LIVE UPDATES
Bota

Pas rrëzimit, SHBA përpiqet të rikuperojë informacion nga baloni kinez, ngrihet perimetri i sigurisë

Pentagoni po përpiqet të mbledhë të dhëna që do të "deshifrojnë" natyrën e objektit fluturues

5 Shkurt 2023, 07:50 Nga A.B
Pas rrëzimit, SHBA përpiqet të rikuperojë informacion nga
Baloni

SHBA- Pentagoni po kryen punën e nevojshme për të rikuperuar përmbajtjen e balonës së spiunazhit kinez që u rrëzua ditën e djeshme në brigjet e Karolinës së Jugut nga një avion luftarak ushtarak amerikan dhe pret të marrë "informacion të vlefshëm" nga gjetjet. 

Si pjesë e misionit të rikuperimit, disa anije të Marinës dhe Gardës Bregdetare të SHBA -së ngritën një perimetër sigurie rreth zonës në Oqeanin Atlantik, rreth gjashtë milje nga bregu ku balona u rrëzua pasi u rrëzua, thanë zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes. Varkat kërkojnë dhe mbledhin çdo gjë që lidhet me balonën.

Për shkak se balona ra në një zonë relativisht të cekët, e cila ka një thellësi të vlerësuar prej 14 metrash, misioni i rikuperimit pritet të jetë "mjaft i lehtë", tha një zyrtar. Megjithatë, ai shtoi se nuk ka asnjë vlerësim për kohëzgjatjen e misionit.

Zyrtarët e Pentagonit shtuan se rikuperimi i balonës do t'u jepte hetuesve ushtarakë "një mundësi të rrallë për të ekzaminuar pajisjet e ndjeshme të mbikëqyrjes kineze" . Ata vunë në dukje gjithashtu se SHBA-ja kishte ndërmarrë hapa për të mbledhur të dhëna nga balona ndërsa fluturonte në të gjithë vendin.

"Dëshiroj gjithashtu të vërej se ndërkohë që kemi marrë të gjitha masat e nevojshme për t'u mbrojtur nga mbledhja e informacionit të ndjeshëm nga balona kineze e vëzhgimit, fluturimi i balonës së mbikqyrjes mbi territorin e SHBA ishte me vlerë të inteligjencës për ne, "një zyrtar amerikan. Ai shtoi: Nuk mund të hyj në më shumë detaje, por ne mundëm të studionim dhe ekzaminonim balonën dhe pajisjet e tij, të cilat ishin të vlefshme."

Biden uron pilotët që rrëzuan balonën kineze

Presidenti amerikan Joe Biden përgëzoi pilotët që rrëzuan "me sukses" balonën kineze që fluturonte prej disa ditësh në hapësirën ajrore amerikane.

"Kam urdhëruar të mërkurën Pentagonin që ta rrëzojë atë sa më shpejt të jetë e mundur (...) Dua të përgëzoj pilotët që e bënë atë," u tha Biden gazetarëve.

balona kineze shba

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN