LIVE UPDATES
Bota

“Kosova po planifikon stuhi të re”, Vuçiç: Qëllimi i tyre është të largojnë serbët nga veriu i vendit

Siç tha ai, pas marrjes së këtyre vendimeve ka folur me përfaqësuesit e Listës Serbe, të cilët i kanë thënë se nuk duan të tolerojnë më sjellje të tilla.

1 Korrik 2022, 20:42 Nga I.A

 

“Kosova po planifikon stuhi të re”, Vuçiç:
Aleksandar Vuçiç

 

SERBI- Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka deklaruar se Prishtina ka marrë një vendim në bazë të parimit të reciprocitetit sa i përket letërnjoftimeve dhe targave dhe se qëllimi i tyre është dëbimi i serbëve nga veriu i Kosovws dhe krijimi i një “Stuhie” të re.

“Na japin afat deri më 31 shtator, që do të thotë se më së voni më 1 tetor po planifikojnë sulm në veri të Kosovës, dhe janë përkrahur nga përfaqësuesit e Quinta-s, ndërsa amerikanët janë më pak arrogantë në krahasim me të tjerët,“, tha Vuçiç.

Kosovo Online shkruan se ai kërkoi nga të mëdhenjtë dhe të fuqishmit që të mos i dëbojnë serbët dhe të kenë kohë të mjaftueshme për të menduar nëse do ta bëjnë apo jo. Siç tha ai, pas marrjes së këtyre vendimeve ka folur me përfaqësuesit e Listës Serbe, të cilët i kanë thënë se nuk duan të tolerojnë më sjellje të tilla. Siç theksoi ai, përgjigja e Serbisë do të jetë e matur, por vrastare dhe e vërtetë.

"Ne nuk do të ndërmarrim veprime ushtarake apo të ngjashme, por kërkojmë nga ata që të mos tentojnë të vjedhin pronat e njerëzve tanë dhe të dëbojnë njerëzit tanë. Ne kërkojmë nga të fuqishmit dhe të fuqishmit që të mos e bëjnë këtë, kjo është kërkesa jonë më e madhe. Besoj se ata kanë mjafton deri më 30 shtator për të menduar tre herë nëse do ta bëjnë apo jo, më duket se kanë gjëra më të mira për të bërë në këtë moment”, tha Vuçiç.

Sipas tij, nga sot situata në Ballkanin Perëndimor, në Serbi, e veçanërisht në Kosovë e Metohi, ka ndryshuar tërësisht.

Ne jemi gjithmonë të gatshëm për dialog, ndërsa disa të tjerë asnjëherë nuk kanë qenë dhe nuk kanë pasur mbështetjen e fuqive të mëdha. Çfarë ka ndryshuar, çfarë duan shqiptarët e Kosovës, ata tashmë janë të mbështetur nga Britania e Madhe dhe Gjermania. Bëhet fjalë për atë që kanë bërë dy vendime - refuzimi i hyrjes nga kartat e identitetit sipas parimit të reciprocitetit dhe i dyti, që është një vendim me qëllim të dëbimit të serbëve, për të krijuar një stuhi mine, nëse ata regjistrohen, do t'u shpërndajnë pamflete serbëve dhe nëse nuk binden do të vjedhin jo vetëm targa por edhe vetura, ndaj kush nga serbët do të mbetet është i interesuar”, tha Vuçiç.

Ai shtoi se në fund të fundit është se Serbia ka vite që vuan gënjeshtrat e shqiptarëve të Kosovës.

"Nuk është problemi im që ata mendojnë se ne jemi budallenj, por se ata mendojnë se janë shumë të zgjuar. Standardet tuaja ishin aq të mira sa ata vranë njerëzit tanë dhe dogjën kishat në vitin 2004 dhe më pas shpallën pavarësinë. Ata i bënë të gjitha këto së bashku dhe në marrëveshje, pas kësaj ne patëm diskutime për shkak të pyetjeve tona marrëzi në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Pas vitit 2013 kthehemi në tavolinë dhe marrim marrëveshjen e Brukselit. Që nga Marrëveshja e Brukselit, ata nuk kanë përmbushur gjithçka që është dashur të bëjnë. Dhe Pesë perëndimore heshtin se nuk është formuar ZSO, por kur serbët e varin flamurin e ZSO-së, ju futeni në burg, pse se reklamoni diçka të përcaktuar me një marrëveshje ndërkombëtare. Pastaj vendosën të na ngacmojnë me taksa, të pushtojnë veriun dhe pastaj ekspertët u kujtuan dhe filluan të flasin për reciprocitet. Pastaj arritëm te hipokrizia më e madhe e Perëndimit, të cilët thanë se po punonin për të. Kjo dhunë ligjore ndaj serbëve vazhdon, dhe gjëja më brutale është se ata nuk janë të interesuar për të drejtën ndërkombëtare, kur flasin për Ukrainën, flasin për Kartën e OKB-së, dhe kur përmend Serbinë dhe rezolutën e OKB-së, të gjitha dalin me 'Ajnshtajnin dhe Hegelin' imagjinojnë dhe bëjnë sikur nuk na kuptojnë, për çfarë po flisni", tha Vuçiç.

aleksandar vuçiç

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN