LIVE UPDATES
Bota

“Xi e frikëson atë!” Zyrtarët e Trump po pranojnë aleatë të huaj, për presionin kundër Kinës mbi çështjen e Covid

6 Maj 2020, 09:36 Nga DOSJA
“Xi e frikëson atë!” Zyrtarët e Trump po

SHBA– Në një kohë që zgjedhjet e përgjithshme janë vetëm gjashtë muaj larg, dhe ekonomia globale është goditur rëndë prej  Covid-19, ka urgjencë në rritje brenda Shtëpisë së Bardhë dhe midis aleatëve republikanë të presidentit Donald Trump për të fajësuar Kinën për dështimin e saj sa i përket frenimit për përhapjen e sëmundjes në fillim.

Tani, po bëhet një përpjekje për t’u thirrur aleatët e huaj për të bërë të njëjtën gjë. Javët e fundit, Trump, së bashku me disa zyrtarë të administratës përfshirë Sekretarin e Shtetit Mike Pompeo dhe këshilltarin ekonomik të Shtëpisë së Bardhë Larry Kudloë, kanë folur me dhjetëra aleatë të huaj për mënyrat e adresimit të fajit drejt Kinës e cila sipas SHBA ka fshehur ashpërsinë e shpërthimit.

Ndërsa shumë aleatë tradicionalë amerikanë mbeten të kujdesshëm për të rigjetur tensionet me Kinën, duke folur me Trump, disa udhëheqës evropianë kanë shprehur shqetësimin se si Kina e trajtoi krizën, sipas mënyrës që ajo donte.

Ndër opsionet hakmarrëse që po diskutohen brenda Shtëpisë së Bardhë janë vendosja e tarifave shtesë për produktet kineze, heqja e Kinës nga imuniteti i saj sovran dhe shkatërrimi i mëtejshëm i kompanive kineze të telekomunikacionit. Zyrtarët theksuan se nuk pritet ndonjë veprim i menjëhershëm.

Sipas tre personave të njohur me mendimin e tij, Jared Kushner, dhëndri i Trump beson se duehet një mënyrë për të menaxhuar situatën politike në vend, pasi Presidenti  është duke shkatërruar Kinën për dështimin e saj për të frenuar përhapjen e sëmundjes në kohë.

“Sa më shumë ta vendosësh këtë në Kinë, aq më pak mund të thuash që ishim të ngadaltë në mobilizimin.”-  tha një person afër Shtëpisë së Bardhë.

Kina ka ndërmarrë disa veprime në lidhje me angazhimet e tyre për marrëveshje tregtare, por në përgjithësi ka qenë një rekord i pabarabartë në Fazën e Parë, duke shtuar se asnjë palë nuk ka shkelur temën e bisedimeve tregtare të Fazës së Dytë.

Trump është ende i kujdesshëm për Xi

Ndërsa Trump ka ngritur pyetjet e tij kundër Kinës kohët e fundit, ai ka qenë i kujdesshëm që të mos kritikojë drejtpërdrejt Presidentin Kinez Xi Jinping, pasi është i kujdesshëm të dëmtojë një marrëdhënie personale. Në bisedat me disa republikanë të Senatit, të cilët kanë inkurajuar Trump që të kthejë retorikën e tij ndaj Kinës, Trump ndonjëherë është ndjerë i lëkundur, tha një burim i Senatit GOP.

“Ai ende e mbështet Xi.”- tha burimi.

Një burim i afërt me Shtëpinë e Bardhë e tha atë një mënyrë tjetër: Ai është i frikësuar. Xi e frikëson atë.

Ashtu si në rastet e tjera, në luftën e tij tregtare me Kinën, disa nga miqtë e  Trump e kanë paralajmëruar atë se ndërmarrja e veprimeve kundër Kinës mund të dëmtojë tregun e aksioneve amerikane, i thanë CNN dy burime afër Shtëpisë së Bardhë.

Burimi: CNN

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi ne shba trump xi jinping koronavirusi ne shba trump xi jinping

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni