LIVE UPDATES
Politike

“E përballueshme”, Braçe i kthehet Ahmetajt për rritjen e çmimit të bukës: Skandaloze, Agro Blend SHPK, Miell

30 Shtator 2021, 15:18 Nga DOSJA
“E përballueshme”, Braçe i kthehet Ahmetajt për

TIRANË– Ish-zëvendëskryeministri Erion Braçe ka kundërshtuar pasardhësin e tij në lidhje me rritjen e çmimit të bukës me 10 lekë, gjë që Arben Ahmetaj e ka konsideruar të përballueshme për qytetarët shqiptarë. Në një postim në Instagram, Braçe shkruan se kompanitë që kanë rënë dakort për rritjen e çmimit të bukës duhet të ishin gjobitur pasi hetimet e kryera një vit më parë kanë konstatuar shkelje, por kjo gjë u rrëzua një ditë më parë gjatë zhvillimit të mbledhjes së radhës në Komisionin e Konkurencës.

Braçe shton se kjo gjë është skandaloze dhe se i vetmi ndryshim sipas tij është se nëse deri në vitin 1990 çmimet i caktonte qeveria në favor të saj, sot këtë gjë e bëjnë disa kompani në favor të tyre.

Statusi i Braçes:

PER BUKEN DHE PER BUKEN E GOJES! DHE ATA QE THONE SE RRITJA E CMIMIT ESHTE E PERBALLUESHME! — Ligjerisht, teknikisht: Komisioni i Konkurences ne KORRIK 2020, me vote UNANIME, ka konstatuar: 1. SJELLJE TE BASHKERENDUAR TE KATER NDERMARRJEVE NE IMPORTIN E GRURIT, IMPORTIN, PRODHIMIN DHE TREGETIMIN E MIELLIT, DUKE BASHKERENDUAR SJELLJEN DHE CAKTUAR CMIMET NE KETE TREG……. Etj; Ka vendosur KATER DETYRIME per kater ndermarrjet ku me i rendesishmi eshte; TE MOS CAKTOJNE NE MENYRE TE DREJTPERDREJTE APO TE TERTHORTE, CMIMET NE BLERJE APO NE SHITJE, SI DHE CDO LLOJ KUFIZIMI TJETER! Ka vendosur mbajtjen ne monitorim per nje vit te kater ndermarrjeve, sjelljes se tyre ne zbatim te detyrave te lena. KOMISIONI I KONKURRENCES ME VENDIM, thote qarte ne PIKEN 6: MOSZBATIMI I DETYRIMEVE TE PIKES 3 TE VENDIMIT (MOSCAKTIMI I CMIMEVE), NDESHKOHET ME PENALITETET E PERCAKTUARA NE LIGJ! Pra, ka nje Vendim, eshte marre ne Korrik 2020, i cili konstaton SJELLJE TE KOORDINUAR TE KATER NDERMARRJEVE, le detyra, i monitoron ato dhe, parashikon ndeshkim nese ndermarrjet refuzojne zbatimin! PIKE!

Edhe nje here; NE KORRIK 2020, JO DJE!—Konkretisht, profesionalisht; 1. Komisioni i Konkurrences ne nje vit monitorim, ka administruar gjetje sipas te cillave: 80-90% TE CMIMEVE TE ADMINISTRUARA NGA FATURAT E KATER NDERMARRJEVE, KANE QENE TE NJEJTA, TE CAKTUARA NE SJELLJE TE KOORDINUAR; 2. Rritje te cmimit te bukes ne furrat e prodhimit te bukes si pasoje e rritjes se cmimit te miellit nga keta furnizues. Pra, vendimi i AK jo vetem nuk eshte zbatuar por kater ndermarrjet kane vijuar te CAKTOJNE CMIMET ne favor te tyre, ne rritje e ne dem te popullit. Ne kete pike; VENDIMI I KORRIK 2020 THOTE “GJOBE”; REFERUAR LIGJIT 10% E XHIROS VJETORE! PRA, GJOBA ESHTE AUTOMATIKE! Asgje profesionale nuk ka ne vendimin e tre komisionereve dje, zero! Thjesht anembajtje e tyre ndaj kater ndermarrjeve kunder popullit, INTERESIT PUBLIK! Eshte skandaloze por fakt; Deri ne 1990, cmimet ne treg i caktonte qeveria dhe ne favor te popullit-sipas saj, SOT, TANI, CMIMET I CAKTOJNE KATER NDERMARRJE DHE NE FAVOR TE FITIMIT TE TYRE-FAKT! Diference me te neveritshme dhe kunder shumices nuk ka!

 

 

A post shared by Erion Braçe (@erionbrace)

Sot Ahmetaj nuk u ndal tek rritja e çmimit të bukës por në një konferencë për situatën ekonomike në Shqipëri tha se komisioni i Konkurrencës ka vepruar me profesionalizëm, përsa i përket mbledhjes ku nuk u gjobit asnjë prej kompanive të miellit, Agro Blend SHPK, Miell Tirana SHA, Bloja SHA, Atlas SHA dhe Atlas Mills SHPK nuk u gjobit. Një javë më parë, Ahmetaj tha se rritja e çmimit të bukës është e përballueshme.

(f.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike erion brace rritja e cmimit te bukes erion brace rritja e cmimit te bukes

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha