LIVE UPDATES
Bota

Kryeministrja më jetë shkurtër e Britanisë, Liz Truss flet pas ‘dështimit’: Nuk m’u dha kurrë një shans për të zbatuar planin

Truss u detyrua të jepte dorëheqjen pasi paketa prej 45 miliardë funtesh e reduktimeve të taksave të pafinancuara nga ajo dhe kancelarja e saj Kwasi Kwarteng i ‘panikoi’ tregjet dhe e çoi paundin në një nivel të ulët rekord.

5 Shkurt 2023, 08:25 Nga A.B
Kryeministrja më jetë shkurtër e Britanisë, Liz Truss flet
Liz Truss

BRITANI E MADHE- Ish-kryeministrja më jetë shkurtër e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss ka thënë se asaj kurrë nuk iu dha një një "shans real" nga partia e saj për të zbatuar planin radikal të uljes së taksave. Në një ese prej 4,000 fjalësh në Sunday Telegraph, Truss u qëndroi sërish planeve të saj për të nxitur rritjen ekonomike, duke argumentuar se ato u rrëzuan nga "stabiliteti ekonomik i majtë".

Truss u detyrua të jepte dorëheqjen pasi paketa prej 45 miliardë funtesh e reduktimeve të taksave të pafinancuara nga ajo dhe kancelarja e saj Kwasi Kwarteng i ‘panikoi’ tregjet dhe e çoi paundin në një nivel të ulët rekord.

Koha e saj e shkurtër në pushtet, 49 ditë, e bëri atë kryeministren me mandatin më të shkurtër në historinë e Mbretërisë së Bashkuar. Truss tha se ndërsa përvoja e saj vjeshtën e kaluar ishte "mavijosur", ajo besonte se në afat të mesëm politikat e saj do të kishin ndikuar në rritjen ekonomike dhe për kështu do të ulej borxhi.

Ish-kryeministrja tha se nuk ishte paralajmëruar për rreziqet që ishte duke hasur Britania me inflacionin dhe tregjet e obligacioneve nga investimet e orientuara nga detyrimet (LDI), për shkak të mini-buxhetit, i cili e detyroi Bankën e Anglisë të ndërhynte dhe kostoja e huamarrjes së qeverisë u rrit.

Qeveria nuk i tha Bankës së Anglisë për planet e saj për uljen e taksave përpara mini-buxhetit, tha një nga zëvendësguvernatorët e saj në atë kohë. Por, ish-kryeministrja argumentoi se qeveria u bë një “kokë turku”.

"Fatkeqësisht, qeveria u bë një kok turku i dobishëm për problemet që kishin lindur gjatë disa muajve."

Konservatorët po përfshihen në debat të hapur nëse pasardhësi i saj Rishi Sunak duhet të lëvizë për të ulur taksat më shpejt.

Truss tha gjithashtu se nuk e kishte vlerësuar forcën e rezistencës me të cilën do të përballej ndaj planeve të saj, duke përfshirë planet për të shfuqizuar normën më të lartë të tatimit mbi të ardhurat.

"Unë supozova me hyrjen në Downing Street se mandati im do të respektohej dhe pranohej. Sa gabim e kisha. Ndërsa prisja rezistencën ndaj programit tim nga sistemi, e nënvlerësova shtrirjen e saj," shkruan ajo.

Truss shkruan se do të kishte vepruar ndryshe gjatë postit të saj si kryeministër, por ajo ende mbështet planet e saj për rritjen ekonomike.

“Ndërsa më vjen keq që nuk arrita të zbatoja programin tim të plotë, unë jam ende optimiste për të ardhmen, me Mbretërinë e Bashkuar tani në gjendje të drejtojë rrugën e saj si një komb i lirë”.

liz truss

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN