LIVE UPDATES
Bota

Koloneli rus u gjet i plagosur në shtëpi, ai mbante çantën me kodet bërthamore të Putinit

Pas largimit nga pozicioni i oficerit në shërbimet e sigurisë, misteriozi Vadim Zimin, i cili është 53 vjeç, po hetohet se dyshohet se ka marrë ryshfet në punën e tij të re në shërbimin doganor.

22 Qershor 2022, 19:46 Nga DOSJA
Koloneli rus u gjet i plagosur në shtëpi, ai mbante çantën
Vadim Zimin

RUSI- Një kolonel i shërbimit sekret rus ,Vadim Zimin, i cili mbante kodet bërthamore të presidentit rus Vladimir Putin, është gjetur i qëlluar me armë në shtëpinë e tij.

Pas largimit nga pozicioni i oficerit në shërbimet e sigurisë, misteriozi Vadim Zimin, i cili është 53 vjeç, po hetohet se dyshohet se ka marrë ryshfet në punën e tij të re në shërbimin doganor.

Në kuzhinën e banesës së tij në Krasnogorsk, e cila ndodhet në rajonin e Moskës, ai u gjet i plagosur nga plagët me armë zjarri. Zimin u zbulua nga vëllai i tij, i cili sipas raportimeve ishte fshehur në banjë gjatë të shtënave të ndodhura të hënën.

Ai u plagos në kokë dhe ishte shtrirë në një pellg gjaku, aty pranë ishte një pistoletë me markën Izh 79-9TM. Në atë kohë, gruaja e tij, e cila punonte si profesioniste mjekësore, ishte larg duke u kujdesur për ushtarët e plagosur që ishin prekur nga konflikti i Putinit në Ukrainë.

Sipas Moskovsky Komsomolets, ngjarja ndodhi ndërsa Zimin ishte objekt i një hetimi penal për gjoja marrjen e ryshfetit pasi u promovua në një punë të shquar në departamentin e doganave. 

Zimin është një ish-kolonel nga Shërbimi Federal i Sigurisë. Gjatë kohës së tij në FSS, ai ishte në krye të çantës që mbante kodet bërthamore ruse dhe që mbahet gjithmonë nga kreu i Kremlinit. Dihet se ai ka shërbyer në këtë detyrë si këshilltar i presidentit të mëparshëm të Rusisë, Boris Jelcin.

Zimin mbeti në agjencinë e sigurimit kur u zëvendësua paraardhësi i tij Vladimir Putin, duke përparuar nëpër grada për t'u bërë kolonel. Sidoqoftë, specifikat e punës së tij nuk janë mjaft të dukshme dhe ka vetëm një imazh të Zimin.

Çanta, e cila ka një kod unik çelësi dhe përgjithësisht monitorohet 24 orë në ditë, shtatë ditë në javë dhe kontrollon çdo aspekt të arsenalit bërthamor të Moskës. Thuhet se mbikëqyret nga një oficer i armatosur i sigurisë, i cili udhëton me Putinin kudo që ai shkon dhe e vëzhgon atë gjatë gjithë kohës. Besohet se sistemi i lëshimit për raketat strategjike të Kremlinit është i fshehur brenda çantës misterioze.

vadim zimin bodygardi i putin

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre