LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Quentin Tarantino emëron "aktorin e tij të preferuar në botë"

Një ikonë e kinemasë dhe stilit, Quentin Tarantino është ndoshta regjisori më me ndikim i shekullit të 21-të. Për herë të parë në kinema ai është shfaqur nga viti 1990 deri në ditën e sotme. Qasja kinematografike e Tarantino-s përmban dialog të mprehtë, të shpejtë, energji kinematografike dhe karakterizim të pazakontë.

5 Shtator 2022, 16:22 Nga s.s
Quentin Tarantino emëron "aktorin e tij të preferuar në
Quentin Tarantino

SHBA- Quentin Tarantino është një nga regjisorët më të respektuar të kohës sonë, përgjegjës për krijimin e kryeveprave ikonike si Pulp Fiction dhe Kill Bill ndër shumë të tjera. Një figurë kryesore në botën e aksionit artistik, stilizimet e Tarantinos të dhunës kinematografike janë festuar si reflektime therëse të modernitetit.

Së fundmi, Tarantino ka njoftuar se do të realizojë një projekt final përpara se të tërhiqet përgjithmonë nga bota e kinemasë. Sipas tij, regjisorët shpesh vazhdojnë të kalojnë kulmin e tyre, gjë që në mënyrë të pashmangshme njollos trashëgiminë e tyre dhe ai dëshiron ta shmangë atë gabim duke bërë një hap prapa ndërsa është në krye të lojës së tij Meqenëse industria është e vetëdijshme për projektin përfundimtar të Tarantinos, shumë aktorë kanë shprehur interesin e tyre për të punuar me të përpara se ai të dalë në pension. Megjithatë, Tarantino ka grupin e tij të preferuar kur bëhet fjalë për aktorët dhe ai shpesh i ka mbrojtur ata gjatë kastinimit të projekteve të reja në të kaluarën, raporton faroutmagazine.co.uk

Në raste të mëparshme, Tarantino ka pohuar se Nicolas Cage, Sean Penn dhe Chris Pine ishin disa nga talentet më të mëdhenj përreth, por ai beson se Robert De Niro është "aktori më i mirë në botë". Pavarësisht këtyre deklaratave, i preferuari i tij personal është në fakt një bashkëpunëtor i vjetër i cili ka punuar me Tarantinon që në fillimet e tij. Duke folur në Festivalin e Filmit në Kanë të vitit 1992, Tarantino tha: “I vetmi person që ishte parapërgatitur në film ishte Harvey Keitel. Siç ju thashë, ne kurrë nuk kemi ëndërruar se do të ishim në gjendje të merrnim Harvey-n. Kupto, ai është aktori im i preferuar në botë. Nuk dua të them sepse kam punuar me të dhe ai është një djalë i mirë dhe e kam parë veten time se çfarë është i aftë”.

Kur Tarantino fillimisht po planifikonte Reservoir Dogs , ai fillimisht mendoi se do ta xhironte me miqtë e tij, por skenari arriti në njëfarë mënyre Keitel, të cilit i pëlqeu aq shumë sa ai nënshkroi në projekt si bashkëproducent. Pjesa tjetër e kastit të ansamblit do të pasonte së shpejti, duke rezultuar në krijimin e një pjese të paharrueshme të historisë së filmit. “Dmth unë isha pesëmbëdhjetë vjeç dhe e pashë atë në Taxi Driver dhe The Duellist. Kam parë performancën e Harvey-t si terrorist në James Toback's Exposur. Oh, ai është i mrekullueshëm në këtë. Ai mban një fjalim kaq të mrekullueshëm për terrorizmin, saqë ju bind plotësisht", shtoi regjisori duke lavdëruar Keitel. 

aktor quentin tarantino regjisor

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim