LIVE UPDATES
Bota

Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit të raketave nga Kina

Kina lëshoi pesë raketa balistike në det në skajin perëndimor të zinxhirit të ishullit Okinava të enjten, pjesë e stërvitjeve ushtarake, dy ditë pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, u bë zyrtarja më i lartë amerikane që vizitoi Tajvanin e vetëqeverisur në 25 vjet.

5 Gusht 2022, 18:37 Nga I.A
Japonia do ta rrisë buxhetin për ushtrinë, pas lëshimit
Nancy Pelosi

JAPONI- Lëshimi i raketave nga Kina në ujërat më pak se 160 km (100 milje) nga Japonia, gjatë demonstrimit të fuqisë që po bën Pekini pas vizitës së Nancy Pelosit në Tajvan, mund të forcojë mbështetjen publike për një ngritje ushtarake që synon mbrojtjen kundër fqinjit të madh të Japonisë.

Kina lëshoi pesë raketa balistike në det në skajin perëndimor të zinxhirit të ishullit Okinava të enjten, pjesë e stërvitjeve ushtarake, dy ditë pasi kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi, u bë zyrtarja më i lartë amerikane që vizitoi Tajvanin e vetëqeverisur në 25 vjet.

"Kjo tregon qartë se nëse diçka ka ndodhur me Tajvanin, do të ketë ndikim edhe tek ne", tha Taro Kono, një ligjvënës i lartë japonez i Partisë Liberal Demokratike dhe ish-ministër i Jashtëm dhe i Mbrojtjes.

“Kjo periudhë është kthyer qartë në Japoni”, shtoi ai, kur u pyet nëse publiku do të mbështesë shpenzime më të larta ushtarake.

Mbrojtja është një çështje përçarëse në Japoni, e cila, si një trashëgimi e Luftës së Dytë Botërore, ka një kushtetutë pacifiste dhe një kujdes të madh publik në lidhje me përfshirjen në luftërat e udhëhequra nga SHBA-ja.

Rritja e buxhetit për mbrojtjen pasoi lansimet e paprecendentë të raketave nga ana e Kinës në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë.

Qeveria e kryeministrit japonez, Fumio Kishida, përgatitet të publikojë një kërkesë për një rritje të konsiderueshme të buxhetit të mbrojtjes për këtë muaj.

Plani i shpenzimeve do të pasohet nga një rishikim i politikës së mbrojtjes në fund të vitit, që pritet të përfshijë një thirrje për blerjen e municioneve me rreze më të gjatë.

Shqetësimi për aktivitetin ushtarak kinez në detet dhe qiejt rreth Tajvanit dhe Japonisë, është rritur që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt. Japonia shqetësohet se kjo mund të paraqesë precendent në sytë e Kinës për përdorimin e forcës kundër Tajvanit dhe duke parashikuar se SHBA-ja nuk do të ndërhynte për ta ndalur Pekinin.

"Bilanci ushtarak ka ndryshuar shumë rreth Tajvanit", tha admirali në pension Katsutoshi Kawano, i cili shërbeu si shef i Shtabit të Përbashkët të Forcave Japoneze të Vetëmbrojtjes për pesë vjet deri më 2019.

"Shpresoj se diskutimet për buxhetin e mbrojtjes do të bëhen serioze”, tha ai.

Në një deklarim publik para zgjedhjeve legjislative muajin e kaluar, partia e kryeministrit japonez, Kishida, u zotua të dyfishojë shpenzimet e mbrojtjes në 2% të prodhimit të brendshëm bruto gjatë pesë viteve të ardhshme.

Kjo do ta bënte Japoninë shpenzuesin e tretë më të madh ushtarak në botë, pas Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës, sipas një publikimi të vitit 2021 që rendit buxhetin e shteteve për mbrojtjen, publikuar nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Paqes në Stokholm.

Kishida, i cili dënoi veprimin e Kinës, ka premtuar që të rrisë buxhetin e mbrojtjes "substancialisht", por ende nuk ka dhënë detaje se kur dhe për sa do të rritet ai.

Ai, gjithashtu, nuk ka treguar nëse militarizimi i Japonisë do të paguhet nga shkurtimet e shpenzimeve publike ose nëpërmjet huamarrjes apo një kombinimi të të dyjave.

Raketat e Kinës i kanë dhënë Kishidas një shans për të sqaruar pozicionin e tij, veçanërisht duke pasur parasysh pyetjet se deri në çfarë mase Shtetet e Bashkuara do të futeshin në një krizë, tha Takashi Kawakami, një profesor në Universitetin Takushoku të Japonisë në Tokio.

"Japonia duhet të tregojë qartë se është e gatshme për të luftuar", tha ai.

Gjatë krizës së Tajvanit në vitin 1996, Kina kreu stërvitje me raketa për të frikësuar ishullin. Por, ushtria shumë më e dobët e Kinës nuk ishte në gjendje të pengonte SHBA-në që dërgoi anije luftarake, duke përfshirë një grup sulmues me aeroplanmbajtëse amerikane, përmes ngushticës së Tajvanit që ndan Kinën nga ishulli.

Kina ka rritur shpenzimet e mbrojtjes rreth 20 herë më shumë që nga ajo kohë dhe ka qindra raketa balistike të afta të godasin objektiva - përfshirë anijet - qindra ose mijëra kilometra larg me saktësi shumë më të madhe.

Aeroplanmbajtësja USS Ronald Reagan, ishte i vetmi transportues që të enjten patrulloi Detin Filipine në Paqësorin Perëndimor për "operacione të planifikuara".

Bonji Ohara, bashkëpunëtor i lartë në Fondacionin e Paqes Sasakava dhe një ish-atashe ushtarak në Ambasadën e Japonisë në Kinë, tha se ishte një vendim politik nga Shtetet e Bashkuara për të mbajtur atë prani të ulët të mjeteve ushtarake.

"Është realitet që Kina është një fuqi më e madhe ushtarake tani. Nëse do të ishte njësoj si më 1996, Amerika mund ta kishte ndalur atë", tha ai, duke iu referuar stërvitjeve ushtarake kinezë këtë javë.

Marrë nga REL

nancy pelosi japonia

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave