LIVE UPDATES
Politike

Berisha: Rama dhe Thaçi janë argatë të Serbisë, kryen tradhti kombëtare

16 Shtator 2020, 20:30 Nga DOSJA
Berisha: Rama dhe Thaçi janë argatë të Serbisë, kryen

KOSOVË– VIsh-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka hedhur akuza të forta për tradhti kombëtare ndaj kryeministrit aktual Edi Rama dhe presidentit të Kosovës Hashim Thaçi. Ai tha se të dy bashkë janë ideatorë të ndarjes së Kosovës, ndërsa Ramën e quajti edhe argat të Serbisë në nismën e Mini-Shengenit, njofton Klan Kosova.

“Asnjë kryeministër tjetër shqiptar nuk do të pranonte kurrë të firmoste traktatin e Novi Sadit pa pjesëmarrjen e Kosovës. Tirana u shndërrua nga argat i Beogradit në epiqendër të luftës së ftohtë kundër Kosovës. Rama s’la fjalë pa thënë për Haradinajn pse nuk erdhi në Tiranë”.

Derisa Thaçin e quajti “Milidani shqipfolës”, Ramës i tha Zografi bis duke iu referuar një politikani na jugu i Shqipërisë që ishte në shërbim të interesave greke.

“Tirana dhe Prishtina zyrtare kanë dëmtuar në mënyrë të jashtëzakonshme çështjen e Kosovës dhe njohjet e saj. Nëse e merr vendin dhe e shtron në tryezë të operacionit për t’ia ndryshuar kufijtë ti fyen në radhë të parë shtetet që të kanë njohur, vendimin  e Gjykatës Ndërkombëtare e Drejtësisë dhe të tjerët që rrinë në pritje që të zgjidhin problemin e kufijve. Këto janë akte të tradhtisë së lartë kombëtare. Miladini shqipfolës është Thaçi. Zografi bis që donte t’ia jepte Epirin Greqisë është Rama. Po përsëritet historia”.

“Sa herë ka deklaruar Thaçi se ndryshimi i kufijve është ide e imja dhe jo e Beogradit. Millosheviqi ishte që në tërësi ajo që quhej Kosovë i mbetet Serbisë dhe spastroheshin shqiptarët  dhe të vinin në rrafshin e Dukagjinit”.

Berisha tha se Edi Rama u bë besëprerës duke e shfrytëzuar Thaçin duke e konsideruar fatmirësi që asnjë tjetër politikan të Kosovës nuk e mori pas tij.

S’mund të them që Thaçi është tradhtari i vetëm dhe i fundit në Kosova dhe Rama në Shqipëri. Çka kishte Miladini më të keqe sesa Thaçi?”.

“Tradhtari nuk mund ta dojë vendin e tij. Ai ka kryer aktin e tradhtisë së lartë, ka diskutuar për sovranitetin e Kosovës, integritetin territorial, kufijtë e saj. Çfarë doni të bëjë më shumë për Kosovën që ta quani tradhtar? Për lëkurën e tij i bënte gjëmën Kosovë duke punuar  për Serbinë”.

Berisha në Rubikon tha se gjatë luftës në Kosovë çdo ditë dhe çdo minutë jetonte vetëm për Kosovën. Sa për marrëveshjen e nënshkruar në Washington, Berisha tha se Kosova dhe Serbia u trajtuan të barabartë, por moratoriumin për të mos aplikuar në organizatat ndërkombëtare e pa si lëshim nga ana kosovare.

Pikën për njohje reciproke që iu prezantua Serbisë, ish-kryeministri shqiptar e quajti si matje të pulsit të Vuçiqit nga ana e amerikanëve, për të cilët tha se qysh në fillim u deklaruan për normalizim ekonomik mes Kosovës dhe Serbisë dhe jo për njohje reciproke.

Marrë nga Klan Kosova 

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama hashim thaci sali berisha edi rama hashim thaci sali berisha

Sondazh

Poll
Politike 16 Shtator 2020, 15:09

TIRANË- Deputeti Adriatik Alimadhi, në një postim në rrjtetet sociale i është përgjigjur akuzave të Myslim Murrizit duke iu shprehur se nuk ka qenë kurrë b...

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë