LIVE UPDATES
Bota

Miliona doza janë rrugës! Gjigandi amerikan Pfizer bashkëpunon me BioNTech dhe kanë gati vaksinën më efektive për Covid-1

6 Maj 2020, 09:32 Nga DOSJA
Miliona doza janë rrugës! Gjigandi amerikan Pfizer bashkëpunon me

SHBA– Gjigandi amerikan Pfizer dhe kompania e bioteknologjisë BioNTech thanë se kanë filluar dhënien e dozave të vaksinave eksperimentale për koronavirusin dhe janë duke kryer testimin fillestar njërëzor në SHBA.

Prodhuesi i ilaçeve në SHBA dhe partneri gjerman thanë nëse vaksina provon të jetë e sigurt dhe efektive sipas gjykimeve, mund të jetë e gatshme për shpërndarje deri në fund të vitit.

Vaksina, e cila përdor teknologjinë RNA, ka potencialin të jetë ndër vaksinat e para kundër virusit që ka infektuar më shumë se 1 milion njerëz në Shtetet e Bashkuara dhe ka vrarë rreth 68,000 njerëz.

Aktualisht nuk ka trajtime ose vaksina të aprovuara për koronavirusin e ri, megjithëse disa ilaçe janë duke u përdorur tek pacientët nën një autorizim të përdorimit urgjent.

Studimi i Pfizer është pjesë e një programi më të gjerë, global tashmë në zhvillim në Gjermani, ku bazohet BioNTech. Dozimi atje filloi muajin e kaluar.

Pfizer tha javën e kaluar që shpreson të marrë autorizim emergjent nga SHBA-ja. Administrata e Ushqimit dhe Barnave mund të shpërndajë deri në 20 milion doza deri në fund të vitit 2020, me një sy drejt krijimit të qindra miliona dozave vitin e ardhshëm.

Përdorimi i teknologjisë sintetike të mRNA mund të bëjë të mundur që vaksina të zhvillohet dhe prodhohet më shpejt sesa vaksinat tradicionale, thanë kompanitë.

Pfizer tha javën e kaluar se pret të vërë të dhënat e sigurisë mbi vaksinën në dispozicion deri në fund të majit.

Vaksinimi do të kryhet fillimisht tek një grup vullnetarësh prej 360 vetave, të cilët do të jenë të ndarë në dy grupe: të rinjt dhe të moshuarit. Më pas duke parë efektin tek vullnetarët, studiuesit do të përcaktojnë se cilat komponime janë më efektive.

Dozat tashmë janë administruar tek disa vullnetarë në Shkollën e Mjekësisë në NYU Grossman dhe Shkolla e Mjekësisë e Universitetit të Maryland.

Nëse ka sukses në SHBA, gjykimi klinik do të ishte një nga përparimet më të shpejta të një vaksine nga studimet e fazës së hershme deri te miratimi rregullator, duke kompresuar një proces zhvillimi që shpesh zgjat sa një dekadë në pak më shumë se 9 muaj.

BioNTech është duke prodhuar vaksinën për provat në pajisjet e saj të prodhimit evropian. Pfizer është duke investuar në zhvillimin e aftësive të veta prodhuese për vaksinën, dhe po përgatit vendet në Massachusetts, Michigan, Misuri dhe Belgjikë për të filluar prodhimin e tij. Të dyja kompanitë do të komercializojnë bashkërisht vaksinën, nëse miratohet.

Burimi: CNBC

R.L/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota biontech kompania e bioteknologjise gjermane pfizer shba vaksina e koronavirusit biontech kompania e bioteknologjise gjermane pfizer shba vaksina e koronavirusit

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni