LIVE UPDATES
Bota

“Madhësia ka rëndësi…?”, Justin Trudeau dhe Boris Johnson krahasojnë avionët para mbledhjes së G7

Dailymail shkruan se të dy kryeministrat kanë fluturuar nga takimi i Komonuelthit të Ruandës për në Gjermani për mbledhjen e liderëve botërorë, i pari që kur Putin filloi pushtimin brutal të Ukrainës.

26 Qershor 2022, 17:10 Nga I.A
“Madhësia ka rëndësi…?”, Justin Trudeau dhe
Justin Trudeau dhe Boris Johnson

GJERMANI- Ata mund të mblidhen për G7-ën më të rëndësishme ndër vite, por Boris Johnson dhe Justin Trudeau nuk mund të mos krahasonin madhësitë e avionëve të tyre zyrtarë. Dailymail shkruan se të dy kryeministrat kanë fluturuar nga takimi i Komonuelthit të Ruandës për në Gjermani për mbledhjen e liderëve botërorë, i pari që kur Putin filloi pushtimin brutal të Ukrainës.

Por dyshja vërtetuan të vërtetën e thënies së vjetër 'djemtë do të jenë djem' pasi gjetën kohë për të krahasuar dhe shaka për madhësitë relative të avionëve të tyre. Johnson vuri në dukje se ai kishte parë të ashtuquajturin 'Canada Force One' në pistë, përpara se Trudeau të tallej me liderin konservator duke këmbëngulur se Airbusi i kryeministrit britanik ishte më i madh se i tij. Në përgjigje, Johnson tha se avioni i tij ishte 'shumë modest'. Kryeministri foli shkurtimisht edhe frëngjisht gjatë shkëmbimeve të tij me homologun kanadez.

CC-150 Polaris, i quajtur 'Canada Force One' pasi u caktua avioni zyrtar i kryeministrit kanadez, gjithashtu krenohet me një hapje krahësh prej 144 këmbë dhe një shpejtësi maksimale prej 639 mph. Në mënyrë të pabesueshme, ai mund të fluturojë gati 6000 milje pa pasur nevojë të furnizohet me karburant.

Për krahasim, A321neo i Johnson ka një hapje më të vogël krahësh prej 117 këmbësh, një shpejtësi maksimale prej 544 mph dhe një distancë prej gati 5000 miljesh. Megjithatë, ndryshe nga avioni i zotit Trudeau, ai mund të ketë më shumë pasagjerë rreth 244, krahasuar me 194 të Canada Force One.

lufta ukraine-rusi samiti i g7 ne berlin

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE