LIVE UPDATES
Art&Argëtim

'Ulen gjakrat' pas 13 vitesh! HISTORIA e sherrit mes grupeve, nga plagosja deri te pajtimi i Noizy-t dhe Stresit

Stresi dhe Noizy kanë krijuar përçarje në industrinë e hip hopit prej disa vitesh mirëpo pajtimi i tyre solli një qetësim gjakrash. 

15 Gusht 2022, 09:10 Nga A.B
'Ulen gjakrat' pas 13 vitesh! HISTORIA e sherrit mes grupeve, nga
Noizy dhe Stresi

TIRANË- Pas 13 vitesh, Rigels Rajku i njohur si Noizy dhe Arkimed Lushaj i njohur si Stresi i kanë dhënë fund armiqësisë së tyre. 'Liderët' e grupeve rivale në hip hopin shqiptar dhuruan mbrëmjen e djeshme për të rinjtë shqiptarë përqafime dhe puthje gjatë koncertit 'Alpha Show', të organizuar nga Noizy. 

Teksa interpretoi disa nga këngët më të suksesshme, Stresi mori një moment për të treguar një të vërtetë që nuk e ka ditur askush.

“13 vite më parë po tek ky shesh këtu jemi zënë për herë të parë dhe po tek ky shesh sot këtu jemi më të fortë se kurrë”– u shpreh reperi, deklarata e të cilit u prit me brohorima të mëdha nga fansat e tyre të flaktë.

Stresi dhe Noizy kanë krijuar përçarje në industrinë e hip hopit prej disa vitesh mirëpo pajtimi i tyre solli një qetësim gjakrash. 

SI NISI SHERRI MES STRESIT E NOIZYT?

Ishte viti 2010. Në një emsion televiziv një nga pjestarët e grupit TBA, kërcënoi Rigels Rajkun (Noizy). Kjo deklaratë bëri që mes grupeve të nisin konfliktet. Sherri fizik nisi në rrugën "Bardhok Biba", ku edhe ndodhi plagosja e Denis Dollapit. Në konfliktin mes fansave të grupeve muzikore mbeti i plagosur dhe një person tjetër, si dhe u bënë disa arrestime, mes tyre dy pjestarë të grupit të Noizyt.

Kulmi i konflikteve ka qenë përplasja me armë në bulevardin "Dëshmorët e Kombit", përballë pallatit të Kongreseve në fund të muajit maj të 2010-ës.

Dy drejtuesit e grupeve, Rigels Rajku, "Noyzi" i OTR dhe Arkimed Lushaj, "Stresi" si dhe fansat e tyre u konfliktuan me armë më 23 maj 2010 në bulevardin "Dëshmorët e Kombit", para se të fillonte një spektakël i organizuar nga një televizion privat. Gjatë ngjarjes, nuk pati persona të plagosur, por përplasja soli panik mes banorëve, nga përdorimi i armës, pranë selisë së Presidencës dhe disa institucioneve të tjera. Policia mundi të arrestonte në flagrancë njërin prej të dyshuarve të ngjarjes, Jetnis Dollapajn, 24 vjeç, banues në Tiranë, i cili dyshohet se qëlloi me armë. Ndërkaq, dy drejtuesit e grupeve, Rigels Rajku, ose "Noizy" dhe Arkimed Lushaj, ose "Stresi", pohuan në polici pas ngjarjes tek pallati i Kongreseve se janë pajtuar, duke sheshuar mosmarrëveshjet midis tyre.

Pak kohë pas kësaj ngjarje, ato u shfaqën të dy në një shoë televiziv. Në 'Mos u nxeh', Stresi dhe Noizy ishin në hapat e parë të karrierës në Shqipëri mirëpo secili kishte krijuar 'fan bazën' e tij. Në atë emision, Stresi tregoi se sapo kishte publikuar albumin e parë, ndërsa Noizy albumin e dytë. Secili prej tyre dha mesazhe për fansat e tyre, duke 

'Arkimedin e njoh para se të jetë i njohur, ia njoh dhe familjen, ai është shtyrë nga persona të tjerë, çfarëdo që ka bërë kundra meje ia kam falur'.- tha Noizy.

'I drejtohem fansave të mi në radhë të parë, çfarë ka bërë Stresi, nuk duhet të më ndjekin mua.'- tha Stresi në atë kohë, duke shtuar: 'Ka ndodhur gjëja më e papranueshme mes nesh, ka pasur të shtëna armësh, kemi rreziku burgun. Unë kam marrë shumë mësim, të paktën nga ana ime.'

Intervista e përbashkët u shoqërua me shtrëngim duarsh e duartrokitje nga publiku.

Vitet kaluan por kunjat dhe deklarata për njëri tjetrin nuk ndaluan. Asnjë nuk u përshkallëzua deri në konflikt fizik siç ndodhi në fillim të karrierës së tyre mirëpo në rrjetet sociale dhe në intervista nuk ndaluan akuzat e deklaratat ofenduese, shpesh herë dhe kërcënuese. 

'Lufta ime me Noziyn nuk ka mbaruar, nuk di kur do përfundojë'- deklaroi në vitin 2019 Stresi. 

SI U PAJTUAN?

Një vit më parë, Stresi konfirmoi se janë qetësuar gjakrat mes tij dhe Noizyt. Teksa ishte në një video-live në Instagram, Stresi tregoi se në fund do të jenë të gjithë bashkë, për shkak të asaj që është thënë brenda Drejtorisë së Policisë së bashku me Noizyn. 

Unë nuk e njof me atë emër që e njihni ju, por i them Rigels Rajkut ne jemi një për inat të gjithëve. Kur vjen fundi e mban mend çka kemi folur në Drejtori të Policisë, kur të vijë momenti do të jemi të gjithë bashkë. Askush nuk mundet të na rrëzojë neve në Shqipëri”, është shprehur Stresi.

Në atë kohë, Noizy tha se në 12 vite kanë ndodhur shumë gjëra megjithëse së bashku me grupin kanë vendosur t’i rregullojnë raportet me palën tjetër.

Kanë ndodhur shumë gjëra këto 12 vite dhe nuk është se i përmbledh të gjitha me një live. Kështu që sa i përket historisë midis meje dhe tjetrit nuk mjafton një live. Ideja është që janë falë gjakra më të mëdhaja në Shqipëri të paktën dhe nuk do jetë një çudi e madhe me falë tjetri tjetrin. Unë si kam bërë ndonjëherë ‘diss’, por ka ndodhur e kundërta janë bërë shumë ‘diss-a’ ndaj meje janë sharë shumë njerëz të afërm të mi, mbaj mend në një këngë ‘diss’ atëherë mu ka përmend goca. Kjo është edhe betimi im që u bë që nuk do kem më punë me palën tjetë, as shok as armik. Prandaj, më janë sharë shumë njerëz nëpër ‘diss-e’ dhe nuk mund ta merrja vendimin i vetëm. Pas shumë përpjekjesh nga Arkimedi, pas shumë përmendje emrash ka thënë që jam i talentuar disa herë ka thënë që është ndër repistat më të mirë dhe në fund bëri atë videon. Kështu që nëse nuk do jemi shokë të paktën të mos jemi armiq. Jeta vazhdon nuk kam frikë dhe nuk falë nga frika, por falë se jam burrë. Mbi të gjitha, jemi të gjithë shqiptarë duhet të bëjmë pak më shumë me njëri-tjetrin. Sa i përket gjërave tjera, ia lëmë kohës”, ka deklaruar një vit më parë Noizy.

U desh vite që grupet e hip hopit në Shqipëri të sheshonin gjakrat e të linin pas konfliktet. Shembullin e OTR dhe TBA shpresojmë ta ndjekin dhe grupet e tjera të hip hop në Shqipëri, para se të jetë shumë vonë e para se situata mes tyre të agravojë në sherr me thika apo armë.

rigels rajku stresi

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it