LIVE UPDATES
Politike

Basha: Po bëhet politikë me vdekjen. Rama të shkëputet nga Instagrami dhe Facebook, ka 120 ditë që nuk është në punë

25 Nëntor 2020, 12:23 Nga DOSJA
Basha: Po bëhet politikë me vdekjen. Rama të shkëputet nga

TIRANË– Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha pas mbledhjes që zhvilloi me qytetartët e Shkodrës doli në një konferencë për media aty ku tha se gjendja në Shqipëri është në krizë për shkak të pandemisë e se Rama nuk po bën asnjë përpjekje për ta shpëtuar.

Ndër të tjera Basha tha se Rama ka 120 ditë që nuk shkon në punë si dhe është non stop në Instagram dhe Facebook. Ai kërkon që të merren masa në shëndetësi, të hapen spitalet në Shkodër si dhe të rimëkëmbet ekonomia.


Është kënaqësi e jashtëzakonshme të ndodhem në qytetin tuaj të bukur por i trishtuar për situatën. Qeveria e ka braktisur Shkodrën. Shifrat e vërteta të vdekjeve që fshihen nga Rama janë dhe më të këqija. Do duhej të merreshin të gjitha masat. ka vetëm fjalë dhe asnjë veprim. Kosto e jetës është rritur, papunësia dhe pamundësia është rritur. Kësaj situate i jepet përgjigje me veprime të vendosura. Veprime të vendosura për ti ardhur në ndihmë biznesit, sipërmarrjes që të mos vazhdojë nxjerra nga puna. Duhet ndihmë e menjëhershme ndaj çdo sektori, ndaj shëndetësisë në veçanti. Numri i infektimeve të raportuara në Shkodër shumë i lartë, përballja në spitalin e Shkodrës vetëm me sakrificën e mjekëve. Nuk është roli im ti bëj qejfin Edi Ramës por të bëj gjithcka për të ndihmuar qytetarët. Propozimet tona gjejnë mbështetje mbarëpopullore, dhe te socialistët që janë në mëshirë të fatit. Jemi vendi me çmimet më të larta, të medikamenteve, të shëndetësisë. Kemi nevojë për zgjidhje, ne e kemi ofruar zgjidhjen. Ai nuk ka asnjë plan asnjë masë dhe mundohet të sulmojnë opozitën. Ne do të ofrojmë zgjidhje. Për asnjë ditë të vetme PD dhe unë nuk kemi bërë politikë me pandeminë, kemi kërkuar që të merren masa për të ndihmuar njerëzit. Ne po sillemi akoma pa ardhur 25 prilli me përgjegjësi të qeverisjes dhe në opozitë mund ti shërbejmë njerëzve duke i ofruar zgjidhje, po të na kishin dëgjuar, po të kishin bërë testime ne nivel nuk do kishte kaq shumë përhapje, numri i vdekjeve nuk do ishte kaq i lartë, kush fshihet pas gishtit vetëm fëmijët e vegjël fshihen. Po bëhet politikë me vdekjen duke fshehur shifrat e vdekjes thirrja kryesore të shkunden nga propaganda dhe instagrami e FB, ka 120 ditë që nuk është në punë, spitali shkodres duhet të kishte pavion modern. Po të na kishte vënë veshin nuk do ndodhnin, dhe sa njerëz duhet të vdesin, të sëmurën para se kryemistri të bëjë punën publikisht kërkoj që të gjithë shqiptarët të vaksionohen, të gjithë kanë marrë masa më shumë se Shqipëria.- u shpreh Basha.

(A.B)/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike basha ne shkoder 25 nentor 2020 basha ne shkoder 25 nentor 2020

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë