LIVE UPDATES
Bota

"Do ta paguajnë shtrenjtë", policia tërheq zvarrë 3 anëtarët e një bande që i vrau kolegët

Vrasjet duket të jenë reagimi i parë i madh ndaj një "lufteje kundër bandave" të diskutueshme nga Nayib Bukele, president i El Salvadorit, me 59,567 anëtarë të bandës të burgosur në tre muajt e fundit pas një goditjeje të ashpër.

2 Korrik 2022, 13:54 Nga d.a.
"Do ta paguajnë shtrenjtë", policia tërheq zvarrë
Bandat ne El Salvador

EL SALVADOR- Tre anëtarë të bandës me gjoks të zhveshur dhe me tatuazh parakaluan në një rrugë të El Salvadorit të enjten, pasi u akuzuan se qëlluan për vdekje oficerët e policisë në një pritë dy ditë më parë.

Sipas mediave të huaja, vrasjet duket të jenë reagimi i parë i madh ndaj një "lufteje kundër bandave" të diskutueshme nga Nayib Bukele, president i El Salvadorit, me 59,567 anëtarë të bandës të burgosur në tre muajt e fundit pas një goditjeje të ashpër.

Një imazh dramatik tregoi të dyshuarit e prangosur të gjunjëzuar në një rrugë në lagjen La Realidad të Santa Ana, ndërsa zyrtarë të zbatimit të ligjit pozuan për foto me mediat. 

Presidenti i El Salvadorit, Nayib Bukele, njoftoi këtë të enjte se një anëtar i bandës Barrio 18 u vra dhe katër të tjerë u kapën për vrasjen e tre policëve, në kuadër të një "lufte" që ai ka shpallur ndaj këtyre organizatave.

“Anëtarët e bandave nuk e dinë se çfarë i pret. Ata do të paguajnë shtrenjtë vrasjen e 3 heronjve tanë”, tha Bukele.

Anëtarët e bandës së fraksionit Barrio 18, Sureños (18-S), ndodheshin në një han në periferi të Santa Ana, qyteti i dytë më i madh në vend, 60 kilometra në perëndim të San Salvadorit, ku ngjarjet ndodhën të martën e kaluar.

Arrestimet u regjistruan pikërisht pasi këtë të enjte në Coatepeque, qytetin e Santa Ana, dhjetëra oficerë policie morën pjesë në funeralin e Carlos Mauricio Velásquez, një prej tre agjentëve të vrarë, arkivoli i të cilit ishte i mbuluar me flamurin bardhë e zi të vendit. Agjenti Franklin Lemus u varros në Atiquizaya, ndërsa Martha Lisset Alas, në Tacuba, të dy qytete në departamentin e Ahuachapán.

bandat ne el salvador nayib bukele

Sondazh

Poll

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...