LIVE UPDATES
Bota

Arrestimi i 15 personave të ISIS nga Turqia, nuk gjendet asnjë provë për kërcënime

Javën e kaluar, disa konsullata evropiane në Stamboll u mbyllën duke përmendur "arsye sigurie" dhe disa vende perëndimore paralajmëruan qytetarët e tyre për rrezikun e lartë të sulmeve ndaj misioneve diplomatike dhe objekteve jomuslimane të kultit në Turqi, pas një sërë incidentesh protestash të së djathtës ekstreme që përfshinin djegia e Kuranit në Evropë, gjatë javëve të mëparshme.

5 Shkurt 2023, 15:51 Nga I.A
Arrestimi i 15 personave të ISIS nga Turqia, nuk gjendet asnjë
Stambolli

TURQI- Policia turke njoftoi se nuk gjeti prova për ndonjë kërcënim specifik ndaj shtetasve të huaj pasi arrestoi 15 të dyshuar me lidhje me grupin e Shtetit Islamik, të akuzuar për shënjestrimin e ambasadave dhe objekteve jomuslimane të kultit, njoftuan sot media shtetërore. Javën e kaluar, disa konsullata evropiane në Stamboll u mbyllën duke përmendur "arsye sigurie" dhe disa vende perëndimore paralajmëruan qytetarët e tyre për rrezikun e lartë të sulmeve ndaj misioneve diplomatike dhe objekteve jomuslimane të kultit në Turqi, pas një sërë incidentesh protestash të së djathtës ekstreme që përfshinin djegia e Kuranit në Evropë, gjatë javëve të mëparshme.

Agjencia shtetërore e lajmeve e Turqisë, Anadolu, duke cituar një deklaratë të policisë në Stamboll, tha se 15 të dyshuar ishin udhëzuar të synonin konsullatat suedeze dhe holandeze, si dhe vendet e adhurimit të krishterë dhe hebrenj. Edhe pse lidhjet e të dyshuarve me organizatën xhihadiste u konfirmuan, nuk u identifikuan kërcënime specifike ndaj shtetasve të huaj.

Ankaraja tërhoqi nëntë ambasadorë në kritika për mbylljen e koordinuar të konsullatave evropiane dhe zyrtarët turq më vonë thanë se vendet perëndimore nuk kishin dhënë informacion për të vërtetuar pretendimet e tyre në lidhje me kërcënimin e sigurisë. Turqia ka pezulluar negociatat për pranimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO , pas një proteste në Stokholm gjatë së cilës u dogj një kopje e librit të shenjtë mysliman të Kuranit.

Ministri i Jashtëm turk Mevlut Çavusoglu përsëriti dje acarimin e vendit të tij për atë që Ankaraja e karakterizon si mosveprim të Suedisë në lidhje me organizatat që Turqia i akuzon për veprimtari terroriste. Turqia, Suedia dhe Finlanda nënshkruan një marrëveshje në qershor 2022 që synon të kapërcejë kundërshtimet e Ankarasë për anëtarësimin e dy vendeve në NATO, me dy vendet nordike që u zotuan të miratojnë një qëndrim më të ashpër veçanërisht kundër anëtarëve vendas të Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

turqi isis

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!