LIVE UPDATES
Bota

Presidenti kinez Xi Jinping kritikon SHBA-në dhe BE-në për vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë

Duke i përshkruar sanksionet si bumerang dhe shpata me dy tehe, Xi tha se ata që politizojnë, përdorin dhe armatizojnë ekonominë globale dhe vendosin me dashje sanksione duke përfituar nga dominimi në sistemet financiare dhe monetare ndërkombëtare, përfundimisht do të dëmtojnë të tjerët dhe veten e tyre dhe do të sjellin fatkeqësi për njerëzit në mbarë botën.

22 Qershor 2022, 19:00 Nga d.a
Presidenti kinez Xi Jinping kritikon SHBA-në dhe BE-në për
Xi Jinping

KINË- Presidenti kinez Xi Jinping sulmoi SHBA-në dhe Bashkimin Evropian (BE) për vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë për pushtimin e saj në Ukrainë, duke thënë se akti i vendosjes së qëllimshme të frenimeve do të dëmtojë njerëzit në mbarë botën.

"Historia ka treguar se hegjemonia, politika e grupeve dhe konfrontimet e bllokut nuk sjellin as paqe e as stabilitet, por luftë dhe konflikt," tha Presidenti Xi në një fjalim kryesor të mbajtur në një format virtual në ceremoninë e hapjes së Forumit të Biznesit BRICS.

Duke i përshkruar sanksionet si bumerang dhe shpata me dy tehe, Xi tha se ata që politizojnë, përdorin dhe armatizojnë ekonominë globale dhe vendosin me dashje sanksione duke përfituar nga dominimi në sistemet financiare dhe monetare ndërkombëtare, përfundimisht do të dëmtojnë të tjerët dhe veten e tyre dhe do të sjellin fatkeqësi për njerëzit në mbarë botën.

Takimi i Forumit të Biznesit të BRICS u mbajt përpara samitit të 14-të të të enjtes të vendeve të BRICS, Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut, i cili do të mbahet në Pekin nëpërmjet lidhjes video, i ndjekur nga dialogu i nivelit të lartë mbi zhvillimin global ditën tjetër. Kina është kryetarja e këtij viti e BRICS.

Kryeministri Narendra Modi së bashku me presidentin rus Vladimir Putin, presidentin brazilian Jair Bolsonaro dhe presidentin e Afrikës së Jugut Cyril Ramaphosa pritet të marrin pjesë në samitin e organizuar nga presidenti Xi.

Samiti do të mbahet në format virtual nën temën e Partneritetit të BRICS me cilësi të lartë të nxitur, fillimin e një epoke të re për zhvillimin global, tha në një deklaratë zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Hua Chunying.

Duke vënë në dukje se ruajtja e paqes është kauza e përbashkët e të gjithë njerëzimit, Xi tha se vetëm nëse të gjithë e ruajnë dhe mbështesin paqen dhe kujtojnë dhe mësojnë nga mësimet e hidhura të luftës, mund të ketë shpresë për paqe.

“Përballë trazirave dhe paqëndrueshmërisë në botë, ne duhet të mbajmë në mendje aspiratën origjinale të Kartës së OKB-së, si dhe misionin tonë për të promovuar paqen”, tha Xi.

Duke i kërkuar komunitetit ndërkombëtar të braktisë lojën me shumën zero dhe të kundërshtojë së bashku hegjemoninë dhe politikën e pushtetit, Xi bëri thirrje për ndërtimin e një lloji të ri të marrëdhënieve ndërkombëtare që shfaqin respekt të ndërsjellë, barazi dhe drejtësi, dhe bashkëpunim reciprokisht të dobishëm.

 

presidenti kinez xi jinping sanksionet ndaj rusise

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN