LIVE UPDATES
Politike

Në pritje të një fëmije, sekretarja e PD-së: U ndjeva e rrezikuar në protestë

10 Janar 2022, 09:49 Nga DOSJA
Në pritje të një fëmije, sekretarja e PD-së: U ndjeva e

TIRANË– Alfrida Marku, sekretare e PD-së së Lezhës, ishte në selinë e PD-së të shtunën për të zhvilluar mbledhjen e radhës me kryetarin e PDsë, Lulzim Basha, ndërsa jashtë ishte thirrur protesta nga ish-Kryeministri Sali Berisha.

Në një intervistë për gazetën “Panorama”, Marku e cila është në pritje të një fëmije tregoi se kishte shkuar në selinë blu rreth orës 9 e 30 të mëngjesit. Fillimisht ajo tha se u takua me kolegët e saj në hollin e selisë në katin e dytë, ku uruan njëri-tjetrin për një vit më të mbarë. Më pas ajo tregon se nisi mbledhja dhe ajo gjendej përballë fasadës së xhamit. E ndërsa kishin një orë që kishin nisur mbledhjen, Alfrida Marku tregon se dëgjuan zhurmën e xhamit të parë që u thye. Pas këtij momenti, sipas saj, të gjithë u panikosën dhe duke kaluar minutat deputetët nisën me radhë të kontaktonin Policinë.

Ndërsa frika e saj ishte e dyfishtë, pasi është në pritje të një fëmije. Minutat që kaluan nuk u bënë më të lehta, por më të vështira. Thirrjet, zhurmat e mëdha, rritën panikun tek ajo dhe të tjerët që ndodheshin brenda. Ndërsa Marku tregon se shqetësimi më i madh vinte edhe nga familjarët e saj, të cilët shikonin raportimet e gazetarëve. Në intervistën e mëposhtme, Marku tregon se si do ta kujtojë ajo 8 janarin e 2022-shit.

Si nisi dita juaj të shtunën, në çfarë ore u niset nga Lezha për në selinë e PD-së?

Ishim njoftuar për mbledhjen e radhës në orën 10:00 me kryetarët e degëve. Ndaj, edhe dita ime të shtunën nisi herët, për shkak se duhej të përshkoja edhe disa kilometra rrugë. Në PD kam mbërritur rreth orës 9:30.

Nga cila anë e selisë mundët të hynit në sallën ku ishit lajmëruar për mbledhjen?

Kemi hyrë normalisht nga ana në krahun e djathtë të selisë dhe takimi është zhvilluar si gjithmonë në sallën kryesore të mbledhjeve. Theksoj se Kolegji i Kryetarëve përbëhet nga kryetarët e 71 degëve lokale të PD-së.

Pasi u ngjitët në katin e dytë të PD-së, ku qëndruat në fillim? Cilin nga kolegët takuat të parin dhe cilat ishin pritshmëritë e tyre për protestën?

Mbledhja e Kolegjit të Kryetarëve dhe sekretarëve zhvillohet me kryetarët dhe sekretarët e 71 degëve të PD-së. Në hollin e katit të dytë dhe në sallën e mbledhjeve jam takuar dhe përshëndetur me pjesën më të madhe të tyre, me urimet e fillimvitit, veçoj këtu kolegët e Lezhës, Kurbinit, Shkodrës, Vaut të Dejës, disa degëve të Tiranës, Durrësit etj.

Si ishte atmosfera brenda grupit që ishit në mbledhje teksa jashtë protestuesit shtoheshin minutë pas minute?

Jo vetëm dje, por gjatë gjithë kësaj periudhe, çdo demokrat nuk është ndjerë mirë nga situata e krijuar dhe nxitur qëllimisht nga z. Berisha dhe një grup personash afër tij. Askush s’mund të mohojë keqardhjen për atë çfarë ishte njoftuar prej ditësh, madje përmendej edhe fjala gjakderdhje, me zë e figurë, nga të ashtuquajturit anëtarë të Komisionit të Rithemelimit, se do të ndodhte në selinë e Partisë Demokratike.

Kishit nisur mbledhjen kur u thyen xhamat e parë, të derës kryesore? Në çfarë vendi ishit ulur ju, e kishit me shpinë fasadën e xhamit apo përballë?

Po, kishim më shumë se 1 orë kur kishte nisur mbledhja kur kemi dëgjuar zhurmë në përpjekjet e një grupi personash duke goditur me mjete e sende të forta për të thyer xhama, hapur dyert me forcë për të hyrë në ambientet e brendshme të selisë. Kam qenë ulur në rreshtin e parë të karrigeve të mbledhjes, fasadën e xhamit e kam pasur përballë.

Cilat ishin reagimet e para tuat dhe të kolegeve e kolegëve të tu në momentin qe u sulmua kati i parë? Cilat qenë diskutimet e para mes jush?

Sulmet kanë qenë të dhunshme, të pandalshme, të shoqëruara me thirrje nga më të ashprat. Mjetet e përdorura kanë qenë të shumëllojta, me rrezikshmëri të lartë, turma me rreth 500-600 persona ishte nxitur ku një pjesë e tyre kryen drejtpërdrejt aktet e dhunshme ndaj selisë së PDsë dhe demokratëve brenda saj. Përballë një situate të tillë, pa më të voglin dyshim, secili prej nesh aty e ka ndjerë veten të rrezikuar në shëndetin, por edhe jetën e tij.

Ndërkohë, përpjekjet e protestuesve vazhduan për orë të tëra ndërsa ju ishit lart. Për ju në fakt ka edhe një detaj më të ndjeshëm. Ju jeni në pritje të një fëmije. Si ishte për ju e gjithë situata, sepse sigurisht edhe përgjegjësitë janë dyfish?

Absolutisht e kam parë veten të rrezikuar, aq më tepër me një përgjegjësi të dyfishtë. Siç jam ndjerë unë, shumëfish ishte ankthi i familjarëve të mi. Pamjet e transmetuara direkt në media nuk linin mundësi për të qetësuar askënd. Duke parë se si po përvijonte situata jashtë, turma e nxitur e ashpërsuar e që po përdorte mjete të shumëllojta të rrezikshme, gazi lotsjellës që kishte depërtuar në ambientet e brendshme, rreziku ishte real, prezent, për shëndetin, por edhe jetën e qindra personave aty brenda. Në këtë pikë, dënoj ashpër cilindo ka kryer këto veprime të dhunshme, akoma më keq cilindo i ka mohuar si dhe ato gra prezente dje, për të cilat jemi investuar ndër vite.

Ndërsa protestuesit gjuanin me gurë në dritaren e sallës që ndodheshit ju, pati kërkesa nga ana juaj që të lajmërohej Policia? Në çfarë ore është kërkuar ndërhyrja e punonjësve të Policisë?

Mjaftonin pamjet e drejtpërdrejta që transmetoheshin live në çdo TV që Policia e Shtetit dhe institucionet shtetërore përgjegjëse të investoheshin kryesisht. Por në fakt, pavarësisht kërkesës nga ana e deputetëve, Policia e Shtetit ka ndërhyrë me shumë vonesë, mbi një orë e gjysmë me vonesë. Me gjithë respektin për policët e thjeshtë, mesa duket, për drejtuesit e kësaj strukture, situata dramatike e djeshme ku rrezikohej jeta dhe shëndeti i qindra personave që ndodheshin në selinë e PDsë është neglizhuar qëllimisht, për të lejuar agravimin maksimal të situatës.

Në momentin që ndërhyri Policia te protestuesit poshtë, ju ku ndodheshit?

Unë e shumë të tjerë ndodheshim në katin e tretë të godinës, në përpjekje për të gjetur një ambient ku nuk kishte depërtuar gazi, apo zënë vend pranë një dritareje ku qarkullonte ajër i pastër. Por kjo ishte e pamundur, pasi në drejtim të selisë hidhej material shpërthyes me gaz lotsjellës.

Forcat blu ndërhynë edhe me gaz lotsjellës. A depërtoi edhe në katin ku ndodheshit ju gazi? Si vepruat, pati panik? Ju personalisht si e shmangët?

Nga jashtë në drejtim të selisë së PD-së është hedhur gaz lotsjellës. Ka pasur material shpërthyes me gaz lotsjellës të hedhur edhe në drejtim të tarracës së godinës së PD-së. Nuk mund t’ia atribuoj vetëm Policisë së Shtetit këtë. U krijua gjendje paniku dhe frike si dhe pjesa më e madhe e personave që ishin brenda u ndjenë keq. U rrezikua realisht shëndeti, por edhe jeta e tyre.

Jeni përballur edhe më parë me situata të ngjashme? Si do ta kujtoni ditën e shtunë?

Gjithmonë kam marrë pjesë në protestat kundër qeverisë, jam përballur edhe me situata të tjera të rënda të ngjashme si dita e djeshme. Por me një dallim të madh: dikur protestonim dhjetëramijëra shqiptarë të lirë kundër një qeverie të korruptuar, kurse të shtunën disa persona, të keqpërdorur nga një grup për interesa personale të paligjshme e të padrejta, sulmonin godinën qendrore të Partisë më Demokratike në vend, duke rrezikuar shëndetin dhe jetën e qindra demokratëve. Të djeshmen e kam përshkruar vazhdimisht si ditë të trishtë. Kurrë s’do të doja që asnjë demokrat të kishte kujtimet e ditës së djeshme në selinë e Partisë Demokratike. Është shtëpia e të gjithë demokratëve. Është vendi ku mblidhemi të gjithë, por jo kundër njëri-tjetrit. Nga ana tjetër, kam ndjerë keqardhje, se si një politikan që në vite me radhë emrit të tij i është bashkëngjitur edhe togfjalëshi “burrë shteti”, të mbyllë kapitullin e fundit politik të tij në atë mënyrë të padenjë.

Marre nga Panorma.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike alfrida marku perplasje ne partine demokratike alfrida marku perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS