LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ Tre anije të tjera me grurë do të nisen nga Ukraina, Rusia pretendon terren në Donbas

Rusia mund të nisë një ofensivë në rajonin jugor të Ukrainës, Kherson, në përpjekje për të rikthyer vrullin nga Kievi dhe ka qenë dukshëm duke ndërtuar forca, tha Hromov të enjten. 

5 Gusht 2022, 07:21 Nga d.a.
LUFTA/ Tre anije të tjera me grurë do të nisen nga Ukraina, Rusia
Lufta ne ukraine

UKRAINË- Ukraina u ka lëshuar disa territore në rajonin e Donbasit forcave ruse, me Kievin që ka pranuar "suksesin e pjesshëm" të Rusisë ditët e fundit. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy, e ka përshkruar si "ferr" presionin nën të cilin ndodhen forcat e tij në lindje të vendit. Ata kanë rimarrë dy fshatra pranë qytetit të Slovianskut, sipas gjeneralit ukrainas Oleksiy Hromov, por janë detyruar të braktisin një minierë qymyri që konsiderohet si një pozicion kyç mbrojtës, ndërsa forcat janë shtyrë në periferi të Avdiivka.

Sipas Guardian, Rusia mund të nisë një ofensivë në rajonin jugor të Ukrainës, Kherson, në përpjekje për të rikthyer vrullin nga Kievi dhe ka qenë dukshëm duke ndërtuar forca, tha Hromov të enjten. Pjesa më e madhe e rajonit është tashmë e pushtuar nga Rusia pasi ajo pushtoi zona në fillim të pushtimit të saj, por forcat ukrainase kanë zhvilluar një kundërofensivë për të rifituar territorin.

Tre anije të tjera që transportonin drithë janë autorizuar të largohen nga portet e Ukrainës të premten, si pjesë e një marrëveshjeje ndërkombëtare të ndërmjetësuar për të zhbllokuar eksportet e grurit dhe për të lehtësuar krizën globale të ushqimit. Anijet janë të destinuara për në Turqi, Irlandë dhe MB. Miliona tonë drithë janë ngecur në Ukrainë që kur Rusia pushtoi pak më shumë se gjashtë muaj më parë.

Ukraina do të marrë një tjetër paketë financimi me vlerë rreth 8 miliardë dollarë nga Bashkimi Evropian deri në shtator, tha një burim i qeverisë gjermane për Reuters. Kanadaja po dërgon deri në 225 forca të armatosura kanadeze në Mbretërinë e Bashkuar për të rifilluar trajnimin e rekrutëve ushtarakë ukrainas , ka njoftuar ministri kanadez i mbrojtjes. Që nga viti 2015, Kanadaja ka trajnuar 33,000 ushtarakë dhe personel të sigurisë ukrainase, por në shkurt ka ndaluar disa aspekte të trajnimit.

Tetë persona janë vrarë dhe katër janë plagosur nga bombardimet e artilerisë ruse në qytetin lindor të Ukrainës Toretsk në rajonin e Donetsk të enjten, tha guvernatori rajonal. Granatimet goditën një stacion të transportit publik ku ishin mbledhur njerëzit. Tre fëmijë ishin në mesin e të plagosurve, tha guvernatori i zonës, Pavlo Kyrylenko.

Anëtarët e NATO-s po punojnë ngushtë me kompanitë e mbrojtjes për të siguruar që Ukraina të marrë më shumë furnizime me armë dhe pajisje për t'u përgatitur për një luftë të zgjatur me Rusinë, tha të enjten sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Ai i tha Reuters në një intervistë: "Ne po ofrojmë shumë mbështetje, por duhet të bëjmë edhe më shumë dhe të jemi të përgatitur për një afat të gjatë."

Një zyrtar amerikan akuzoi Moskën se po përgatitej të vendoste prova të rreme për ta bërë të duket sikur vrasja masive e fundit e të burgosurve ukrainas në një sulm në një burg të kontrolluar nga Rusia ishte shkaktuar nga Ukraina. Kievi dhe Moska kanë shkëmbyer fajin për sulmet në burgun në Olenivka të kontrolluar nga Kremlini, në Ukrainën lindore, javën e kaluar.

Amnesty International ka thënë se ushtria ukrainase po rrezikon jetën e civilëve duke u bazuar në zonat e banuara . Raporti është hedhur poshtë nga përfaqësuesit e qeverisë ukrainase, të cilët thonë se fajëson Ukrainën për pushtimin e Rusisë. Studiuesit e grupit të të drejtave të njeriut zbuluan se forcat ukrainase po përdornin disa shkolla dhe spitale si baza, duke qëlluar pranë shtëpive dhe ndonjëherë duke jetuar në banesa banimi. Zëvendësministrja e Mbrojtjes e Ukrainës, Hanna Maliar, akuzoi Amnesty-në për "shtrembërim të pamjes reale" dhe për dështimin për të kuptuar situatën në terren.

lufta ukraine-rusi jens stoltenberg volodymyr zelenskyy

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra