LIVE UPDATES
Bota

BILD godet sërish Kinën, nxjer raportin sekret amerikan: Ja si mashtroi botën për virisin

6 Maj 2020, 10:35 Nga DOSJA
BILD godet sërish Kinën, nxjer raportin sekret amerikan: Ja si

Gjermani– Media e njohur gjermane Bild ka publikuar së fundmi një shkrim, ku theksohet se Pekini gënjeu botën për COVID-19. Sipas Bild gjithçka është bërë me qëllimin që Kina të mbledhë sa më shumë furnizime mjekësore në tregun ndërkombëtar, si maskat mbrojtëse, para se ato të bëheshin malli më i kërkuar në treg.

Bild i referohet një raporti sekret amerikan në të cilin thuhet se Kina ka mashtruar botën dhe fshehur informacione për virusin, me qëllimin që të mbledhë rreth vetes sa më shumë mbrojtëse.  Por kështu theksohet në shkrim se Kina me qëllim minimizoi virusin në fillim të janarit. Sipas saj, kjo solli rritjen e  importit të pajisjeve mjekësore dhe uli ndjeshëm eksportet në këtë shtet.

“Më 15 janar, Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH), duke përmendur informacionet e qeverisë kineze, njoftoi se nuk kishte prova të transmetimit nga virusi korona nga njeriu në njeri. Ndërkohë, kërkesa për pajisje mbrojtëse (p.sh. maska ​​të frymëmarrjes) nga Kina u rrit me shpejtësi. Pekini përdori masa diktatoriale për të parandaluar”, thuhet në shkrim.

I njëjti raport thotë se Pekini, në mënyrë që të siguronte hapësirë ​​për të mbledhur sa më shumë produkte, ka vonuar publikimion e të vërtetës.

“Ata porositën sasi të mëdha maskash mbrojtëse, doreza dhe platforma kirurgjikale dhe pajisje të tjera mjekësore të nevojshme për të luftuar përhapjen e infeksionit. Në mënyrë të ngjashme, askush në Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH) nuk ishte në dijeni të zhvillimeve në Kinë në kohën e pandemisë”, shkruan Bild.

Sipas Bild një  nga pasojat e sjelljes kineze është mungesa e pajisjeve mbrojtëse në tregjet botërore, gjë që e ka bërë të vështirë luftimin e virusit në vende të tilla si Italia dhe Spanja.

Donald Trump dhe SHBA pretendojnë se virusi doli nga një laborator në Wuhan dhe madje u lëshua me dashje në botë. Informacioni nuk është ende i disponueshëm në raportet zyrtare, megjithëse zyrtarë të inteligjencës amerikane kanë premtuar ofrimin e tij sa më shpejt që të përfundojnë hetimet. Edhe Trump ka deklaruar këto ditë se ai ka prova shumë të forta për të mbështetur këtë teori, por që nuk duhet ta bëjë atë publik.

Burimi: Bild 

J.V/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota angela merkel koronavirusi në kinë angela merkel koronavirusi në kinë

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni