LIVE UPDATES
Bota

"Egoist dhe narcisist"/ McGonigal, profili i një zyrtari me njohje në lojërat e pushtetit

Rënia pre dhe korruptimi i tij, sipas kolegëve, mund të ketë ardhur nga kjo gjë që shihet si deformim i personalitetit të tij.

28 Janar 2023, 23:43 Nga F.M
"Egoist dhe narcisist"/ McGonigal, profili i një zyrtari me
Charles McGonigal

SHBA- SpyTalk ka bërë një analizë të profilit të ish-agjentit të FBI-së Charles McGonigal, i cili u arrestua pasi iu zbuluan lidhje me rusët dhe takimet me kryeministrin Edi Rama dhe marrjen e 225 mijë dollarëve nga Agron Neza që në dosje identifikohet si 'personi A'. Në pyetje janë marrë kolegët e McGonigal, të cilët shprehen se ish-agjenti ishte një njeri narcisist, egoist dhe shumë ambicioz. Rënia pre dhe korruptimi i tij, sipas kolegëve, mund të ketë ardhur nga kjo gjë që shihet si deformim i personalitetit të tij.

Atikulli:

A ka ndikuar një ego e madhe në rrugën e padrejtë të ish-zyrtarit të lartë të kundërzbulimit të FBI-së? Kështu mendojnë disa ish-kolegë.

Një koleg i dikurshëm i të akuzuarit të FBI-së, Charles McGonigal, thotë se ish-zyrtari i lartë i kundërzbulimit ishte një narcisist egoist, i cili shpesh u bërtiste vartësve, hidhërohej për sukseset e tyre dhe mund të ketë qenë pjesë e një klike anti-Hillary Clinton në 2016.

“Moshatarët e tij menduan shumë për të, dhe menaxherët e tij,” tha ish-agjenti i dekoruar i FBI-së, duke kërkuar anonimitetin në mënyrë që të fliste lirshëm për aktakuzën që ka tronditur botën e ngushtë të kundërzbulimit. “Por shumë njerëz që punonin për të nuk mund ta duronin, sepse ai ishte një kokëfortë. Ai thjesht i trajtonte njerëzit shumë keq.”

"Me Charles, ishte thjesht ego dhe ambicie," tha ai. 

Nëse është e vërtetë, një defekt i tillë personaliteti mund të ndihmojë në zhbllokimin e misterit se përse një zyrtar kaq i lartë dhe i suksesshëm i FBI-së do të rrezikonte të binte nën këmbët e agjentëve të huaj. 

Lajmi i arrestimit të McGonigal me siguri habiti një ish-zyrtar të lartë të FBI-së, i cili në vitin 2010 e vuri McGonigal në krye të një projekti shumë të ndjeshëm. New York Times raportoi vite më vonë, në vitin 2018, se ai ishte caktuar në atë kohë për të udhëhequr një grup pune FBI-CIA që kërkonte humbjen e spiunëve të CIA-s në Kinë. Ish-oficeri i agjencisë Jerry Chun Shing Lee u arrestua, por një përgjigje e plotë për të gjitha humbjet mbetet e pazgjidhur. Në vitin 2016, McGonigal u emërua Agjent Special përgjegjës i Divizionit të Kundërzbulimit për Zyrën e Fushës së Nju Jorkut.

Ish-zyrtari i FBI-së thotë se nuk kishte asnjë arsye për të mos promovuar McGonigal. “Unë i bëra detyrat e mia dhe kontrollova Charlie-n, i cili gjithashtu ishte në zyrën e terrenit në Uashington, dhe të gjithë thanë po,” tha ai për SpyTalk. Ai e kujtoi McGonigalin si "jashtëzakonisht profesionist dhe afarist".

McGonigal u akuzua për dy raste të veçanta korrupsioni që përfshinin arkëtime të paligjshme parash dhe pastrim parash, i pari për pretendimin se kishte marrë pagesa sekrete prej më shumë se 225,000 dollarësh nga një ish-agjent i inteligjencës shqiptare në emër të një partie politike atje, tjetri për përpjekje për të kapur oligarkun rus. Oleg Deripaska u hoq nga sanksionet e SHBA. Në atë skemë, sipas Departamentit të Drejtësisë, McGonigal paguhej 25,000 dollarë në muaj nëpërmjet një llogarie të mbajtur nga një ish-diplomat rus i cili punonte si përkthyes për qeverinë amerikane të quajtur Sergey Shestakov. 

McGonigal u deklarua i pafajshëm në Nju Jork të hënën dhe nuk kishte asgjë për të thënë ndërsa doli nga gjykata me avokatin e tij. Përpara daljes në pension të tij në vitin 2018, McGonigal kishte qenë përgjegjës për hetimin e Deripaskës, një mik miliarder të Vladimir Putinit, i cili është përfshirë në disa akte kriminale gjatë viteve, duke përfshirë luajtjen e një roli në përpjekjet e fshehta ruse për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016 në favor të Donald Trump.

Zyra e FBI-së në Nju Jork (zyrtarisht, një divizion) ishte "Trumpland", tha burimi. Sipas traditës së FBI-së, McGonigal, kur zbarkoi në Nju Jork më 4 tetor 2016, u fut papritur në një mjedis ku një numër agjentësh shprehën hapur përbuzjen e tyre për Klintonët dhe demokratët në përgjithësi. 

McGonigal ishte një njujorkez. Në fillimin e karrierës së tij 20 vjet më parë, McGonigal kishte punuar në hetimin e përplasjes së TWA Flight 800 të kryesuar nga shefi i zyrës së Nju Jorkut, James Kallstrom ., i cili ishte i afërt si me kryetarin e atëhershëm Rudy Giuliani, ashtu edhe me zhvilluesin e paluajtshëm të pasurive të paluajtshme dhe gazetën tabloid Trump. Në javët e fundit të fushatës së 2016-ës, Giuliani, një këshilltar dhe avokat i Trumpit, shkoi vazhdimisht në Fox News duke lënë të kuptohet se FBI ishte në një "surprizë të madhe" në lidhje me Hillary Clinton që do ta shtynte Trumpin drejt fitores. Ky doli të ishte zbulimi i FBI-së i emaileve të ish-sekretares së shtetit në laptopin e këshilltares së saj të ngushtë Huma Abedin, bashkëshorti i së cilës Anthony Weiner e përdori atë për të dërguar fotografi të turpshme të tij tek vajzat e mitura. Më 21 shtator, vetëm dy ditë pasi FBI kishte marrë në zotërim dosjen famëkeqe “ Steele Dossier” për lidhjet mes Trump dhe rusëve, tabloidi londinez Daily Mail kishte publikuar një "ekskluzive" të emaileve të Weiner me një vajzë 15-vjeçare. Drejtori i FBI-së, James Comey, nga frika se mund të akuzohej për mbulimin e Klintonit, njoftoi se po rihapte hetimin e postës elektronike të byrosë.

"Gjëja tjetër që është interesante, dhe kjo ia vlen të diskutohet, është se ai ishte një nga njerëzit fillestarë që i tha byrosë, 'hej, ky djali George Papadopoulos i tha ambasadorit australian në Londër se rusët kanë lidhje me Hillary.' Kjo ishte një nga faktorët që bëri që selia të hapte çështjen origjinale të hershme të CI-së nëse Rusia po ngatërronte zgjedhjet… Tani  pse Charlie kishte njohuri që George Papadopoulos fliste për këtë? Unë mendoj se ka më shumë për këtë. Ai është i përfshirë në të gjitha këto. Unë mendoj se dikush duhet të shikojë me të vërtetë se cili ishte roli i tij dhe të gjitha këto. Tani, a ishte ai një vendimmarrës?”- tha ish-zyrtari.

Në një sërë postimesh provokuese të së hënës mbrëma, historiani i shquar presidencial Michael Bechloss bëri lidhjes mes mbërritjes së McGonigal në Nju Jork, rrjedhjeve të informacioneve të Clinton dhe historisë së çuditshme të New York Times vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve që u titullua, "Hetimi ndaj Donald Trump, FBI nuk sheh asnjë lidhje të qartë me Rusinë.”

Duke cituar "burime anonime të zbatimit të ligjit", Times raportoi se "asnjë nga hetimet e deritanishme nuk ka gjetur ndonjë lidhje përfundimtare ose të drejtpërdrejtë midis zotit Trump dhe qeverisë ruse". Ai shtoi se “edhe hakerimi i emaileve demokrate, FBI dhe zyrtarët e inteligjencës tani besojnë, kishte për qëllim prishjen e zgjedhjeve presidenciale dhe jo zgjedhjen e zotit Trump”.

Kishte folur McGonigal për median? Apo kishte folur tek Giuliani? Ai ishte ambicioz dhe mund ta ketë bërë këtë për të kënaqur shefat e tij anti-Klinton.

"Unë nuk do të dyshoja se Charles luajti një rol në daljen e informacioneve”, tha burimi. “Nuk do të më befasonte. Thjesht nuk do të më befasonte.”

Së bashku, historitë u bënë virale në mediat sociale, ku u shtynë nga robotët rusë dhe në mënyrë efektive e dënuan fushatën e Klintonit. 

Udhëheqësi demokrat në Senat, Harry Reid, u zemërua nga "standardi i dyfishtë" i FBI-së. Ai dërgoi një letër drejtuar Comey duke thënë se “është bërë e qartë se ju posedoni informacion shpërthyes në lidhje me lidhjet e ngushta dhe koordinimin midis Donald Trump, këshilltarëve të tij të lartë dhe qeverisë ruse – një interes i huaj haptazi armiqësor ndaj Shteteve të Bashkuara, të cilin Trump e lavdëron në çdo mundësi.” Por "ju vazhdoni t'i rezistoni thirrjeve për të informuar publikun për këtë informacion kritik" në lidhje me subversionin rus (i cili do të afirmohej pas zgjedhjeve në një raport të inteligjencës amerikane.

McGonigal nuk është akuzuar për spiunazh, por burimet e inteligjencës po dridhen nga perspektiva që ai mund të zbulohet se ka nxjerrë sekrete në Rusi, Kinë apo vende të tjera. 

"Nëse SAC për kundërzbulimin në Nju Jork do të shkonte keq, vërtet keq, që do të thotë spiunazh, humbjet do të ishin pothuajse të pakapërcyeshme," tha një ish-zyrtar i lartë i FBI-së, duke kërkuar anonimitetin për të diskutuar një çështje kaq të ndjeshme. “Nëse do të më duhej të zgjidhja katër apo pesë rolet kryesore në FBI për t’u rekrutuar nga një shërbim i huaj, ky do të ishte skenari më i keq…”

Ashtu si veteranët e tjerë të lartë të agjencisë së inteligjencës, ish-oficeri i çështjes në karrierë të CIA-s, Douglas London tha se ishte e pamundur të thuhej se çfarë po bënte vërtet McGonigal nga njoftimet e Departamentit të Drejtësisë. Bazuar në "absolutisht asgjë përveç spekulimeve dhe instinktit tim", London tha se, "duke punuar si lobist për Deripaskën dhe shqiptarët, përkatësisht, McGonigal mund të ishte rekrutuar komercialisht nën një pretekst biznesi të rremë ose të drejtohej ndryshe në bashkëpunim me rusët." London shtoi se, "do të kishte qenë një gabim jashtëzakonisht amator për një djalë me përvojën e tij, ndoshta duke besuar se mund të spiunonte 'në pamje të qartë' bazuar në pretekstin e biznesit". Sido që të jetë, London tha se ai "shpresonte që [McGonigal] të mos kishte thënë gjithçka.

Aspekte të tjera të çuditshme të punës së McGonigal pas FBI-së u dalluan për veteranët e inteligjencës. Si një ish-shef i kundërzbulimit, McGonigal "mund të emërojë punën e tij në sektorin e korporatave", siç tha ish-zyrtari, duke ofruar oferta në rangun prej 200,000 dollarë për të drejtuar operacionin e sigurisë së një kompanie. Por McGonigal, ndoshta duke u ndjerë i shpërfillur nga dështimi për të arritur një nga tre vendet kryesore të FBI-së, si agjenti special në krye të Nju Jorkut, Los Anxhelosit ose Zyrës Field në Uashington, mund ta kishte hedhur poshtë këtë.  

“Në vend të kësaj, McGonigal mori ryshfete nga Deripaska dhe shqiptarët - dhe një Zot e di kush tjetër - duke i paguar atij 75,000 dollarë në muaj. Plus udhëtim ndërkombëtar. FBI e arrestoi McGonigal pasi ai doli nga një aeroplan duke u kthyer nga një udhëtim në Sri Lanka. Ku tjetër shkoi? Për kë tjetër mund të ketë punuar? Si mund të ishte komprometuar ai?

Bota e sigurisë përdor një akronim, MICE, për të përmbledhur motivet kryesore që qëndrojnë pas zyrtarëve të tillë. Ai qëndron për "Para, Ideologji, Kompromis dhe Ego". Për sovjetikët e Luftës së Ftohtë, një shtysë kryesore ishte urrejtja ndaj sistemit komunist. Sot, në vende si Rusia, Kina, Irani, Kuba, Venezuela dhe Koreja e Veriut, është korrupsion dhe represion sistematik. Amerikanët e pasluftës, nga ana tjetër, spiunuan për para, ose u komprometuan nga shërbimet armiqësore, ose të dyja. Por në të dyja rastet, armiqësia personale – pakënaqësia ndaj shefave apo kolegëve – ka qenë pothuajse gjithmonë një faktor kyç. 

Çfarë po mendonte McGonigal? Marrëdhënia me njerëz si Deripaska ishte akti tepër i pamatur i një personi që duhet ta ketë menduar veten të paprekshëm – ose i shtyrë nga demonët e tij.

"Nuk është e sigurt nëse ishte 'thjesht' një fund i korruptuar i karrierës së tij apo nëse ai ishte një spiun i vërtetë që kreu spiunazh," tha një ish-zyrtar i lartë i operacioneve të CIA-s, i cili paralajmëroi se ai ishte thjesht duke spekuluar si një vëzhgues i jashtëm. “Gjithashtu, ai duket se ka luajtur shpejt dhe lirshëm me shoqatat e tij të paligjshme, kështu që do të habitesha nëse nuk do të kishte shenja paralajmëruese të korrupsionit” shumë kohë përpara se të hapej një hetim për të. "Pavarësisht, është shumë tronditëse," tha ai.

McGonigal mendonte gjithmonë se ai ishte "djali më i zgjuar", tha ish kolegu i tij. “Dhe unë mendoj se ju mund ta shihni këtë në akuza. Aty qëndron një temë e ambicies dhe thjesht të mendosh se je më i zgjuar se të gjithë të tjerët.

“Dua të them, përveç nëse ka një narcisizëm dhe[ai mendon 'unë mund ta mund FBI-në. Unë jam më i zgjuar se ata. Dhe unë jam i paprekshëm.’

charles mcgonigal arrestohet charles mcgonigal

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it