LIVE UPDATES
Bota

Studimi: Koronavirusi po vret më shumë afrikano-amerikan, se çdo komunitet tjetër në SHBA

6 Maj 2020, 09:55 Nga DOSJA
Studimi: Koronavirusi po vret më shumë afrikano-amerikan, se

SHBA– Ka një provë të re që më shumë afrikano-amerikanët mund të vdesin nga koronavirusi në Shtetet e Bashkuara, më shumë sesa të bardhët ose grupet e tjera etnike, sipas një studimi të ri.

Amerikanët e zinj përfaqësojnë 13.4% të popullsisë amerikane, sipas Zyrës së Regjistrimit të SHBA, por qarqet me popullsi më të lartë me ngjyrë përbëjnë më shumë se gjysmën e të gjitha rasteve Covid-19 dhe pothuajse 60% të vdekjeve, thuhet në studim.

Pabarazitë, përfshirë qasjen në kujdesin shëndetësor, ka të ngjarë të fajësojnë, thonë më tej studiuesit në studim.

Ekipi i epidemiologëve dhe klinikave në katër universitete bashkëpunoi me amfAR, hulumtimin e AIDS-it jofitimprurës, dhe Qendrën e Seattle për Inovacionin dhe Qasjen e Vaksinave, PATH, për të analizuar rastet e Covid-19 dhe vdekjet duke përdorur krahasime të nivelit të qarqeve. Të dhënat raciale ende mungojnë në shumë fusha, dhe analiza e tyre përdor ato që të dhënat ishin në dispozicion që nga mesi i prillit.

Ata krahasuan qarqet me një numër jo proporcional të banorëve me ngjyrë që janë në një popullsi prej 13% me ato që zënë një numër më të ulët të banorëve afrikano-amerikanë. Vendet me popullsi më të lartë të banorëve me ngjyrë përbënin 52% të diagnozave të koronavirusit dhe 58% të vdekjeve të Covid-19 në shkallë vendi, thanë ata.

“Kushtet sociale, racizmi strukturor dhe faktorë të tjerë rrisin rrezikun për diagnostikimin dhe vdekjen në COVID-19 në komunitetet e zeza.”- shkruajtën shkencëtarët nga Shkolla Rollins e Shëndetit Publik në Emory, Johns Hopkins University Bloomberg, Universiteti i Mississippi, Qendra Mjekësore dhe Instituti O’Neill i Universitetit Georgetoën për Ligjin Kombëtar dhe Global të Shëndetit.

Komunitetet e me ngjyrë dhe hispanike të Amerikës po goditën më rëndë nga koronavirusi.

“Faktorët strukturorë përfshirë aksesin e kujdesit shëndetësor, dendësia e familjeve, papunësia, diskriminimi i përhapur dhe të tjerët i shtyjnë këto pabarazi, jo karakteristika të brendshme të komuniteteve të zeza apo faktorë të nivelit individual.”

Nga më shumë se 3,100 qarqe studiuesit shikuan me raste koronavirusi dhe vdekje nga fundi i janarit deri në mes të prillit, ata gjetën një përqindje më të madhe të qarqeve ku banojnë njerëz me ngjyrë, në mënyrë disproporcionale në Jug. Popullsitë afrikano-amerikane silleshin nga 13% e gjithsej qarkut në mbi 87%.

“Vdekjet nga COVID-19 ishin më të larta në qarqet e zeza joproporcionale rurale dhe të vogla të metrosë.”- vuri në dukje studimi.

Hulumtimi tregoi se deri më 13 prill, kishte 283,750 raste të konfirmuara me Covid-19 në qarqet e banorëve me ngjyrë në mënyrë disproporcionale dhe 12.748 vdekje krahasuar me 263.640 raste të koronavirusit dhe 8,886 vdekje në të gjitha qarqet e tjera.

“Në mënyrë kolektive, këto të dhëna demonstrojnë nivele të konsiderueshme më të larta të diagnozave COVID-19 dhe vdekjeve në qarqe jo të proporcionale komuniteteve me  ngjyrë në krahasim me qarqet e tjera, si dhe diagnoza më të mëdha të diabetit, vdekjet si shkak i sëmundjes së zemrës.”- thonë autorët.

Studimi, i cili ende nuk është shqyrtuar nga ‘peer’, aktualisht është duke u shqyrtuar nga një revistë mjekësore dhe ende nuk është botuar.

Burimi: CNN

A.C/Dosja.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota afrikano-amerikan koronavirusi ne shba pabarazite afrikano-amerikan koronavirusi ne shba pabarazite

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni