LIVE UPDATES
Politike

“Bomba e Bashës” nga Kokalari, Salianji: Çfarë është kjo? Ka shenjt që thonë se me një të prekur të shërojnë nga

30 Shtator 2021, 18:02 Nga DOSJA
“Bomba e Bashës” nga Kokalari, Salianji: Çfarë

TIRANË– Deputeti i Partisë Demokratike Ervin Salianji ka ironizuar deklaratën e aktivistes e cila lëshoi akuza të forta ndaj kryedemokratit Lulzim Basha duke e akuzuar se kishte ‘shitur’ liderin historik të PD-së, Sali Berisha në këmbim të mbylljes së dosjes së lobingut. I ftuar në “Frontline”, Salianji fillimisht pyeti se kush ishte Kokalari dhe më pas e konsideroi atë një person me një dëshirë të madhe për vëmendje. Me ironi, Salianji tha se ka edhe shenjt që mendojnë se me një të prekur të shërojnë nga turmori, por jo gjithçka besohet.

Pjesë nga intervista

Marsela Karapanço: Dje zonja Evi Kokalari lëshoi akuza ndaj zotit Basha në Durrës…

Ervin Salianji: Çfarë është kjo? Çfarë përfaqëson?

Marsela Karapanço: Shoqëri civile, aktiviste

Ervin Salianji: S’e kisha dëgjuar. S’e kam parasysh.

Marsela Karapanço: E kuptoj ironinë tuaj Këtu flitet si për një presion, në deklaratën e zonjës Kokalari

Ervin Salianji: Qytetarët që marrin fjalën në këto takime janë të profileve të ndryshme. Personazhet që për nga përmbajtja duken boshe dhe kanë një dëshirë skizofrenike të papërmbajtshme për vëmendje. ….apo të kthejnë shpirtrat e mirë afër, me këta njerëz, apo këto profile që shiten si të tillë, ka parë shumë Shqipëria. S’kam koment. Ka shumë Shqipëria kështu! Nuk është ironi, por përshkrim që mendoj se është më realist i personazheve të këtij lloj që Shqipëria ka personazhe të shumta. Nëpër periferi ka nga këto që po të shkosh të martojnëë, të shërojnë turmorin, të kthejnë filxhanin apo ringjallin të afërmit…Ka kshu shenjt që dalin dhe sillen si njerëz që kanë diçka në dorë dhe mund të bëjnë gjithçka. Në kodrën përballë në Tiranë ka pasur shenjtorë të tillë, Leonora quhej. Dhe ju prandaj ju pyeta se thashe se mos…po pse Shtetet e Bashkuara të Amerikës flasin me secalin nga shtetasit e vet? Jeni në vete? Ju besoni që po të shkonit te këta që me një të prekur të shërojnë nga tumori?

E pranishme në ‘foltoren’ e Berishës, Kokalari tha praktikisht se Basha e ‘shiti’ ish-kreun e PD-së në këmbim të mbylljes së një dosjeje korrupsioni në SHBA. Sipas Kokalarit, PD-ja ka paguar 750 mijë dollarë për lobing në SHBA, në shkelje ligjore dhe për ta mbyllur këtë dosje, është sakrifikuar Berisha.

(f.m/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike akuzat e kokalarit per bashen ervin salianji evi kokalari akuzat e kokalarit per bashen ervin salianji evi kokalari

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha