LIVE UPDATES
Politike

Basha: Rama, Berisha, Meta mbajnë peng vendin, janë kundër vettingut në politikë

10 Janar 2022, 13:48 Nga DOSJA
Basha: Rama, Berisha, Meta mbajnë peng vendin, janë kundër

TIRANË– Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha foli sot në emisionin “Pikat mbi i” në News24 duke akuzuar ish-kryeministrin Sali Berisha për dhunën ndaj selisë së PD dhe për bashkëpunim me kryeministrin Edi Rama për të mbajtur vendin në status quo, duke mos kursyer as Presidentin Ilir Meta, të tre sipas tij pjesë e trekëndëshit të Bermudës. Basha tha se Shqipëria ka nevojë për demokraci institucionale, ndryshime të thella kushtetuese të cilat balancojnë pushtetet, ku përfshihet reforma zgjedhore, reforma territoriale, ku përfshihet roli i parlamentit dhe funksionimi i sistemit të drejtësisë që është në koma.

Ai deklaroi hapur se Edi Rama, Sali Berisha, Ilir Meta mbajnë peng Shqipërinë për interesa të tyre duke kërkuar sërish vettingun në politikë.

“Kjo është jo vetëm kundër interesit të demokratëve, por kundër interesit të shqiptarëve, për të çimentuar kastën. Shqipëria do ishte më mirë pa qeveri se me një qeveri si kjo, dhe jo më një qeveri që ka vendosmërinë që ne treguam para masakrës zgjedhore. Është pak ambicioze që në disa minuta të parashtroj atë që iu kam parashtruar shqiptarëve. Shqipëria ka nevojë për demokraci institucionale, për një kushtetutë reale jo një copë letër. Ndryshime të thella kushtetuese të cilat balancojnë pushtetet, që qyt të kenë akses në institucione. Ndryshime të thella kushtetuese dhe ligjore ku përfshihet reforma zgjedhore, territoriale, ku përfshihet roli i parlamentit dhe funksionimi i sistemit të drejtësisë që është në koma, pavarësisht se ka dhënë shenja është në koma. Duke qenë që reforma në drejtësi po bën hapa shumë të vegjël përpara është e domosdoshme të futen instrumente të tjera për të pastruar politikën si dhe për të ndarë shpin nga sheqeri. Trekëndëshi i Bermudës kërkon ta mbajë kështu Shqipërinë në këto kushte. Unë e them sot fare hapur para shqiptarëve, Edi Rama, Sali Berisha, Ilir Meta mbajnë peng Shqipërinë. E mbajnë për interesa të tyre. Janë të lidhur me interesa të fuqishme. Kjo është fjala ime kundër të tyres por që populli ta kuptojë kush ka të drejtë le të bëjmë vettingun në politikë. Dikur e mbështesnin, ca bënin sikur, ca ë mbështesnin. Çka e bashkon trekëndëshin e Bermudës, janë të tre kundër vettingut të politikanëve. Vetëm vettingun e marangozëve nuk kanë bërë akoma dhe nuk pranojnë vettingun e politikanëve. Ta fillojmë me kryetarin e opozitës të parin”, tha Basha.

Zheji: Jeni gati t’i drejtoheni shqiptarëve me një referendum pse jo.

Basha: Jemi gati ta shtyjmë përpara me të gjitha mjetet. Shqipëria duhet të ketë një politikë ndryshe, një politikë që synon kthimin e normalitetit. Armiku numër një i njerëzve është korrupsioni. Dëshpërimi i Sali Berishës ka ardhur në rritje, ai e ka parë që është braktisur, nga demokratët masivisht. Kriminelët që mban afër kërcënuan anëtarët e Këshillit që të mos merrnin pjesë më 18 dhjetor. Ai do të tërheqë PD-në drejt varrit të tij politik. Nuk do t’ia lejojmë. Nuk ka revolucion, ka dhunë barbare. Kam mijëra mesazhe nga demokratët, të cilët distancohen publikisht. Kanë mbetur pak orë të distancohen një grusht njerëzish rreth tij. Demokratët, shqiptarët e kanë të qartë, Sali Berisha erdhi me një plan të qartë për të dhunuar PD-në përmes gjakderdhjes, plani dështoi dhe sot ai është më i vetmuar se kurrë.

Marre nga Balkanweb

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike lulzim basha perplasje ne partine demokratike lulzim basha perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave