LIVE UPDATES
Bota

“Darkë e paharrueshme”/ Publikohen mesazhet e Musk me CEO-n e Twitter, si marrëdhënia e tyre përfundoi nw gjyq dhe marrëveshja për blerjen e rrjetit social

Regjistrimet tregojnë se Musk e pëlqeu mesazhin dhe se ata e lanë të takoheshin rreth orës 20:00. Disa ditë më vonë, më 31 mars, ata organizuan të takoheshin për darkë pranë San Jose.

1 Tetor 2022, 20:42 Nga F.M
“Darkë e paharrueshme”/ Publikohen mesazhet e Musk me CEO-n e
Elon Musk dhe Parag Agrawal

SHBA- Mesazhet e publikuara rishtazi midis Elon Musk dhe CEO-s së Twitter, Parag Agrawal, tregojnë se marrëdhënia e tyre ishte mjaft e mië përpara se të përkeqësohej në mënyrë dramatike, deri në pikën që shifei i Tesla-s të postonte në Twitter: "A po vdes Twitter?"

Seria e mesazheve me tekst, të zbuluara në një dosje gjyqësore në Delaware, sugjerojnë se dyshen e kishte bashkuar dashuria e përbashkët për inxhinierinë. Komunikimet japin një pasqyrë të negociatave të kujdesshme që po zhvilloheshin privatisht. Në atë kohë, miliarderi kishte investuar në aksione në kompaninë e mediave sociale dhe po sugjeronte ide për përmirësim.

Një gjyq, që fillon më 17 tetor, do të vendosë nëse njeriu më i pasur në botë do të duhet të përfundojë blerjen prej 44 miliardë dollarësh të kompanisë së mediave sociale për të cilën ka rënë dakord. Musk mund t'i kërkohet të dëshmojë që në fillim të javës së ardhshme.

“Hej Elon – fantastike që je online. Do të doja të bisedoja,” shkroi Agrawal më 27 mars, raportoi BBC . 

Regjistrimet tregojnë se Musk e pëlqeu mesazhin dhe se ata e lanë të takoheshin rreth orës 20:00. Disa ditë më vonë, më 31 mars, ata organizuan të takoheshin për darkë pranë San Jose.

Një mesazh për Musk nga Bret Taylor, kryetari i bordit të Twitter, tha se lokacioni i propozuar në një Airbnb pranë aeroportit, për të cilin ai tha se ishte shtëpia e traktorëve dhe gomarëve, ishte vendi më i çuditshëm që kishte pasur një takim kohët e fundit".

Më pas, Agrawal tha se darka ishte "e paharrueshme për shumë arsye", duke shtuar se ai "e pëlqeu vërtetë".

Kur, disa ditë më vonë, u njoftua se Musk do t'i bashkohej bordit, Agrawal tha se ishte "super i emocionuar".

Në një nga bisedat me tekst, raportoi Associated Press, Musk shkroi: "I dua bisedat tona!"

Kur lajmi për anëtarësimin e CEO të Tesla në bordin u bë publik, Musk mori mesazhe nga personazhë të njohur, përfshirë podkasterin Joe Rogan, i cili pyeti nëse ai do ta "çlironte Twitter nga censura".

Musk u përgjigj: "Unë do të jap këshilla, të cilat ata mund të zgjedhin ose jo t'i ndjekin."

Më 5 prill, Jack Dorsey, ish-shefi ekzekutiv i Twitter, e përshkroi Agrawal për Musk si një "inxhinier të jashtëzakonshëm", por pretendoi se bordi i kompanisë ishte "i tmerrshëm".

Dy ditë më vonë, Agrawal dhe Musk dukej se po kalonin mirë. 

"Unë ndërlidhem shumë më mirë me inxhinierët që janë në gjendje të bëjnë programimin e fortë sesa me menaxherët e programeve / llojet e MBA,”- vijon Musk në një tjetër mesazh.

Agrawal u përgjigj: "Në takimin tonë të ardhshëm - më trajtoni si një inxhinier në vend të një CEO dhe le të shohim se ku do të arrijmë."

Në të njëjtën ditë, Musk i dërgoi mesazh Agrawal duke thënë se ai kishte shumë ide.

“Kam ide. Unë thjesht dua që Twitter të jetë maksimalisht i mahnitshëm."

Por dy ditë më vonë, më 9 prill, erdhi postimi fatal i Musk në Twitter – në të cilin ai sugjeroi publikisht se platforma po dështonte – duke acaruar marrëdhëniet e tyre.

Agrawal thuhet se e pyeti Musk në tekstet në lidhje me kritikat e tij publike ndaj Twitter dhe i përshkroi komentet e tij si të padobishme.

"Çfarë bëre këtë javë?" Musk u përgjigj më pak se një minutë më vonë. “Unë nuk do t'i bashkohem bordit. Kjo është një humbje kohe. Do të bëj një ofertë për ta marrë Twitter-in, të gjithin.”

Më 11 prill, Agrawal njoftoi se Musk nuk do t'i bashkohej bordit. Dhe tre ditë pas kësaj, Twitter zbuloi se Musk kishte ofruar të blinte kompaninë për rreth 44 miliardë dollarë, një marrëveshje për të cilën Twitter ra dakord më 25 prill.

elon musk parag agrawal

Sondazh

Poll

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit

"Belinda është si lepur" Rama çon burrat e Bulqizës në këmbë.

Rama MESAZH atyre që s'votuan: Se ngarkuat traditën e djathtë me turpin e votës për “Like floririn”

Arrest me burg për Fredi Belerin

Komisioni i Ekonomisë, debat mes Shalsit dhe Spahos: Injorojeni, ti do degjenerohesh.

Balla kërkesë opozitës: Të miratojmë ndryshimet në ligjin e reformës në drejtësi

Padi elektorale? Veliaj nuk paraqitet për të tretën herë në gjyqin me gazetarin Bledian Koka

Berisha: Bandat e urdhëruara nga Rama ndryshuan rezultatet e zgjedhjeve

Shkrumbohet mjeti në Bypass-in e Rrugës së Arbrit

Vrau kunatën me sëpatë në Elbasan, autori lihet në burg, Tashi: Jam penduar, isha gjaknxehtë