LIVE UPDATES
Bota

Greqia nën kërcënimin e stuhisë 'Barbara'/ Dëbora paralizon zonën e Atikës, bllokohen rrugët, anulohen lundrimet

Policia ndaloi qarkullimin në periferi të Athinës mesditën e së dielës, rruga Anastasseos në Papagos, nga kryqëzimi i saj me rrugën Anatolis dhe në drejtim të malit Hymettus dhe në rrugën Ethnikis Antistasseos në Kessariani, nga rruga Katechaki, me drejtim në malin Hymettus.

5 Shkurt 2023, 15:49 Nga a.l
Greqia nën kërcënimin e stuhisë 'Barbara'/
Stuhia 'Barbara'

GREQI- Fronti i motit të ftohtë 'Barbara' goditi Greqinë me reshje bore që nisën mbrëmjen e së shtunës dhe vazhduan të dielën deri në jug të Evias Qendrore, anulime të orareve të anijeve dhe zinxhirë dëbore në goma të kërkuara në Atikë dhe pjesë të Peloponezit. Që nga ora 11:00 e mëngjesit të së dielës janë mbledhur sërish autoritetet e Mbrojtjes Civile, Zjarrfikëset, policia, rajonale dhe ato të qytetit.

Në Atikë, policia rrugore ka thënë se drejtuesit e mjeteve që lëvizin në të gjithë rrjetin rrugor të prefekturës së Atikës duhet të mbajnë zinxhirë dëbore ose pajisje të tjera që nuk rrëshqasin. Ai gjithashtu ndaloi kamionët e rëndë me mbi 3.5 tonë nga disa autostrada. Autoritetet kanë ndaluar gjithashtu kamionë të tillë nga seksionet e rrugës kombëtare Athinë-Selanik, raportojnë mediat greke. 

Policia ndaloi qarkullimin në periferi të Athinës mesditën e së dielës, rruga Anastasseos në Papagos, nga kryqëzimi i saj me rrugën Anatolis dhe në drejtim të malit Hymettus dhe në rrugën Ethnikis Antistasseos në Kessariani, nga rruga Katechaki, me drejtim në malin Hymettus.

Policia rrugore e Atikës ka ndaluar qarkullimin edhe në këto rrugë: unaza Penteli-Nea Makri (nga Spitali Ushtarak Penteli 414 në Agios Petros), Rruga e vjetër Kombëtare Elefsinë-Tebë në të dy drejtimet (nga pika e karburantit Revoil - më parë Cyclon - deri në kufirin midis rajoneve të Atikës dhe Viotia (Boeotia), rruga rurale Tatoi-Agiou Merkouriou (nga kryqëzimi me rrugën Chlois në ish-pronat mbretërore në Varibobi), në të dy drejtimet, dhe rruga rurale e Malakassa-Agiou Merkouriou (në kryqëzimin me rrugën Tyrteou në Afidnes), në drejtimin që shkon në Agios Merkourios.

Përveç kësaj, 10 stacione bazë janë ngritur në pikat qendrore në veri të rajonit të Atikës për emergjencat. Patrulla po zhvillohen gjithashtu nga Brigada e Zjarrfikësve, Policia Helenike, Forcat e Armatosura dhe të tjerë, duke përfshirë furgona të ushtrisë dhe policisë për të ndihmuar personat me probleme lëvizshmërie dhe pacientët renale nëse lind nevoja.

Oraret e anijeve janë pezulluar në portet e Pireut, Rafinës dhe Lavrios për shkak të erërave me shpejtësi të lartë që në pjesë të deteve kanë regjistruar 9 të shkallës Beaufort. Erërat e forta me stuhi kanë detyruar edhe pezullimin e orareve Kyllini-Zakinthos (Greqia Perëndimore, ishujt Jon) dhe Arkitsa-Edipsos (Evia).

moti i keq ne greqi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!