LIVE UPDATES
Politike

‘Gaztori që u bë kryebashkiak’/ Erion Isai shkel me dy këmbë VKM e qeverisë, shkon në ditëlindjen e Bes Kallakut, Sok

25 Nëntor 2020, 08:59 Nga DOSJA
‘Gaztori që u bë kryebashkiak’/ Erion Isai shkel me dy

TIRANË– Moderatori dhe gazetari i njohur Sokol Balla ka kërkuar shkarkimin nga detyra të kryebashkiakut socialist Erion Isai. Në një monolog të shkurtër në fillim dhe në fund të emisionit të tij, “Real Story”, Balla kritikoi kryeministrin Edi Rama që në asnjë moment nuk ka marrë asnjë masë ndaj Isait edhe pse ai qartazi shkeli ligjin e qeverisë, e cila e solli në pushtet. Edhe pse socialisti shkeli hapur rregullat e caktuara nga qeveria Rama, sipas gazetarit ia hodhi paq për të mos u ndëshkuar, por të njëjtin fat nuk e kishin efektivët e Policisë, të cilët u shkarkuan nga detyra.

Të ftuarit shkelën rregullat. Qindra qytetarë paguajnë gjoba çdo ditë por jo të ftuarit e gazëtorit personal të presidentit Ilir Meta. Edi Rama se të merret me Ilir Metën dhe Monika Kryemadhin duhet të merret në fakt me kryetarin e Bashkisë së Ersekës, një tjetër gazëtaror që po bën kryeministrin gazin e botës në opinionin publik,“-u shpreh Balla. 

PJESË NGA FJALA E SOKOL BALLËS:

Tek ajo çetë ka pasur njerëz publikë dhe të çetës së qeverisë. Edi Rama ka të drejtë.  Shqipëria jeton ditë të errëta. Në këtë festë ka edhe njerëz të papërgjegjëshëm. Presidenti është i papërgjegjshëm dhe ndan përgjegjësinë me Ramën. Kryeministri me të drejtë ka kritikuar shembullin e keq, negativ, që disa persona publikë kanë dhënë në një ditëlindje të një komediani të njohur, ku ka marrë pjesë dhe presidenti i Republikës. Kritikë për një ditëlindje publike. Nuk e di nëse do ta bënte këtë nëse aty nuk do ishte Presidenti, zonja e parë dhe zjo që ai e quajti “çeta e tij, çeta e Ilir Metës”. Por ka një problem, te ajo çetë ka pasur njerëz publikë, dhe një pjesëtarë çete, i një çete tjetër, asaj të qeverisë. Le të themi që Rama ka të drejtë. Ditëlindja e gaztorit të njohur ishte turp, jo më shumë për atë vetë por për të ftuarit VIP të Instagramit që shkelën çdo rregull etik dhe ligjor sepse nxorrën pa u bërë pështypje gjithcka në publik. Kjo kur Shqipëria jeton ditë të errëta për shkak të pandesmisë, kur qeveria çon njerëz me zor në gjumë në orën 10 të darkës dhe mbush me gjoba njerëzit e thjeshtë. Presidenti i Republikës është i papërgjegjshëm dhe nga pikëpamja kushtetuese, ndërsa politikisht e ndan përgjegjësin përgjysmë, duke i dhënë gjysmën Edi Ramës, i cili në pamundësi për të ndëshkuar atë, shkarkon 6 policë. Nëse nuk do kishte shkarkuar 6 policët sot nuk do isha duke thënë asnjë fjalë. Por të heqësh nga puna 6 hallexhinj ndërkohë që në atë festë ishte një kryetar socialist bashkie, ndaj të cilit nuk merret asnjë masë, është turp dhe hipokrizi. Turp! Kryetari i Bashkisë së Ersekës që rri shumicën e kohës në Tiranë, një gaztor i katapultuar në politikë me skemën e njohur të Edi Ramës, sot bën gazin e botës qeverinë që e ka zgjedhur. Ai mbetet i pandëshkuar dhe koston ja lë qeverisë dhe kryeministrit që e zgjodhi në Ersekë, për faqen e zezë të socialistëve, të cilët u detyruan të votonin një gaztor të nivelit të dytë. Sot gaztori i qeverisë që festonte me Ilir Metën është i pandëshuar dhe qëndron në detyrë. Ndërkohë që duhet të shkarkohej menjëherë. Kodi Penal parashikon ndjekje penale për ata që shpërndajnë virusin. Kryeministri nuk mund të tallet me ne të tjerët kur njeriu i tij me zë dhe figurë pranë Ilir Metës, sfidonte nervat tona të lodhura nga pandemia. Doni një shembull zoti Kryeministër? Guvernatori i Kalifornisë është nën presion për t’u larguar sepse u kap duke festuar në një restorant. Morali është moral. Ligji është i barabartë për të gjithë. Edi Rama para se të na kritikojë për masat dhe të merret me Ilir Metën, të shkarkojë në fillim kryetarin e tij të bashkisë së Ersekës. Nuk është moral por “common sense”.

Ditëlindja e aktorit të humorit Bes Kallaku ka trazuar ujërat e politikës shqiptare. Ai kishte mbledhur për 35 vjetorin e lindjes miqtë e tij më të afërt, bashkë me ta edhe presidentin Meta dhe bashkëshorten e tij, Monika Kryemadhi. Administratori i lokalit në të cilin u zhvillua festa u gjobit, ndërsa Meta disa ditë më parë pretendoi se gjatë festës ishin respektuar të gjitha masat. 

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike edi rama erion isai sokol balla edi rama erion isai sokol balla

Sondazh

Poll
Politike 24 Nëntor 2020, 22:23

KUKËS– Hasan Halili, ish-kreu i Bashkisë së Kukësit ka marrë një detyrë të re.Mësohet se Halili, ka braktisur totalisht Opozirën për tu emëruar drejtor pra...

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…