LIVE UPDATES
Bota

I zhdukur në mënyrë misterioze për muaj të tërë, autoritetet amerikane në ndjekje të jahtit 120 milionë dollarësh

U deshën javë të tëra për të vërtetuar ligjërisht pronësinë e superjahtit Amadea, për ta kapur atë dhe për ta çuar në territorin amerikan.

5 Gusht 2022, 18:59 Nga I.A
I zhdukur në mënyrë misterioze për muaj të
Alfa Nero

SHBA- Një tjetër superjaht spektakolar me karakteristika unike është tashmë në shënjestër nga autoritetet amerikane pas raundit më të fundit të sanksioneve kundër oligarkëve rusë. Por së pari, ata duhet të kuptojnë se ku është.

U deshën javë të tëra për të vërtetuar ligjërisht pronësinë e superjahtit Amadea, për ta kapur atë dhe për ta çuar në territorin amerikan. Por të paktën e gjithë bota e dinte se ku ishte ankoruar në Fixhi. Anija e fundit e famshme që u vu në shënjestër është zhdukur në mënyrë misterioze për muaj të tërë pasi kishte fikur sistemin e saj të komunikimit në mënyrë që vendndodhja e saj të mos ishte e gjurmueshme.

Vendndodhja e fundit e njohur e Alfa Nero është Antigua, por kjo ishte disa muaj më parë. Tani për tani, gjithçka që mund të bënte OFAC (Zyra e Thesarit për Kontrollin e Pasurive të Huaja) ishte ta caktonte zyrtarisht atë si "pronë të bllokuar" duke përmendur gjithashtu se pajisja e gjurmimit të anijes është e fikur.

Në një dokument që u publikua së fundmi, OFAC shtoi A.G. Guryev (Andrey Grigoryevich Guryev) dhe djalin e tij A.A. Guryev (Andrey Andreevich Guryev) në listën e sanksioneve. A.G. Guryev përshkruhet si "një bashkëpunëtor i njohur i ngushtë i Vladimir Putin" dhe një ish-anëtar i Këshillit të Federatës të Asamblesë Federale të Federatës Ruse. Ai është gjithashtu themeluesi i një kompanie të madhe kimike që është furnizuesi më i madh i plehrave bujqësore në Evropë.

Ashtu si shumica e oligarkëve rusë, Guryev zotëron një zanat kënaqësie që është mbresëlënëse, për të mos thënë më pak. Alfa Nero 269 këmbë (82 metra) u ndërtua nga prestigjiozja Oceanco në vitin 2008 dhe është një superjaht me shumë çmime. Fillimisht e ndërtuar për një milioner grek të anijeve, Alfa Nero thuhet se u ble nga Guryev për 120 milionë dollarë.

E dizenjuar nga të famshmit Nuvolari & Lenard dhe Alberto Pinto, Alfa Nero është tepër luksoze. Kompleti i pronarit të madh përfshin jo vetëm një, por dy vaskë të nxehtë (një të brendshme dhe një të jashtme), përveç një zyre private.

Tipari më i mrekullueshëm i jahtit është një pishinë pafundësie që është jo vetëm më e madhja e integruar ndonjëherë në një superjaht, por është gjithashtu e konvertueshme. Kjo pishinë pafundësie është e gjatë 12 metra (39.3 këmbë) dhe mund të shndërrohet ose në një pistë helikopterike ose në një pistë vallëzimi, falë një sistemi hidraulik të avancuar. Sipas Oceanco, kjo ishte pishina e parë e pasme e integruar ndonjëherë në një superjaht.

Deri në 12 të ftuar mund të shijojnë pajisjet ekstravagante të Alfa Nero, duke përfshirë një sallon bukurie, një spa dhe një palestër. Kjo anije mahnitëse thuhet se u errësua sapo u njoftuan sanksionet e para kundër oligarkëve rusë. Në atë kohë, në mars, ajo ishte e varur në Karaibe. Mesa duket ka arritur të bëhet “e padukshme” për gjithë këta muaj. Tani që është duke u vënë në sy zyrtarisht nga autoritetet amerikane, nuk gjendet askund, që do të thotë se mund të mos përfundojë njësoj si Amadea famëkeq.

ofac andrey andreevich guryev

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave