Kulture

BBC shkrim për Jonida Maliqin: Ky është misteri që e përfaqëson në finalen e madhe të Eurovision

Shorti i kishte përcaktuar radhën e dytë nga nisja, por çfarë simbolizon ky numër në historinë e Eurovisionit?
Featured image of article: BBC shkrim për Jonida Maliqin: Ky është misteri që e përfaqëson në finalen e madhe të Eurovision Jonida Maliqi.

IZRAEL- Faqja zyrtare e Eurovision në Instagram dha disa sekuenca të interpretimit të artistes shqiptare, duke e shoqëruar me përshkrimin: “Jonida Maliqi na ofroi të gjithë ndjeshmërinë e saj.”

BBC në një analizë të shkurtër pas performancës së këngëtares shqiptare ka specifikuar se asnjë vend që ka kënduar i dyti në natën finale të Eurovisionit nuk ia ka dalë të fitojë festivalin.

Ky është një lajm i keq për Jonida Maliqin e Shqipërisë. Kënga vajtuese e së cilës, “Ktheju tokës”, vështirë të tronditë dikë sa për ta votuar në mënyrë të konsiderueshme”.-thotë në komentin e tij Neil Smith, reporter i BBC-së në Tel Aviv.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Çdo këngë, çdo lot është veç një suvenir i hidhur, thoshte mes notave të saj këngëtarja shqiptare. Ke humbur identitetin, ndaj kthehu në shtëpi tani”, –  citon ai në shkrimin e tij disa nga vargjet e muzikës.

Jonida i dha fuqi këngës dhe mesazhit që mbart ajo. Shqiponja gjigante ishte diçka e gjetur, sipas Neil Smith.

L.K/Dosja.al

Shto Koment