë për shkurtimin e aksioneve të Tesla-s. Gates u përgjigj, duke thënë se postimi i Musk nuk e shqetëson.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS