KRYESORET
Editorial

“Bllakoizmi” ose zbrazja e politikës nga intelektualët

5 Prill 2022, 08:02 Nga DOSJA
“Bllakoizmi” ose zbrazja e politikës nga intelektualët

Nga Meri Lika

Ecuria politike e Alqi Bllakos, me kapërcime ylberiane, duke nisur nga Partia Demokratike, tek Lëvizja Socialste për Integrim dhe në fund tek Partia Socialiste, është shpjegimi më i mirë i nivelit të personaliteteve që ka sot, në politikën shqiptare, të cilët nuk kanë asnjë lidhje me programet e partive apo me idetë dhe parimet e vetë këtyre individëve.

Po e quaj bllakoizëm këtë lloj fenomeni i cili që nga koha kur listat e deputetëve kaluan në duart e kryetarëve, ka krijuar dhe vazhdon të krijojë jo më politikanët profesionistë por, politikanët servilë, hajdutë, të korruptuar, kriminelë, dallkaukë dhe pa personalitet të cilët rendin pas pushteteve, e aviten si kërmilli për të bërë të mundur që të marrin nga politika atë që nuk arrijnë ta marrin dot me punën e tyre profesionale. Profesionistët në politikë sot janë një specie e zhdukur. Ata kanë frikë nga politika por dhe politika tregon një indiferencë absolute ndaj gjithçkaje që mund të quhet profesionalisht intelektuale.

Partitë tona politike dhe sidomos kryetarët e tyre janë të interesuar të kenë rreth vetes njerëz lehtësisht të manipulueshëm dhe i kontrollueshëm, në mënyrë që të mund të marrin vendimet që dëshirojnë pa u shqetësuar nga askush. Që të jesh i parapëlyer i pushteti nuk ka nevojë të jesh i zoti dhe i lirë në mendim e në veprim por, mjafton ta ndërtosh veten si një “konkubinë” që idealizon liderin si pothuajse Zeus, si Skënderbeun e epokës sonë, si njeri unik, si shpëtimtar të kombit madje edhe të botës, e kështu mund të mbërthehesh pas një karrigeje ministreshe apo një karrigeje deputeti.

Figura e intelektualit, si figura e një personi të pavarur që ndërhyn në shoqëri dhe në politikë përmes fjalës dhe veprimeve qytetare, tashmë i përket kohës së shkuar, sepse sot në politikën shqiptare nuk ka më asnjë mundësi që intelektualët e vërtetë dhe të pavarur të “lulëzojnë”.

Në batakun me deputetë si ajo e thagmave të këpëratave, apo të atyre që e kanë detyrim ecjen me makinë, apo me ato të delireve të gjysmë perëndive, asnjë profesionist nuk ka aspak dëshirë të fillojë ta identifikojë veten, sepse, sipas mendimit tim, këta profesionistë dhe itelektualë e konsiderojnë veten pa prirje militante, ata japin opinione në shërbim të shoqërisë por i qëndrojnë larg bërjes pisë nga politika.

Sot kanalet e komunikimit si FaceBook, Twiter etj, janë bërë mjeti kryesor për komunikimin e kësaj pjese të rëndësishme të shoqërisë por, gjasat që të lexohen dhe të dëgjohen edhe pse mund të rriten përditë, asnjëherë nuk do mund të kenë forcën dhe aksesin për të arritur tek qytetari i thjeshtë siç i bëhet e mundur bllakoizimit.

Profesionistët dhe intelektualët janë më komod të trajtohen si disidentë se sa të quhen politikanë. Përfshirja e politikës në një simbiozë të pandashme me korrupsonin, servilizmin dhe paaftësinë i detyron intelektualët, të qëndrojnë sa më larg duke e kthyer veten në një drejtëz paralele me pushtetin në mënyrë që të mos priten kurrë.

Panelet televizive mbushen me opinionucë të veckël, të cilët paguhen për të qenë gjithmonë të majtë ose gjithmonë të djathtë në shërbim të rrogëpaguesve të tyre dhe në karriget e opinionistëve nuk ka vend për mendimin e lirë të njerëzve të lirë.

Fenomenin e zbrazjes së politikës nga intelektualët dhe mbushjen e saj me të paaftë e servilë, e quajta bllakoizëm por shumë mirë mund ta quaja edhe edonaizëm, boraizëm, majlindaizëm e kushedi sa emra të tjerë mund të vendosja për të bërë të mundur që secili nga ne të shikojë, sot, formën dhe përmbajtjen e vërtetë të politikës shqiptare./Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 4 Prill 2022, 17:00

Manifestim në solidaritet me Ukrainën

Nga Florion MetohuNë datën 8 prill ora 12:00, në sheshin Skënderbej do të mbahet një manifestim për tu solidarizuar me popullin ukrainas, ndaj të cilit po shkak...

Editorial 4 Prill 2022, 11:48

Pushteti i anormalitetit

Nga Blendi KajsiuNë 30 vite tranzicion asnjë qeveri nuk i ka premtuar shqiptarëve normalitet aq shumë sa qeveria socialiste e Edi Ramës. Ashtu sikurse asnjë qev...

Editorial 3 Prill 2022, 12:32

Quiz social-politik!

Nga Agron GjekmarkajZëri i tij në 31 vjet pluralizem si ka munguar kurrë publikut shqiptar! Ai kur flet gjemon, sokëllin, vikat , mundohet, sforcohet për tokën ...

Editorial 2 Prill 2022, 11:45

Kush e ka fajin që dështojnë protestat

Paaftësia për të protestuar mori një konfirmim dramatik me dështimin e protestës së fundit. Ata që thirrën protestat e para, nuk mundën ta përsërisnin suksesin,...

Editorial 1 Prill 2022, 11:36

Kriza e autoritarizmit e Putinit

Nga Holman W.Jenkins, Jr.Në pamje të parë, mund të duket i habitshëm fakti që ukrainasit kanë luftuar kaq mirë ndaj rusëve. Por nuk ishte për t’u habitur që ata...

Editorial 29 Mars 2022, 13:07

Si ndodhi metamorfoza e Vladimir evropianit

TIRANË– Çfarë ka ndodhur në këto njëzet vjet, për të transformuar një partner dhe aleat të mundshëm në një kryqtar antiperëndimor dhe një tira...

Editorial 26 Mars 2022, 16:31

Alibeaj, një hapësirë më shumë mes fjalëve

Nga Meri LikaNjerëzit të cilët përdorin përzgjatje, më të mëdha se sa duhet, në hapësirat mes fjalëve, apo që përpiqen t’iu japin vend e pa vend intesitet fjalë...

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët