LIVE UPDATES
Politike

U shoqërua pas protestës së 8 janarit, Fatmir Merkoçi: S’kishin asnjë fakt e më lanë

10 Janar 2022, 08:48 Nga DOSJA
U shoqërua pas protestës së 8 janarit, Fatmir Merkoçi:

TIRANË – Avokati dhe analisti Fatmir Merkoçi ka folur pas lirimit të tij nga komisariati ku mbahej i ndaluar pas protestës së 8 janarit. Merkoçi tha se ishte mbajtur më gjatë se të tjerët në komisariat dhe se ishte pyetur në lidhje me ngjarjet e ndodhura gjatë gjithë zhvillimit të protestës. Ndër të tjera, ai tha se duhet të ishin arrestuar Lulzim Basha, Gazment Bardhi dhe Ervin Salianji i cili u pa duke mbajtur në dorë një shkop bejsbolli.

Unë falenderoj si fillim Fax News që më ndoqi gjithë kohës dhe që e dha si lajm shoqërimin tim në komisariat dhe më pas lirimin tim. Isha në rrugë e sipër, më njoftuan se dueht të paraqitesha në komisariat për të dhënë një sqarim. Unë jam kthyer nga rruga dhe jam paraqitur në komisariatin numër 2 më pas më çuan në komisariatin numër 1 ku më bënë të gjithë veprimet e arrestimit. Duke qenë avokat unë i kuptoj shumë mirë veprimet e arrestimit apo të ndalimit dhe në këtë rast isha realisht i ndaluar nga policia. Më bënë të gjithë pyetjet për datën 8 janar dhe akuza ishte për protest të paligjshme ndërkohë që nuk ishte e tillë. Nuk është hera e parë që policia bën veprime të tilla, nuk më ngjall asgjë. Megjithatë falë medias tuaj veçanërisht këto gjëra janë të gjitha të pasqyruar. Nëse do kishim një shtet dhe drejtësi, i kapur në mënyrë flagrante dhe që duhet të ishin arrestuar ishin Lulzim Basha, Gaz Bardhi dhe Ervin Salianji me shkop bejsbolli në dorë. Unë nuk kisha asgjë.”, u shpreh Merkoçi për Fax News.

A ka patur persona të tjerë në komisariat?

Merkoçi: Ka pasur por ishin njerëz që hynë dhe dolën nuk ndenjën aq gjatë sa unë. Të rrish për të dhënë një sqarim aq orë është e tmerrshme. Të jesh në shtëpinë tënde dhe të përpiqesh të hapësh derë nuk e di domethënë. Ju e transmetuat me pamje unë kisha hipur në shkallë për të komunikuar me Lulzim Bashën por ky i fundit nuk do ta dijë, vetëm qesh se kështu e ka ai me të qeshur. Mirëpo u tregua se kishte përgatitur një skenar të mirëkoordinuar. Unë e di se jam kundërshtari numër një i këtyre por kjo nuk më frikëson.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike fatmir merkoci perplasje ne partine demokratike protesta e 8 janarit fatmir merkoci perplasje ne partine demokratike protesta e 8 janarit

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS