LIVE UPDATES
Bota

Lufta Rusi-Ukrainë/ Çfarë dimë në ditën 338 të pushtimit

Civilët ukrainas kishin garuar për tu mbrojtur të enjten, ndërsa Rusia lëshoi një breshëri raketash dhe dronësh në të gjithë vendin, duke vrarë të paktën 11 njerëz, një ditë pasi Kievi fitoi premtimet për tanke në fushën e betejës për të luftuar pushtimin e Moskës nga vendet perëndimore.

27 Janar 2023, 13:53 Nga I.A
Lufta Rusi-Ukrainë/ Çfarë dimë në ditën 338
Lufta

UKRAINË- Transmetuesi shtetëror i Ukrainës raportoi se dhjetë rajone të Ukrainës po përdorin tashmë ndërprerje emergjente të energjisë për shkak të mungesës së energjisë në rrjet pas sulmeve ruse të së enjtes, dhe restaurimi i objekteve të dëmtuara është në vazhdim.

Civilët ukrainas kishin garuar për tu mbrojtur të enjten, ndërsa Rusia lëshoi një breshëri raketash dhe dronësh në të gjithë vendin, duke vrarë të paktën 11 njerëz, një ditë pasi Kievi fitoi premtimet për tanke në fushën e betejës për të luftuar pushtimin e Moskës nga vendet perëndimore.

Rafael Grossi, kreu i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike (IAEA), i cili vizitoi Ukrainën javën e kaluar, tha se vëzhguesit e IAEA raportuan shpërthime të fuqishme pranë stacionit të energjisë bërthamore të Zaporizhzhia të okupuar nga Rusia të enjten dhe rinovuan thirrjet për një zonë sigurie rreth termocentralit.

Kremlini tha të premten se presidenti i SHBA Joe Biden kishte çelësin për t'i dhënë fund konfliktit në Ukrainë duke udhëzuar Kievin që të zgjidhej, por se Uashingtoni deri më tani nuk kishte qenë i gatshëm ta përdorte atë.

"Çelësi i regjimit të Kievit është kryesisht në duart e Uashingtonit," u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në konferencën e tij të zakonshme ditore. “Tani ne shohim se udhëheqësi aktual i Shtëpisë së Bardhë ... nuk dëshiron ta përdorë këtë çelës. Përkundrazi, ai zgjedh rrugën e pompimit të mëtejshëm të armëve në Ukrainë”, shtoi ai.

Zyrtarët e qeverisë ukrainase që i shmangen detyrave të tyre gjatë kohës së luftës do të hiqen shpejt, tha të enjten një ndihmës i lartë i presidentit Volodymyr Zelenskiy në mes të një goditjeje ndaj korrupsionit. Më shumë se një duzinë zyrtarë janë shkarkuar këtë javë pas një sërë skandalesh dhe akuzash për korrupsion. Analistët politikë thanë se Zelenskiy duhet t'u tregojë partnerëve perëndimorë dhe ukrainasve të lodhur nga lufta se ai është serioz në ndëshkimin e keqqeverisjes.

Rusia po shkel “parimet themelore të mbrojtjes së fëmijëve” në kohë lufte duke u dhënë fëmijëve ukrainas pasaporta ruse dhe duke i vendosur për birësim, ka thënë shefi i agjencisë së OKB-së për refugjatët (UNHCR), Filippo Grandi. “Dhënia e shtetësisë apo adoptimi i tyre bie ndesh me parimet themelore të mbrojtjes së fëmijëve në situata lufte,” tha Grandi. “Kjo është diçka që po ndodh në Rusi dhe nuk duhet të ndodhë”, shtoi ai. Grandi tha se agjencia e tij nuk ishte në gjendje të vlerësonte numrin e fëmijëve të cilëve u ishin dhënë pasaporta ose ishin vendosur për birësim, pasi aksesi në Rusi ishte jashtëzakonisht i kufizuar. Rusia ka thënë se akuzat e rrëmbimit të fëmijëve ukrainas janë të rreme.

Tass raporton se rajonet e okupuara të Ukrainës, Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson do të urdhërohen të përdorin kohën e Moskës në vend të kohës së Kievit.

Hungaria do të vërë veton ndaj çdo sanksioni të Bashkimit Evropian kundër Rusisë që prek energjinë bërthamore, tha kryeministri Viktor Orbán për radion shtetërore të premten. Ukraina i ka bërë thirrje BE-së prej 27 vendeve që të përfshijë kompaninë ruse të energjisë bërthamore Rosatom në sanksione, por Hungaria, e cila ka një central bërthamor të ndërtuar nga Rusia që planifikon ta zgjerojë me Rosatom, e ka bllokuar atë. Reuters raporton se Orbán përsëriti në një intervistë se sanksionet mbi energjinë bërthamore "duhet të vihet padyshim veto". “Ne nuk do të lejojmë zbatimin e planit për të përfshirë energjinë bërthamore në sanksione”, tha kryeministri hungarez. "Kjo nuk bëhet fjalë."

Ukraina nuk do të përjashtonte bojkotimin e Lojërave Olimpike nëse atletët rusë dhe bjellorusë lejohen të garojnë në Lojërat e Parisit 2024, tha ministri i saj i sportit. Planet e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC) për të parë mënyrat që ata atletë të kthehen në garat ndërkombëtare do të kundërshtoheshin, tha ministri, Vadim Guttsait, në mediat sociale të enjten vonë. “Pozicioni ynë është i pandryshuar: për sa kohë që ka një luftë në Ukrainë, atletët rusë dhe bjellorusë nuk duhet të jenë në garat ndërkombëtare”, shkroi Guttsait në faqen e tij në Facebook.

Vrapuesi i skeletit ukrainas Vladyslav Heraskevych kishte kritikuar Komitetin Olimpik Ndërkombëtar të enjten për shqyrtimin e lejimit të atletëve rusë dhe bjellorusë të kthehen në garat ndërkombëtare.

Kryeministri australian Anthony Albanese të premten përsëriti mbështetjen australiane për Ukrainën dhe kritikoi mbështetësit e pushtimit rus pasi u shfaq një video që tregonte babain e Novak Gjokoviçit duke pozuar në Australian Open me tifozët që mbanin flamuj rusë, raporton Reuters. Policia mori në pyetje katër tifozë të parë me "flamuj dhe simbole të papërshtatshme" pas një ndeshjeje çerekfinale të mërkurën midis Andrey Rublev të Rusisë dhe të preferuarit Gjokovic, tha organizatorët Tennis Australia.

Ministria e financave e Rusisë ka propozuar heqjen e kufizimeve të likuiditetit për shpenzimet për investimet "anti-krizë" nga fondi i saj kombëtar i pasurisë (NWF), duke përmendur nevojën për të mbështetur sektorët kryesorë mes kushteve sfiduese gjeopolitike.

Mbretëria e Bashkuar shpreson se tanket Challenger 2 që po furnizon Ukrainën do të mbërrijnë në vend në fund të marsit, tha të enjten ministri i Departamentit të Mbrojtjes, Alex Chalk.

Rezervat e valutës së huaj të bankës qendrore të Ukrainës do të qëndrojnë në rreth 30 miliardë dollarë në fund të janarit, u tha zëvendësguvernatori i gazetarëve Yuri Heletiy të enjten, sipas Reuters.

Arrestimi i një agjenti të lartë të inteligjencës ukrainase të akuzuar për spiunazh për Rusinë ka nxjerrë në pah nevojën urgjente për një pastrim të shërbimit kryesor të sigurisë të vendit, ka thënë një ish-zëvendës kreu i agjencisë.

Kanadaja ka konfirmuar se do të dërgojë 4 tanke Leopard në forcat ukrainase, raporton AFP.

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it