LIVE UPDATES
Bota

Gjermania 'mban' premtimin, mbërrijnë obusët dhe armët e para në Ukrainë

Ukraina i është lutur Perëndimit të dërgojë më shumë dhe më të mirë artileri pasi vendit i mbaron municioni për arsenalin e tij ekzistues të epokës sovjetike, i cili është i zbehtë nga ai i Rusisë.

22 Qershor 2022, 18:51 Nga d.a.
Gjermania 'mban' premtimin, mbërrijnë obusët dhe
tank ne Ukraine

UKRAINË- Obus vetëlëvizës gjermanë kanë mbërritur në Ukrainë në dorëzimin e parë të armëve të rënda të premtuara nga Berlini, tha të martën ministri i mbrojtjes i Ukrainës.

Sipas Reuters, Ukraina i është lutur Perëndimit të dërgojë më shumë dhe më të mirë artileri pasi vendit i mbaron municioni për arsenalin e tij ekzistues të epokës sovjetike, i cili është i zbehtë nga ai i Rusisë.

"Ne kemi rimbushje! Anija gjermane Panzerhaubitze 2000 me ekuipazhe të trajnuar ukrainase iu bashkua familjes së artilerisë ukrainase," tha në mediat sociale Ministri i Mbrojtjes i Ukrainës Oleksii Reznikov.

Panzerhaubitze 2000 është një nga armët më të fuqishme të artilerisë në inventarët e Bundeswehr-it dhe mund të godasë objektivat në një distancë prej 40 km.

Gjermania u zotua në maj të furnizojë Kievin me shtatë topa vetëlëvizës, duke i shtuar pesë sistemeve të tilla artilerie që Holanda ka premtuar. 

Andriy Yermak, kreu i zyrës së presidentit të Ukrainës, postoi një listë të armëve të tjera të premtuara nga Gjermania, duke përfshirë 30 tanke Gepard dhe tre raketahedhës të shumëfishtë MARS II, si dhe 500 raketa Stinger të shkrepura me shpatulla.

Kievi ka thënë më parë se i nevojiten 1000 obusa, 500 tanke dhe 1000 dronë mes armëve të tjera të rënda për të zmbrapsur trupat ruse, të cilat pushtuan vendin më 24 shkurt dhe pushtuan rreth 20% të territorit të tij.

Vende të tjera që e kanë furnizuar Ukrainën me obus vetëlëvizës dhe të tërhequr përfshijnë Shtetet e Bashkuara, Britaninë, Francën, Norvegjinë dhe Poloninë.

lufta ukraine-rusi gjermani dergon arme ne ukraine oleksii reznikov

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN